TopYacht: Williamstown Sailing Club - 14/12/2017 16:15:59

RACE 3 [04/11/2017] Class Handicap Series 1

Class Handicap Series 1 - Race 3

Printed on : 14/12/2017 16:15:59

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 8922 TWENTYONE   2 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 121 FIZ IV 43:17 2 21.64 Peter Wright Virginia Wright 1.0 14:43:17
2 127 EDNA MAY 49:08 2 24.57 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 14:49:08
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   2 0.00 Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   2 0.00 Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   2 0.00 George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   2 0.00 Ian Whelan   8.0  
DNC 115 SWALLOW   2 0.00 Susan Burke Tracie Ham 8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 46:52 2 23.43 Lois Hunt   1.0 14:46:52

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1591 JUST A BOAT 43:48 2 21.90 John Bunnett Graham Taylor 1.0 14:43:48
2 1464 SEABISCUIT 46:10 2 23.08 Bryan Langworthy   2.0 14:46:10
3 912 UP IN ARMS 46:48 2 23.40 Joe Dorrington Wil Mevissen 3.0 14:46:48
DNC 800 WHISPERING   2 0.00 Trevor Burke   9.0  
DNC 1333 HISSING SID   2 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 9.0  
DNC 1442 TRU-BLU   2 0.00 Michael Horvath   9.0  
DNC 1452 RAVIN   2 0.00 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 9.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   2 0.00 Jason Whyte   9.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 448 FRANTIC 40:18 2 20.15 Louis Nagy   1.0 14:45:18
DNC 575 GOOD VIBES   2 0.00 Stefan Gevers   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   2 0.00 John Gibson   5.0  
DNC 689 SANDFLY   2 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 321 PHOTON   2 0.00 Ian Mcgrath   4.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   2 0.00 Ivan Kiss   4.0  
DNC 737 KISS THIS   2 0.00 Les Kiss Stephen Kiss 4.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   2 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 BEES KNEES   2 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486O PICCOLINA   1 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1764 SERENDIPITY 42:46 2 21.38 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 1.0 14:47:46
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 43:05 2 21.54 Kim Ho   2.0 14:48:05
DNC 5 DOROTHLY L   2 0.00 Wil Mevissen   6.0  
DNC 1610 RECKLESS   2 0.00 Steve Forster   6.0  
DNC 2667 JAAS   2 0.00 Allan O'Brien Basil Sharky 6.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNF 1387 LOL   2 0.00 Glenn Charlesworth   2.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 40:06 2 20.05 Andrew Keil   1.0 14:45:06
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 49:12 2 24.60 Olivier Davies   2.0 14:54:12
3 1411 KITE 50:20 2 25.17 John Mccall   3.0 14:55:20
DNC 255 LEAKY   2 0.00 Ian Collins   10.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   2 0.00 Suzie Hunter   10.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   2 0.00 Tony Hampton   10.0  
DNC 1589 ESPADA   2 0.00 Fiona Ellis   10.0  
DNC 1710 MY DISTRACTION   2 0.00 Anthony Marsh   10.0  
DNF 850 GOBLIN   2 0.00 Judy Holmes   5.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   2 0.00 Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   2 0.00 Gary Martin   3.0  
DNC 37 PEDINA DORO   2 0.00 Jim Rees   3.0