TopYacht: Williamstown Sailing Club - 21/01/2019 13:49:40

RACE 3 [19/01/2019] Class Handicap Series 2

Race 4 - 19 Jan 2019

Printed on : 21/01/2019 13:49:40

29er OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er 1 AUS1405 SHEARWATER 55:11 1.000 55:11 3 18.39 1.000 1.000 David Taylor Andrea Taylor 1.0 15:00:11

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:09:58 0.859 01:00:06 3 23.32 0.859 0.859 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:09:58
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:08:13 0.891 01:00:47 3 22.74 0.881 0.891 Sue Burke Tracie Ham 2.0 15:08:13

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNF 9 JAMES PEARL   0.912   3 0.00     Lois Hunt   2.0  

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 01:04:25 0.971 01:02:33 3 21.47 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 15:04:25
Hartley 16 2 1588 EL VIENTO 01:03:58 0.999 01:03:54 3 21.32 0.978 0.992 Joe Dorrington   2.0 15:03:58
Hartley 16 3 1333 HISSING SID 01:02:32 1.029 01:04:21 3 20.84 1.000 1.019 Peter Behrendt Peter Yeates 3.0 15:02:32
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000   3 0.00     Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.964   3 0.00     John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 55:52 0.909 50:47 3 18.62 0.909 0.909 Leon Raymond   1.0 15:00:52
Impulse 2 448 FRANTIC 01:03:58 0.827 52:54 3 21.32 0.794 0.816 Louis Nagy   2.0 15:08:58
Impulse 3 575 GOOD VIBES 01:00:33 0.879 53:13 3 20.18 0.839 0.867 Stefan Gevers   3.0 15:05:33
Impulse DNF 640 GRAPE APE   1.000   3 0.00     Andrew Wright   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat 1 737 KISS THIS 50:12 1.000 50:12 3 16.73 1.000 1.000 Les Kiss   1.0 14:55:12

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 59:43 1.000 59:43 3 19.91 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:04:43

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   3 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   3 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:03:43 0.925 58:56 3 21.24 0.979 0.943 Kim Ho   1.0 15:08:43
Pacer 2 2667 JAAS 01:02:51 0.992 01:02:21 3 20.95 0.992 0.992 Allan O'Brien   2.0 15:07:51
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:05:35 0.968 01:03:29 3 21.86 0.951 0.962 Douglas Vockler   3.0 15:10:35
Pacer 4 2482 MANTA 01:08:11 0.987 01:07:18 3 22.73 0.914 0.974 Gary Davison   4.0 15:13:11
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   1.000   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 1610 RECKLESS   0.897   3 0.00     Steve Forster   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000   3 0.00     Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   0.948   3 0.00     John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DUT 1764 SERENDIPITY   0.926   3 0.00     Eddie Stojkovich      

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000   3 0.00     William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   1.000   3 0.00     Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   1.000   3 0.00     Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:00:26 1.000 01:00:26 3 20.14 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:05:26
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.985   3 0.00     Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:04:26 0.938 01:00:26 3 21.48 0.938 0.938 Olivier Davies   1.0 15:09:26
Sabre 2 1987 SEASOMFIN 01:02:12 1.042 01:04:49 3 20.73 0.972 1.028 Andrew Keil   2.0 15:07:12
Sabre 3 1412 MAKING WAVES 01:08:54 1.000 01:08:54 3 22.97 0.877 0.987 Ruth Morton   3.0 15:13:54
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   1.000   3 0.00     Judy Holmes   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   1.000   3 0.00     Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.987   3 0.00     Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.970   3 0.00     John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   0.883   3 0.00     Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987   3 0.00     Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:22:48 0.871 01:12:07 3 27.60 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:22:48