TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/10/2018 11:34:18

RACE 1 [6/10/2018] Class Handicap Series 1

Race 1 - 13 Oct 18

Printed on : 18/10/2018 11:34:18

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 49:37 1.000 49:37 3 16.54 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:59:37

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:06:32 0.871 57:57 3 22.18 0.871 0.871 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:21:32
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:05:18 0.916 59:49 3 21.77 0.887 0.906 Sue Burke   2.0 15:20:18

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:11:50 0.912 01:05:31 3 23.94 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 15:26:50

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 57:12 1.031 58:58 3 19.07 1.031 1.031 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:12:12
Hartley 16 2 441 PHANTOM 01:01:12 0.993 01:00:46 3 20.40 0.964 0.983 Trevor Burke   2.0 15:16:12
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.966   3 0.00     John Bunnett   5.0  
Hartley 16 DNF 1624 CURRENCY NLASS   1.000   3 0.00     Jason Whyte   4.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 59:24 0.846 50:15 3 19.80 0.846 0.846 Louis Nagy   1.0 15:09:24
Impulse 2 575 GOOD VIBES 56:51 0.895 50:53 3 18.95 0.884 0.891 Stefan Gevers   2.0 15:06:51
Impulse 3 689 SANDFLY 56:00 0.928 51:58 3 18.67 0.897 0.918 Leon Raymond   3.0 15:06:00
Impulse DNF 640 GRAPE APE   1.000   3 0.00     Andrew Wright   5.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 55:30 1.000 55:30 3 18.50 1.000 1.000 Mark Smallwood   1.0 15:05:30

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:00:06 1.000 01:00:06 3 20.03 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:10:06

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:17
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror 1 5486V PICCOLINA 55:09 1.000 01:22:44 2 27.57 1.000 1.000 Oliver Voogd Gayle Gardner 1.0 15:12:09
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   2 0.00     Ruth Morton   4.0  
Mirror DNS 5486 PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 3.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:02:00 0.988 01:01:15 3 20.67 0.995 0.990 Allan O'Brien   1.0 15:12:00
Pacer 2 1610 RECKLESS 01:07:52 0.909 01:01:41 3 22.62 0.909 0.909 Steve Forster   2.0 15:17:52
Pacer 3 1764 SERENDIPITY 01:08:14 0.916 01:02:30 3 22.74 0.904 0.912 Eddie Stojkovich   3.0 15:18:14
Pacer 4 2482 MANTA 01:07:40 1.000 01:07:40 3 22.56 0.912 0.987 Gary Davison   4.0 15:17:40
Pacer 5 W10 ELISE 01:14:18 0.987 01:13:20 3 24.77 0.830 0.974 John Gibson Colin Bell 5.0 15:24:18
Pacer DNC 2586 RINCEWIND   1.000   3 0.00     Douglas Vockler   8.0  
Pacer DNF 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   0.951   3 0.00     Kim Ho   7.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 59:11 1.000 59:11 3 19.73 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:09:11
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:00:47 1.000 01:00:47 3 20.26 0.974 0.991 Cliff Stinson   2.0 15:10:47

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1230 WAVELENGTH 01:07:00 0.913 01:01:10 3 22.33 0.914 0.913 Suzie Hunter   1.0 15:17:00
Sabre 2 2082 REVEILLE 01:01:14 1.000 01:01:14 3 20.41 1.000 1.000 Ian Ravenscroft   2.0 15:11:14
Sabre 3 1710 MY DISTRACTION 01:09:45 0.904 01:03:03 3 23.25 0.878 0.895 Anthony Marsh   3.0 15:19:45
Sabre 4 1131 COOL CHANGE 01:04:34 1.000 01:04:34 3 21.52 0.948 0.987 Tim Hart   4.0 15:14:34
Sabre 5 255 LEAKY 01:07:13 1.000 01:07:13 3 22.41 0.911 0.987 Ian Collins   5.0 15:17:13
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   0.971   3 0.00     Olivier Davies   11.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   1.000   3 0.00     Brandon Morton   11.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.970   3 0.00     John Mccall   11.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   1.042   3 0.00     Andrew Keil   11.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   1.000   3 0.00     Alex Morton   11.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNC 37 PEDINA DORO   0.871   3 0.00     Jim Rees   2.0