TopYacht: Williamstown Sailing Club - 23/04/2018 10:43:32

RACE 3 [21/04/2018] Class Handicap Series 3

Class Handicap = Series 3 Race 3

Printed on : 23/04/2018 10:43:32

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 TWENTYONE 16:37 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:05:37 2 8.31

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 10 CAPTAIN PHASMA 18:47 Ric Lamont   1.0 14:04:47 2 9.39
2 115 SWALLOW 19:23 Susan Burke Tracie Ham 2.0 14:05:23 2 9.69
3 127 EDNA MAY 20:02 Michael Lambiris Jon Gwinner 3.0 14:06:02 2 10.02
4 78 KALANG 22:02 George Giuliani   4.0 14:08:02 2 11.02
5 53 OLD SALT 22:10 Ray Clinch   5.0 14:08:10 2 11.08
DNC 93 PALADIN   Ian Whelan   8.0   2 0.00
DNC 121 FIZ IV   Peter Wright Virginia Wright 8.0   2 0.00

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 JAMES PEARL 21:32 Lois Hunt   1.0 14:07:32 2 10.77

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1452 RAVIN 16:25 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 1.0 14:02:25 2 8.21
2 1333 HISSING SID 17:10 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 14:03:10 2 8.58
3 1591 JUST A BOAT 17:20 John Bunnett Graham Taylor 3.0 14:03:20 2 8.67
4 800 WHISPERING 17:36 Trevor Burke   4.0 14:03:36 2 8.80
DNC 912 UP IN ARMS   Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0   2 0.00
DNC 1208 WITH PRIDE   Warren Grosvenor   11.0   2 0.00
DNC 1442 TRU-BLU   Michael Horvath   11.0   2 0.00
DNC 1464 SEABISCUIT   Bryan Langworthy   11.0   2 0.00
DNC 1588 SINULOG DANCER   Joe Dorrington   11.0   2 0.00
DNC TS1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   11.0   2 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 689 SANDFLY 14:50 Leon Raymond   1.0 14:03:50 2 7.42
2 575 GOOD VIBES 15:41 Stefan Gevers   2.0 14:04:41 2 7.84
3 448 FRANTIC 17:52 Louis Nagy   3.0 14:06:52 2 8.93
DNC 652 SCUPPERS   John Gibson   5.0   2 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 321 PHOTON   Ian Mcgrath   5.0   2 0.00
DNC 333 NIGRETTA   John Barnett   5.0   2 0.00
DNC 361 SUPER GROOVE   Ivan Kiss   5.0   2 0.00
DNC 737 KISS THIS   Les Kiss Stephen Kiss 5.0   2 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 15:52 Mark Smallwood   1.0 14:04:52 2 7.93

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 BEES KNEES 16:48 Brian Fentiman   1.0 14:05:48 2 8.40

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 5486G PICCOLINA 41:36 Gayle Gardner Oliver Voogd 1.0 14:30:36 2 20.80
DNC 7011 AQUARIUS   Alex Morton   4.0   2 0.00
DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1764 SERENDIPITY 18:38 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 1.0 14:07:38 2 9.32
2 7 CLUB PACER 7 19:31 Casual Entrant7   2.0 14:08:31 2 9.76
3 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 20:09 Kim Ho   3.0 14:09:09 2 10.07
4 1 CLUB PACER 1 24:46 Casual Entrant1   4.0 14:13:46 2 12.38
DNC 2 CLUB PACER 2   Casual Entrant2   14.0   2 0.00
DNC 3 CLUB PACER 3   Casual Entrant3   14.0   2 0.00
DNC 4 CLUB PACER 4   Casual Entrant4   14.0   2 0.00
DNC 5 DOROTHLY L   Wil Mevissen   14.0   2 0.00
DNC 6 CLUB PACER 6   Casual Entrant6   14.0   2 0.00
DNC 1610 RECKLESS   Steve Forster   14.0   2 0.00
DNC 2482 MANTA   Gary Davison Andrew Graham 14.0   2 0.00
DNF 2667 JAAS   Allan O'Brien Basil Sharky 6.0   2 0.00
DUT W10 ELISE   John Gibson       2 0.00

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 17:11 Glenn Charlesworth   1.0 14:06:11 2 8.59

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 18:09 Olivier Davies   1.0 14:07:09 2 9.07
2 1411 KITE 18:46 John Mccall   2.0 14:07:46 2 9.38
3 850 GOBLIN 19:25 Judy Holmes   3.0 14:08:25 2 9.71
4 1710 MY DISTRACTION 19:37 Anthony Marsh   4.0 14:08:37 2 9.81
5 1589A ESPADA 19:38 Alex Morton Brandon Morton 5.0 14:08:38 2 9.82
6 1230 WAVELENGTH 20:54 Suzie Hunter   6.0 14:09:54 2 10.45
DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0   2 0.00
DNC 1004 A GOOD EGG   Jarrod Meddings   13.0   2 0.00
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   Tony Hampton   13.0   2 0.00
DNC 1589 ESPADA   Fiona Ellis   13.0   2 0.00
DNC 1589R ESPADA   Ruth Morton   13.0   2 0.00
DNF 1987 SEASOMFIN   Andrew Keil   8.0   2 0.00

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 TRUE BLUE II   Scott Lanyon   2.0   2 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 37 PEDINA DORO 26:14 Jim Rees   1.0 14:12:14 2 13.12
DNC 27 ROCINANTE   Gary Martin   3.0   2 0.00