TopYacht: Williamstown Sailing Club - 23/04/2018 10:52:35

RACE 4 [21/04/2018] Class Handicap Series 3

Class Handicap - Series 3 Race 4

Printed on : 23/04/2018 10:52:35

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 TWENTYONE 26:35 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:00:35 2 13.29

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 SWALLOW 35:21 Susan Burke Tracie Ham 1.0 15:06:21 2 17.68
2 127 EDNA MAY 37:59 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:08:59 2 18.99
3 10 CAPTAIN PHASMA 39:18 Ric Lamont   3.0 15:10:18 2 19.65
4 53 OLD SALT 40:46 Ray Clinch   4.0 15:11:46 2 20.38
5 78 KALANG 46:48 George Giuliani   5.0 15:17:48 2 23.40
DNC 93 PALADIN   Ian Whelan   8.0   2 0.00
DNC 121 FIZ IV   Peter Wright Virginia Wright 8.0   2 0.00

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 JAMES PEARL 37:43 Lois Hunt   1.0 15:08:43 2 18.86

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 HISSING SID 31:28 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:02:28 2 15.73
2 1452 RAVIN 31:48 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 2.0 15:02:48 2 15.90
3 1591 JUST A BOAT 33:12 John Bunnett Graham Taylor 3.0 15:04:12 2 16.60
4 800 WHISPERING 35:42 Trevor Burke   4.0 15:06:42 2 17.85
DNC 912 UP IN ARMS   Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0   2 0.00
DNC 1208 WITH PRIDE   Warren Grosvenor   11.0   2 0.00
DNC 1442 TRU-BLU   Michael Horvath   11.0   2 0.00
DNC 1464 SEABISCUIT   Bryan Langworthy   11.0   2 0.00
DNC 1588 SINULOG DANCER   Joe Dorrington   11.0   2 0.00
DNC TS1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   11.0   2 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 689 SANDFLY 29:44 Leon Raymond   1.0 15:03:44 2 14.87
2 575 GOOD VIBES 32:02 Stefan Gevers   2.0 15:06:02 2 16.02
3 448 FRANTIC 33:30 Louis Nagy   3.0 15:07:30 2 16.75
DNC 652 SCUPPERS   John Gibson   5.0   2 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 321 PHOTON   Ian Mcgrath   5.0   2 0.00
DNC 333 NIGRETTA   John Barnett   5.0   2 0.00
DNC 361 SUPER GROOVE   Ivan Kiss   5.0   2 0.00
DNC 737 KISS THIS   Les Kiss Stephen Kiss 5.0   2 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 30:21 Mark Smallwood   1.0 15:04:21 2 15.18

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 BEES KNEES 35:13 Brian Fentiman   1.0 15:09:13 2 17.61

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 7011 AQUARIUS   Alex Morton   4.0   2 0.00
DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00
DNF 5486G PICCOLINA   Gayle Gardner Oliver Voogd 2.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 35:16 Kim Ho   1.0 15:09:16 2 17.63
2 7 CLUB PACER 7 35:18 Casual Entrant7   2.0 15:09:18 2 17.65
3 1764 SERENDIPITY 39:29 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 3.0 15:13:29 2 19.74
4 1 CLUB PACER 1 43:25 Casual Entrant1   4.0 15:17:25 2 21.71
DNC 2 CLUB PACER 2   Casual Entrant2   14.0   2 0.00
DNC 3 CLUB PACER 3   Casual Entrant3   14.0   2 0.00
DNC 4 CLUB PACER 4   Casual Entrant4   14.0   2 0.00
DNC 5 DOROTHLY L   Wil Mevissen   14.0   2 0.00
DNC 6 CLUB PACER 6   Casual Entrant6   14.0   2 0.00
DNC 1610 RECKLESS   Steve Forster   14.0   2 0.00
DNC 2482 MANTA   Gary Davison Andrew Graham 14.0   2 0.00
DNC 2667 JAAS   Allan O'Brien Basil Sharky 14.0   2 0.00
DUT W10 ELISE   John Gibson       2 0.00

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 34:28 Glenn Charlesworth   1.0 15:08:28 2 17.23

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 SEASOMFIN 34:24 Andrew Keil   1.0 15:08:24 2 17.20
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 36:39 Olivier Davies   2.0 15:10:39 2 18.32
3 1411 KITE 37:26 John Mccall   3.0 15:11:26 2 18.72
4 1589 ESPADA 37:38 Fiona Ellis   4.0 15:11:38 2 18.82
5 1710 MY DISTRACTION 41:31 Anthony Marsh   5.0 15:15:31 2 20.76
6 1230 WAVELENGTH 41:40 Suzie Hunter   6.0 15:15:40 2 20.83
7 850 GOBLIN 43:20 Judy Holmes   7.0 15:17:20 2 21.67
DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0   2 0.00
DNC 1004 A GOOD EGG   Jarrod Meddings   13.0   2 0.00
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   Tony Hampton   13.0   2 0.00
DNC 1589A ESPADA   Alex Morton Brandon Morton 13.0   2 0.00
DNC 1589R ESPADA   Ruth Morton   13.0   2 0.00

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 TRUE BLUE II   Scott Lanyon   2.0   2 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 37 PEDINA DORO 46:51 Jim Rees   1.0 15:17:51 2 23.43
DNC 27 ROCINANTE   Gary Martin   3.0   2 0.00