TopYacht: Williamstown Sailing Club - 05/11/2017 20:35:27

RACE 2 [28/10/2017] Class Handicap Series 1

Class Handicap Series 1 - Race 2

Printed on : 05/11/2017 20:35:27

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 52:06 3 17.37 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:52:06

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 121 FIZ IV 01:03:54 3 21.30 Peter Wright Virginia Wright 1.0 16:08:54
2 115 SWALLOW 01:04:50 3 21.61 Susan Burke Tracie Ham 2.0 16:09:50
3 127 EDNA MAY 01:07:47 3 22.59 Michael Lambiris Jon Gwinner 3.0 16:12:47
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   3 0.00 Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   3 0.00 Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   3 0.00 George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   3 0.00 Ian Whelan   8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 01:09:58 3 23.32 Lois Hunt   1.0 16:14:58

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1333 HISSING SID 01:00:21 3 20.12 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 16:05:21
2 1452 RAVIN 01:01:57 3 20.65 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 2.0 16:06:57
3 800 WHISPERING 01:02:20 3 20.78 Trevor Burke   3.0 16:07:20
4 1591 JUST A BOAT 01:04:07 3 21.37 John Bunnett Graham Taylor 4.0 16:09:07
DNC 1442 TRU-BLU   3 0.00 Michael Horvath   8.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   8.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 652 SCUPPERS 51:48 3 17.27 John Gibson   1.0 15:51:48
2 689 SANDFLY 54:27 3 18.15 Leon Raymond   2.0 15:54:27
3 575 GOOD VIBES 54:51 3 18.28 Stefan Gevers   3.0 15:54:51
4 448 FRANTIC 59:12 3 19.73 Louis Nagy   4.0 15:59:12

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 45:47 3 15.26 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 15:45:47
2 321 PHOTON 49:27 3 16.48 Ian Mcgrath   2.0 15:49:27
DNC 361 SUPER GROOVE   3 0.00 Ivan Kiss   4.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 181923 BEES KNEES 58:39 3 19.55 Brian Fentiman   1.0 15:58:39

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   2 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2667 JAAS 59:43 3 19.91 Allan O'Brien Basil Sharky 1.0 15:59:43
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:01:45 3 20.58 Kim Ho   2.0 16:01:45
3 1764 SERENDIPITY 01:03:01 3 21.01 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 3.0 16:03:01
4 1610 RECKLESS 01:06:38 3 22.21 Steve Forster   4.0 16:06:38
DNC 5 DOROTHLY L   3 0.00 Wil Mevissen   6.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 59:01 3 19.67 Glenn Charlesworth   1.0 15:59:01

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 01:01:15 3 20.42 Andrew Keil   1.0 16:01:15
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:05:03 3 21.68 Olivier Davies   2.0 16:05:03
3 1230 WAVELENGTH 01:07:35 3 22.53 Suzie Hunter   3.0 16:07:35
4 1589 ESPADA 01:10:36 3 23.53 Fiona Ellis   4.0 16:10:36
5 1710 MY DISTRACTION 01:11:38 3 23.88 Anthony Marsh   5.0 16:11:38
6 850 GOBLIN 01:17:05 3 25.69 Judy Holmes   6.0 16:17:05
DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   10.0  
DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   10.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   3 0.00 Tony Hampton   10.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1663 TRUE BLUE II 57:27 3 19.15 Scott Lanyon   1.0 15:57:27

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   3 0.00 Gary Martin   3.0  
DNF 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   2.0