TopYacht: Williamstown Sailing Club - 23/04/2018 10:51:17

RACE 4 [21/04/2018] Class Handicap Series 3

Class Handicap - Series 3 Race 4

Printed on : 23/04/2018 10:51:17

505 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 TWENTYONE 26:35 1.000 26:35 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:00:35 2 13.29

Explorer 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 SWALLOW 35:21 0.911 32:12 0.936 0.916 Susan Burke Tracie Ham 1.0 15:06:21 2 17.68
2 127 EDNA MAY 37:59 0.871 33:05 0.871 0.871 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:08:59 2 18.99
3 53 OLD SALT 40:46 0.853 34:46 0.812 0.865 Ray Clinch   3.0 15:11:46 2 20.38
4 10 CAPTAIN PHASMA 39:18 0.928 36:28 0.842 0.928 Ric Lamont   4.0 15:10:18 2 19.65
5 78 KALANG 46:48 0.954 44:39 0.707 0.967 George Giuliani   5.0 15:17:48 2 23.40
DNC 93 PALADIN   1.000       Ian Whelan   8.0   2 0.00
DNC 121 FIZ IV   0.963       Peter Wright Virginia Wright 8.0   2 0.00

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 JAMES PEARL 37:43 0.912 34:24 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 15:08:43 2 18.86

Hartley 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 HISSING SID 31:28 1.017 32:00 1.019 1.031 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:02:28 2 15.73
2 1591 JUST A BOAT 33:12 0.966 32:04 0.966 0.966 John Bunnett Graham Taylor 2.0 15:04:12 2 16.60
3 1452 RAVIN 31:48 1.017 32:20 1.008 1.014 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 3.0 15:02:48 2 15.90
4 800 WHISPERING 35:42 0.980 34:59 0.898 0.993 Trevor Burke   4.0 15:06:42 2 17.85
DNC 912 UP IN ARMS   0.942       Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0   2 0.00
DNC 1208 WITH PRIDE   1.000       Warren Grosvenor   11.0   2 0.00
DNC 1442 TRU-BLU   1.000       Michael Horvath   11.0   2 0.00
DNC 1464 SEABISCUIT   0.921       Bryan Langworthy   11.0   2 0.00
DNC 1588 SINULOG DANCER   1.000       Joe Dorrington   11.0   2 0.00
DNC TS1624 CURRENCY LASS   1.000       Jason Whyte   11.0   2 0.00

Impulse OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 689 SANDFLY 29:44 0.928 27:36 0.928 0.928 Leon Raymond   1.0 15:03:44 2 14.87
2 448 FRANTIC 33:30 0.835 27:58 0.824 0.846 Louis Nagy   2.0 15:07:30 2 16.75
3 575 GOOD VIBES 32:02 0.889 28:29 0.862 0.895 Stefan Gevers   3.0 15:06:02 2 16.02
DNC 652 SCUPPERS   1.000       John Gibson   5.0   2 0.00

KittyCat OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 321 PHOTON   0.987       Ian Mcgrath   5.0   2 0.00
DNC 333 NIGRETTA   1.000       John Barnett   5.0   2 0.00
DNC 361 SUPER GROOVE   0.987       Ivan Kiss   5.0   2 0.00
DNC 737 KISS THIS   0.998       Les Kiss Stephen Kiss 5.0   2 0.00

Laser OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 30:21 1.000 30:21 1.000 1.000 Mark Smallwood   1.0 15:04:21 2 15.18

LaserRadial OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 BEES KNEES 35:13 1.000 35:13 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:09:13 2 17.61

Mirror OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 7011 AQUARIUS   1.000       Alex Morton   4.0   2 0.00
DNC 5486V PICCOLINA   1.000       Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00
DNF 5486G PICCOLINA   1.000       Gayle Gardner Oliver Voogd 2.0   2 0.00

Pacer OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 35:16 0.951 33:32 0.995 0.951 Kim Ho   1.0 15:09:16 2 17.63
2 7 CLUB PACER 7 35:18 0.994 35:05 0.994 0.994 Casual Entrant7   2.0 15:09:18 2 17.65
3 1764 SERENDIPITY 39:29 0.934 36:53 0.889 0.916 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 3.0 15:13:29 2 19.74
4 1 CLUB PACER 1 43:25 0.961 41:43 0.808 0.974 Casual Entrant1   4.0 15:17:25 2 21.71
DNC 2 CLUB PACER 2   1.000       Casual Entrant2   14.0   2 0.00
DNC 3 CLUB PACER 3   1.000       Casual Entrant3   14.0   2 0.00
DNC 4 CLUB PACER 4   1.000       Casual Entrant4   14.0   2 0.00
DNC 5 DOROTHLY L   1.000       Wil Mevissen   14.0   2 0.00
DNC 6 CLUB PACER 6   1.000       Casual Entrant6   14.0   2 0.00
DNC 1610 RECKLESS   0.909       Steve Forster   14.0   2 0.00
DNC 2482 MANTA   1.000       Gary Davison Andrew Graham 14.0   2 0.00
DNC 2667 JAAS   0.988       Allan O'Brien Basil Sharky 14.0   2 0.00
DUT W10 ELISE   0.987       John Gibson       2 0.00

RSAero5 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 34:28 1.000 34:28 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:08:28 2 17.23

Sabre OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1589 ESPADA 37:38 0.932 35:04 0.953 0.932 Fiona Ellis   1.0 15:11:38 2 18.82
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 36:39 0.967 35:26 0.978 0.971 Olivier Davies   2.0 15:10:39 2 18.32
3 1987 SEASOMFIN 34:24 1.042 35:51 1.042 1.042 Andrew Keil   3.0 15:08:24 2 17.20
4 1411 KITE 37:26 0.962 36:01 0.958 0.970 John Mccall   4.0 15:11:26 2 18.72
5 1710 MY DISTRACTION 41:31 0.904 37:32 0.864 0.904 Anthony Marsh   5.0 15:15:31 2 20.76
6 1230 WAVELENGTH 41:40 0.925 38:32 0.860 0.913 Suzie Hunter   6.0 15:15:40 2 20.83
7 850 GOBLIN 43:20 0.909 39:23 0.827 0.907 Judy Holmes   7.0 15:17:20 2 21.67
DNC 255 LEAKY   1.000       Ian Collins   13.0   2 0.00
DNC 1004 A GOOD EGG   1.000       Jarrod Meddings   13.0   2 0.00
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   0.987       Tony Hampton   13.0   2 0.00
DNC 1589A ESPADA   0.987       Alex Morton Brandon Morton 13.0   2 0.00
DNC 1589R ESPADA   1.000       Ruth Morton   13.0   2 0.00

Tasar OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:34
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 TRUE BLUE II   1.000       Scott Lanyon   2.0   2 0.00

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:31
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 37 PEDINA DORO 46:51 0.871 40:48 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:17:51 2 23.43
DNC 27 ROCINANTE   1.000       Gary Martin   3.0   2 0.00