TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/10/2018 11:35:01

RACE 1 [6/10/2018] Class Handicap Series 1

Race 1 - 13 Oct 18

Printed on : 18/10/2018 11:35:01

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 49:37 3 16.54 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:59:37

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:05:18 3 21.77 Sue Burke   1.0 15:20:18
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:06:32 3 22.18 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:21:32

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:11:50 3 23.94 Lois Hunt   1.0 15:26:50

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 57:12 3 19.07 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:12:12
Hartley 16 2 441 PHANTOM 01:01:12 3 20.40 Trevor Burke   2.0 15:16:12
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   5.0  
Hartley 16 DNF 1624 CURRENCY NLASS   3 0.00 Jason Whyte   4.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 56:00 3 18.67 Leon Raymond   1.0 15:06:00
Impulse 2 575 GOOD VIBES 56:51 3 18.95 Stefan Gevers   2.0 15:06:51
Impulse 3 448 FRANTIC 59:24 3 19.80 Louis Nagy   3.0 15:09:24
Impulse DNF 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 55:30 3 18.50 Mark Smallwood   1.0 15:05:30

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:00:06 3 20.03 Brian Fentiman   1.0 15:10:06

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:17
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror 1 5486V PICCOLINA 55:09 2 27.57 Oliver Voogd Gayle Gardner 1.0 15:12:09
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  
Mirror DNS 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 3.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:02:00 3 20.67 Allan O'Brien   1.0 15:12:00
Pacer 2 2482 MANTA 01:07:40 3 22.56 Gary Davison   2.0 15:17:40
Pacer 3 1610 RECKLESS 01:07:52 3 22.62 Steve Forster   3.0 15:17:52
Pacer 4 1764 SERENDIPITY 01:08:14 3 22.74 Eddie Stojkovich   4.0 15:18:14
Pacer 5 W10 ELISE 01:14:18 3 24.77 John Gibson Colin Bell 5.0 15:24:18
Pacer DNC 2586 RINCEWIND   3 0.00 Douglas Vockler   8.0  
Pacer DNF 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   3 0.00 Kim Ho   7.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 59:11 3 19.73 Glenn Charlesworth   1.0 15:09:11
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:00:47 3 20.26 Cliff Stinson   2.0 15:10:47

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 01:01:14 3 20.41 Ian Ravenscroft   1.0 15:11:14
Sabre 2 1131 COOL CHANGE 01:04:34 3 21.52 Tim Hart   2.0 15:14:34
Sabre 3 1230 WAVELENGTH 01:07:00 3 22.33 Suzie Hunter   3.0 15:17:00
Sabre 4 255 LEAKY 01:07:13 3 22.41 Ian Collins   4.0 15:17:13
Sabre 5 1710 MY DISTRACTION 01:09:45 3 23.25 Anthony Marsh   5.0 15:19:45
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   3 0.00 Olivier Davies   11.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   11.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   11.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   3 0.00 Andrew Keil   11.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   11.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNC 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   2.0