TopYacht: Williamstown Sailing Club - 14/12/2017 16:25:51

RACE 6 [25/11/2017] Class Handicap Series 1

Class Handicap Series 1 - Race 6

Printed on : 14/12/2017 16:25:51

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 01:16:14 3 25.41 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:16:14

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 10 CAPTAIN PHASMA 01:18:04 3 26.02 Ric Lamont   1.0 15:23:04
2 115 SWALLOW 01:18:14 3 26.08 Susan Burke Tracie Ham 2.0 15:23:14
3 127 EDNA MAY 01:28:33 3 29.52 Michael Lambiris Jon Gwinner 3.0 15:33:33
DNC 53 OLD SALT   3 0.00 Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   3 0.00 George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   3 0.00 Ian Whelan   8.0  
DNC 121 FIZ IV   3 0.00 Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 01:28:04 3 29.36 Lois Hunt   1.0 15:33:04

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1452 RAVIN 01:08:35 3 22.86 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 1.0 15:13:35
2 1591 JUST A BOAT 01:08:51 3 22.95 John Bunnett Graham Taylor 2.0 15:13:51
3 800 WHISPERING 01:11:18 3 23.77 Trevor Burke   3.0 15:16:18
4 1464 SEABISCUIT 01:19:00 3 26.33 Bryan Langworthy   4.0 15:24:00
DNC 912 UP IN ARMS   3 0.00 Joe Dorrington Wil Mevissen 9.0  
DNC 1333 HISSING SID   3 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 9.0  
DNC 1442 TRU-BLU   3 0.00 Michael Horvath   9.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   9.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 575 GOOD VIBES 01:02:07 3 20.71 Stefan Gevers   1.0 15:02:07
2 689 SANDFLY 01:04:05 3 21.36 Leon Raymond   2.0 15:04:05
3 448 FRANTIC 01:10:45 3 23.58 Louis Nagy   3.0 15:10:45
DNC 652 SCUPPERS   3 0.00 John Gibson   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 56:53 3 18.96 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 15:06:53
DNC 321 PHOTON   3 0.00 Ian Mcgrath   4.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   3 0.00 Ivan Kiss   4.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:00:16 3 20.09 Mark Smallwood   1.0 15:00:16

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   2 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2667 JAAS 01:11:32 3 23.84 Allan O'Brien Basil Sharky 1.0 15:11:32
2 1764 SERENDIPITY 01:22:07 3 27.37 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 2.0 15:22:07
DNC 5 DOROTHLY L   3 0.00 Wil Mevissen   6.0  
DNC 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   6.0  
DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   3 0.00 Kim Ho   6.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:12:58 3 24.32 Glenn Charlesworth   1.0 15:12:58

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 01:07:41 3 22.56 Andrew Keil   1.0 15:07:41
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:23:46 3 27.92 Olivier Davies   2.0 15:23:46
3 1710 MY DISTRACTION 01:32:58 3 30.99 Anthony Marsh   3.0 15:32:58
4 850 GOBLIN 01:34:57 3 31.65 Judy Holmes   4.0 15:34:57
5 1230 WAVELENGTH 01:35:59 3 31.99 Suzie Hunter   5.0 15:35:59
DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   10.0  
DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   10.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   3 0.00 Tony Hampton   10.0  
DNC 1589 ESPADA   3 0.00 Fiona Ellis   10.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   3 0.00 Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 37 PEDINA DORO 01:31:27 3 30.48 Jim Rees   1.0 15:36:27
DNC 27 ROCINANTE   3 0.00 Gary Martin   3.0