TopYacht: Williamstown Sailing Club - 05/11/2017 20:34:12

RACE 2 [28/10/2017] Class Handicap Series 1

Class Handicap Series 1 - Race 2

Printed on : 05/11/2017 20:34:12

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 52:06 1.000 52:06 3 17.37 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:52:06

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 127 EDNA MAY 01:07:47 0.861 58:22 3 22.59 0.861 0.861 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 16:12:47
2 115 SWALLOW 01:04:50 0.924 59:54 3 21.61 0.900 0.916 Susan Burke Tracie Ham 2.0 16:09:50
3 121 FIZ IV 01:03:54 0.989 01:03:12 3 21.30 0.913 0.976 Peter Wright Virginia Wright 3.0 16:08:54
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   0.936   3 0.00     Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   0.877   3 0.00     Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   0.980   3 0.00     George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   1.000   3 0.00     Ian Whelan   8.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 01:09:58 0.912 01:03:49 3 23.32 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 16:14:58

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1591 JUST A BOAT 01:04:07 0.963 01:01:45 3 21.37 0.973 0.966 John Bunnett Graham Taylor 1.0 16:09:07
2 1333 HISSING SID 01:00:21 1.034 01:02:24 3 20.12 1.034 1.034 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 16:05:21
3 800 WHISPERING 01:02:20 1.008 01:02:50 3 20.78 1.001 1.006 Trevor Burke   3.0 16:07:20
4 1452 RAVIN 01:01:57 1.020 01:03:11 3 20.65 1.007 1.016 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 4.0 16:06:57
DNC 1442 TRU-BLU   1.000   3 0.00     Michael Horvath   8.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   0.934   3 0.00     Bryan Langworthy   8.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   1.000   3 0.00     Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 652 SCUPPERS 51:48 0.096 04:58 3 17.27 0.975 0.102 John Gibson   1.0 15:51:48
2 448 FRANTIC 59:12 0.853 50:30 3 19.73 0.853 0.853 Louis Nagy   2.0 15:59:12
3 689 SANDFLY 54:27 0.948 51:37 3 18.15 0.927 0.941 Leon Raymond   3.0 15:54:27
4 575 GOOD VIBES 54:51 0.977 53:35 3 18.28 0.921 0.964 Stefan Gevers   4.0 15:54:51

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 45:47 0.998 45:42 3 15.26 0.998 0.998 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 15:45:47
2 321 PHOTON 49:27 1.000 49:27 3 16.48 0.924 0.987 Ian Mcgrath   2.0 15:49:27
DNC 361 SUPER GROOVE   0.987   3 0.00     Ivan Kiss   4.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 181923 BEES KNEES 58:39 1.000 58:39 3 19.55 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:58:39

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1.000   2 0.00     Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1764 SERENDIPITY 01:03:01 0.902 56:50 3 21.01 0.922 0.909 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 1.0 16:03:01
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:01:45 0.941 58:06 3 20.58 0.941 0.941 Kim Ho   2.0 16:01:45
3 2667 JAAS 59:43 1.001 59:47 3 19.91 0.973 0.992 Allan O'Brien Basil Sharky 3.0 15:59:43
4 1610 RECKLESS 01:06:38 0.921 01:01:22 3 22.21 0.872 0.909 Steve Forster   4.0 16:06:38
DNC 5 DOROTHLY L   0.974   3 0.00     Wil Mevissen   6.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 59:01 1.000 59:01 3 19.67 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:59:01

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 01:01:15 1.016 01:02:14 3 20.42 1.035 1.022 Andrew Keil   1.0 16:01:15
2 1230 WAVELENGTH 01:07:35 0.937 01:03:20 3 22.53 0.938 0.937 Suzie Hunter   2.0 16:07:35
3 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:05:03 0.975 01:03:25 3 21.68 0.975 0.975 Olivier Davies   3.0 16:05:03
4 1710 MY DISTRACTION 01:11:38 0.906 01:04:54 3 23.88 0.885 0.899 Anthony Marsh   4.0 16:11:38
5 1589 ESPADA 01:10:36 0.958 01:07:38 3 23.53 0.898 0.945 Fiona Ellis   5.0 16:10:36
6 850 GOBLIN 01:17:05 0.931 01:11:46 3 25.69 0.823 0.919 Judy Holmes   6.0 16:17:05
DNC 255 LEAKY   1.000   3 0.00     Ian Collins   10.0  
DNC 1411 KITE   0.951   3 0.00     John Mccall   10.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   1.000   3 0.00     Tony Hampton   10.0  

Tasar OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1663 TRUE BLUE II 57:27 1.000 57:27 3 19.15 1.000 1.000 Scott Lanyon   1.0 15:57:27

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   1.000   3 0.00     Gary Martin   3.0  
DNF 37 PEDINA DORO   0.871   3 0.00     Jim Rees   2.0