TopYacht: Williamstown Sailing Club - 29/04/2018 11:35:07

RACE 5 [28/04/2018] Class Handicap Series 3

Class Handicap Series 3 - Race 5

Printed on : 29/04/2018 11:35:07

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 TWENTYONE 01:12:40 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:07:40 3 24.22

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 SWALLOW 01:37:46 Susan Burke Tracie Ham 1.0 15:27:46 3 32.59
2 127 EDNA MAY 01:39:25 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:29:25 3 33.14
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   Ric Lamont   8.0   3 0.00
DNC 53 OLD SALT   Ray Clinch   8.0   3 0.00
DNC 78 KALANG   George Giuliani   8.0   3 0.00
DNC 93 PALADIN   Ian Whelan   8.0   3 0.00
DNC 121 FIZ IV   Peter Wright Virginia Wright 8.0   3 0.00

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 JAMES PEARL 01:44:16 Lois Hunt   1.0 15:34:16 3 34.76

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 HISSING SID 01:26:53 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:16:53 3 28.96
2 1452 RAVIN 01:29:07 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 2.0 15:19:07 3 29.71
3 1591 JUST A BOAT 01:30:33 John Bunnett Graham Taylor 3.0 15:20:33 3 30.18
4 800 WHISPERING 01:35:08 Trevor Burke   4.0 15:25:08 3 31.71
5 1464 SEABISCUIT 01:38:58 Bryan Langworthy   5.0 15:28:58 3 32.99
DNC 912 UP IN ARMS   Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0   3 0.00
DNC 1208 WITH PRIDE   Warren Grosvenor   11.0   3 0.00
DNC 1442 TRU-BLU   Michael Horvath   11.0   3 0.00
DNC 1588 SINULOG DANCER   Joe Dorrington   11.0   3 0.00
DNC TS1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   11.0   3 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 689 SANDFLY 01:23:18 Leon Raymond   1.0 15:18:18 3 27.77
2 575 GOOD VIBES 01:27:49 Stefan Gevers   2.0 15:22:49 3 29.27
3 448 FRANTIC 01:29:29 Louis Nagy   3.0 15:24:29 3 29.83
DNC 652 SCUPPERS   John Gibson   5.0   3 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 321 PHOTON   Ian Mcgrath   5.0   3 0.00
DNC 333 NIGRETTA   John Barnett   5.0   3 0.00
DNC 361 SUPER GROOVE   Ivan Kiss   5.0   3 0.00
DNC 737 KISS THIS   Les Kiss Stephen Kiss 5.0   3 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:22:59 Mark Smallwood   1.0 15:17:59 3 27.66

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DUT 181907 BEES KNEES   Brian Fentiman       3 0.00

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 5486G PICCOLINA 01:32:15 Gayle Gardner Oliver Voogd 1.0 15:27:15 2 46.13
DNC 7011 AQUARIUS   Alex Morton   4.0   2 0.00
DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS 01:30:19 Allan O'Brien Basil Sharky 1.0 15:25:19 3 30.11
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:32:04 Kim Ho   2.0 15:27:04 3 30.69
3 1764 SERENDIPITY 01:33:56 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 3.0 15:28:56 3 31.31
4 1610 RECKLESS 01:37:28 Steve Forster   4.0 15:32:28 3 32.49
5 7 CLUB PACER 7 01:45:12 Casual Entrant7   5.0 15:40:12 3 35.07
6 1 CLUB PACER 1 01:45:18 Casual Entrant1   6.0 15:40:18 3 35.10
DNC 2 CLUB PACER 2   Casual Entrant2   14.0   3 0.00
DNC 3 CLUB PACER 3   Casual Entrant3   14.0   3 0.00
DNC 4 CLUB PACER 4   Casual Entrant4   14.0   3 0.00
DNC 5 DOROTHLY L   Wil Mevissen   14.0   3 0.00
DNC 6 CLUB PACER 6   Casual Entrant6   14.0   3 0.00
DNC 2482 MANTA   Gary Davison Andrew Graham 14.0   3 0.00
DNC W10 ELISE   John Gibson   14.0   3 0.00

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 01:31:47 Glenn Charlesworth   1.0 15:26:47 3 30.59

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 SEASOMFIN 01:35:33 Andrew Keil   1.0 15:30:33 3 31.85
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:52:07 Olivier Davies   2.0 15:47:07 3 37.37
3 1230 WAVELENGTH 01:53:03 Suzie Hunter   3.0 15:48:03 3 37.68
DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0   3 0.00
DNC 1004 A GOOD EGG   Jarrod Meddings   13.0   3 0.00
DNC 1411 KITE   John Mccall   13.0   3 0.00
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   Tony Hampton   13.0   3 0.00
DNC 1710 MY DISTRACTION   Anthony Marsh   13.0   3 0.00
DNC 1589A ESPADA   Alex Morton Brandon Morton 13.0   3 0.00
DNC 1589R ESPADA   Ruth Morton   13.0   3 0.00
DNF 1589 ESPADA   Fiona Ellis   6.0   3 0.00
DSQ 850 GOBLIN   Judy Holmes   6.0   3 0.00

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:55
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 TRUE BLUE II   Scott Lanyon   2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 37 PEDINA DORO 01:55:27 Jim Rees   1.0 15:45:27 3 38.48
DNC 27 ROCINANTE   Gary Martin   3.0   3 0.00