TopYacht: Williamstown Sailing Club - 29/04/2018 11:31:26

Class Handicap Series 3

Printed on : 29/04/2018 11:31:26

SERIES SCORES for OTB up to Race 5 on 28/04/2018 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [OTB] for 505 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy   5.0 1.0 1.0 1.0 1.0W 1.0

Series Results [OTB] for Explorer 16 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   127 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner   8.0 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0
2   115 SWALLOW Susan Burke Tracie Ham   9.0 2.0 1.0 3.0 1.0 2.0
3   10 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont     24.0 8.0C 4.0 1.0 8.0C 3.0
4   53 OLD SALT Ray Clinch     27.0 8.0C 3.0 4.0 8.0C 4.0
5   78 KALANG George Giuliani     31.0 8.0C 5.0 5.0 8.0C 5.0
6   93 PALADIN Ian Whelan     40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
6   121 FIZ IV Peter Wright Virginia Wright   40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C

Series Results [OTB] for Explorer16NoMotor up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 JAMES PEARL Lois Hunt     5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Hartley 16 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1591 JUST A BOAT John Bunnett Graham Taylor   17.0 1.0 2.0 2.0 1.0 11.0C
2   1333 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates   20.0 2.0 1.0 4.0 2.0 11.0C
3   800 WHISPERING Trevor Burke     26.0 5.0 4.0 3.0 3.0 11.0C
4   1452 RAVIN Brian Mcmahon Helen Mcmahon   29.0 3.0 3.0 1.0 11.0C 11.0C
5   TS1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     46.0 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C 2.0S
6   1464 SEABISCUIT Bryan Langworthy     48.0 4.0 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C
7   1588 SINULOG DANCER Joe Dorrington     55.0 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C
7   1208 WITH PRIDE Warren Grosvenor     55.0 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C
7   912 UP IN ARMS Joe Dorrington Wil Mevissen   55.0 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C
7   1442 TRU-BLU Michael Horvath     55.0 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C 11.0C

Series Results [OTB] for Impulse up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   689 SANDFLY Leon Raymond     8.0 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0
2   448 FRANTIC Louis Nagy     10.0 1.0 2.0 3.0 2.0 2.0
3   575 GOOD VIBES Stefan Gevers     14.0 3.0 3.0 2.0 5.0C 1.0
4   652 SCUPPERS John Gibson     25.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [OTB] for KittyCat up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 KISS THIS Les Kiss Stephen Kiss   21.0 5.0C 5.0C 5.0C 1.0 5.0C
2   361 SUPER GROOVE Ivan Kiss     25.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C
2   333 NIGRETTA John Barnett     25.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C
2   321 PHOTON Ian Mcgrath     25.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [OTB] for Laser up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   088 GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood   RYCV 7.0 1.0 1.0 1.0 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for LaserRadial up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 BEES KNEES Brian Fentiman     6.3 1.3W 1.0 1.0 1.0 2.0C

Series Results [OTB] for Mirror up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5486G PICCOLINA Gayle Gardner Oliver Voogd   12.0 1.0 2.0F 1.0 4.0C 4.0C
2   7011 AQUARIUS Alex Morton     20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
2   5486V PICCOLINA Oliver Voogd Gayle Gardner   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C

Series Results [OTB] for Pacer up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1.0S 1764 SERENDIPITY Eddie Stojkovich Lyn Nicholls   8.0 1.0 3.0 1.0 1.0 2.0
2   2766 SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho     8.0 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0
3   1 CLUB PACER 1 Casual Entrant1     20.0 5.0 4.0 4.0 3.0 4.0
4   2667 JAAS Allan O'Brien Basil Sharky   33.0 4.0 14.0C 6.0F 6.0F 3.0
5   7 CLUB PACER 7 Casual Entrant7     38.0 6.0 2.0 3.0 14.0C 13.0C
6   W10 ELISE John Gibson     49.0 14.0C 9.0W 9.0W 4.0 13.0C
7   1610 RECKLESS Steve Forster     58.0 3.0 14.0C 14.0C 14.0C 13.0C
8   6 CLUB PACER 6 Casual Entrant6     62.0 14.0C 14.0C 14.0C 14.0C 6.0F
9   2482 MANTA Gary Davison Andrew Graham   69.0 14.0C 14.0C 14.0C 14.0C 13.0C
9   5 DOROTHLY L Wil Mevissen     69.0 14.0C 14.0C 14.0C 14.0C 13.0C
9   4 CLUB PACER 4 Casual Entrant4     69.0 14.0C 14.0C 14.0C 14.0C 13.0C
9   3 CLUB PACER 3 Casual Entrant3     69.0 14.0C 14.0C 14.0C 14.0C 13.0C
9   2 CLUB PACER 2 Casual Entrant2     69.0 14.0C 14.0C 14.0C 14.0C 13.0C

Series Results [OTB] for RSAero5 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL Glenn Charlesworth     5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Sabre up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 SEASOMFIN Andrew Keil     15.0 1.0 3.0 8.0F 2.0 1.0
2   850 GOBLIN Judy Holmes     24.0 6.0Q 7.0 2.0 3.0 6.0F
3   1589 ESPADA Fiona Ellis     26.0 6.0F 1.0 13.0C 4.0 2.0
4   970 DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies     32.0 3.0 2.0 1.0 13.0C 13.0C
5   1710 MY DISTRACTION Anthony Marsh     35.0 13.0C 5.0 3.0 1.0 13.0C
6   1411 KITE John Mccall     37.0 13.0C 4.0 4.0 13.0C 3.0
7   1230 WAVELENGTH Suzie Hunter     39.0 2.0 6.0 5.0 13.0C 13.0C
8   1511 EXCUSE ME TWO Tony Hampton     56.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 4.0
9   1589A ESPADA Alex Morton Brandon Morton   58.0 13.0C 13.0C 6.0 13.0C 13.0C
10   1589R ESPADA Ruth Morton     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
10   1004 A GOOD EGG Jarrod Meddings     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
10   255 LEAKY Ian Collins     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C

Series Results [OTB] for Tasar up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1663 TRUE BLUE II Scott Lanyon     9.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 1.0

Series Results [OTB] for Ultimate 18 DK up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   37 PEDINA DORO Jim Rees     5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   27 ROCINANTE Gary Martin     15.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C