TopYacht: Williamstown Sailing Club - 21/01/2019 11:19:26

RACE 4 [12/01/2019] Class Champion

Race 4 - 12 Jan 2019

Printed on : 21/01/2019 11:19:26

29er Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   3 0.00 David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 57:20 3 19.11 Sue Burke Tracie Ham 1.0 14:57:20
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 57:49 3 19.27 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 14:57:49

Explorer16NoMotor Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Fireball Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball 1 14936 SUGAR AND SPICE 34:22 3 11.46 Ian Ravenscroft   1.0 14:39:22

Hartley 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 44:14 3 14.74 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 14:44:14
Hartley 16 2 441 PHANTOM 49:04 3 16.36 Trevor Burke   2.0 14:49:04
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   3 0.00 Joe Dorrington   6.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   6.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   6.0  

Impulse Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 43:20 3 14.44 Stefan Gevers   1.0 14:48:20
Impulse 2 689 SANDFLY 43:29 3 14.49 Leon Raymond   2.0 14:48:29
Impulse DNC 448 FRANTIC   3 0.00 Louis Nagy   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  

KittyCat Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 45:56 3 15.31 Allan O'Brien   1.0 14:50:56
Pacer 2 2586 RINCEWIND 46:12 3 15.40 Douglas Vockler   2.0 14:51:12
Pacer DNC 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   8.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   3 0.00 Eddie Stojkovich   8.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   8.0  
Pacer DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   3 0.00 Kim Ho   8.0  
Pacer DNC W10 ELISE   3 0.00 John Gibson Colin Bell 8.0  

Pacer w/o Spinnaker Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   2 0.00 Grace Becker-Scott   2.0  

RSAero5 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  
RSAero5 DNC 1387 LOL   3 0.00 Glenn Charlesworth   3.0  

Sabre Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 48:06 3 16.03 Andrew Keil   1.0 14:53:06
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 49:19 3 16.44 Olivier Davies   2.0 14:54:19
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   3 0.00 Ruth Morton   12.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   12.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   3 0.00 Ian Ravenscroft   12.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   12.0  

Ultimate 18 DK Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:02:11 3 20.73 Jim Rees   1.0 15:02:11