TopYacht: Williamstown Sailing Club - 14/12/2017 16:19:14

RACE 4 [04/11/2017] Class Handicap Series 1

Class Handicap Series 1 - Race 4

Printed on : 14/12/2017 16:19:14

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 8922 TWENTYONE   2 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:08
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 121 FIZ IV 44:33 2 22.27 Peter Wright Virginia Wright 1.0 15:52:33
2 127 EDNA MAY 46:10 2 23.08 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:54:10
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   2 0.00 Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   2 0.00 Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   2 0.00 George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   2 0.00 Ian Whelan   8.0  
DNC 115 SWALLOW   2 0.00 Susan Burke Tracie Ham 8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:08
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 48:15 2 24.13 Lois Hunt   1.0 15:56:15

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:08
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 TS1624 CURRENCY LASS 01:04:13 2 32.11 Jason Whyte   1.0 16:12:13
DNC 800 WHISPERING   2 0.00 Trevor Burke   9.0  
DNC 912 UP IN ARMS   2 0.00 Joe Dorrington Wil Mevissen 9.0  
DNC 1333 HISSING SID   2 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 9.0  
DNC 1442 TRU-BLU   2 0.00 Michael Horvath   9.0  
DNC 1452 RAVIN   2 0.00 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 9.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   2 0.00 Bryan Langworthy   9.0  
DNS 1591 JUST A BOAT   2 0.00 John Bunnett Graham Taylor 3.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 448 FRANTIC 40:46 2 20.38 Louis Nagy   1.0 15:51:46
DNC 575 GOOD VIBES   2 0.00 Stefan Gevers   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   2 0.00 John Gibson   5.0  
DNC 689 SANDFLY   2 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 321 PHOTON   2 0.00 Ian Mcgrath   4.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   2 0.00 Ivan Kiss   4.0  
DNC 737 KISS THIS   2 0.00 Les Kiss Stephen Kiss 4.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   2 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 BEES KNEES   2 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486O PICCOLINA   1 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 44:34 2 22.28 Kim Ho   1.0 15:55:34
2 1764 SERENDIPITY 45:47 2 22.89 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 2.0 15:56:47
DNC 5 DOROTHLY L   2 0.00 Wil Mevissen   6.0  
DNC 1610 RECKLESS   2 0.00 Steve Forster   6.0  
DNC 2667 JAAS   2 0.00 Allan O'Brien Basil Sharky 6.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNS 1387 LOL   2 0.00 Glenn Charlesworth   2.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 43:30 2 21.75 Andrew Keil   1.0 15:54:30
2 1411 KITE 01:47:00 2 53.50 John Mccall   2.0 16:58:00
DNC 255 LEAKY   2 0.00 Ian Collins   10.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   2 0.00 Suzie Hunter   10.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   2 0.00 Tony Hampton   10.0  
DNC 1589 ESPADA   2 0.00 Fiona Ellis   10.0  
DNC 1710 MY DISTRACTION   2 0.00 Anthony Marsh   10.0  
DNS 850 GOBLIN   2 0.00 Judy Holmes   5.0  
DNS 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   2 0.00 Olivier Davies   5.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:11
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   2 0.00 Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:08
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   2 0.00 Gary Martin   3.0  
DNC 37 PEDINA DORO   2 0.00 Jim Rees   3.0