TopYacht: Williamstown Sailing Club - 23/04/2018 10:41:31

RACE 3 [21/04/2018] Class Handicap Series 3

Class Handicap = Series 3 Race 3

Printed on : 23/04/2018 10:41:31

505 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 TWENTYONE 16:37 1.000 16:37 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:05:37 2 8.31

Explorer 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 10 CAPTAIN PHASMA 18:47 0.928 17:26 0.929 0.928 Ric Lamont   1.0 14:04:47 2 9.39
2 127 EDNA MAY 20:02 0.871 17:27 0.871 0.871 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 14:06:02 2 10.02
3 115 SWALLOW 19:23 0.916 17:45 0.900 0.916 Susan Burke Tracie Ham 3.0 14:05:23 2 9.69
4 53 OLD SALT 22:10 0.865 19:10 0.787 0.865 Ray Clinch   4.0 14:08:10 2 11.08
5 78 KALANG 22:02 0.967 21:18 0.792 0.967 George Giuliani   5.0 14:08:02 2 11.02
DNC 93 PALADIN   1.000       Ian Whelan   8.0   2 0.00
DNC 121 FIZ IV   0.963       Peter Wright Virginia Wright 8.0   2 0.00

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 JAMES PEARL 21:32 0.912 19:38 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 14:07:32 2 10.77

Hartley 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1452 RAVIN 16:25 1.016 16:41 1.020 1.017 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 1.0 14:02:25 2 8.21
2 1591 JUST A BOAT 17:20 0.966 16:45 0.966 0.966 John Bunnett Graham Taylor 2.0 14:03:20 2 8.67
3 800 WHISPERING 17:36 0.993 17:29 0.952 0.993 Trevor Burke   3.0 14:03:36 2 8.80
4 1333 HISSING SID 17:10 1.031 17:42 0.976 1.031 Peter Behrendt Peter Yeates 4.0 14:03:10 2 8.58
DNC 912 UP IN ARMS   0.942       Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0   2 0.00
DNC 1208 WITH PRIDE   1.000       Warren Grosvenor   11.0   2 0.00
DNC 1442 TRU-BLU   1.000       Michael Horvath   11.0   2 0.00
DNC 1464 SEABISCUIT   0.921       Bryan Langworthy   11.0   2 0.00
DNC 1588 SINULOG DANCER   1.000       Joe Dorrington   11.0   2 0.00
DNC TS1624 CURRENCY LASS   1.000       Jason Whyte   11.0   2 0.00

Impulse OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 689 SANDFLY 14:50 0.928 13:46 0.928 0.928 Leon Raymond   1.0 14:03:50 2 7.42
2 575 GOOD VIBES 15:41 0.895 14:02 0.878 0.895 Stefan Gevers   2.0 14:04:41 2 7.84
3 448 FRANTIC 17:52 0.846 15:07 0.771 0.846 Louis Nagy   3.0 14:06:52 2 8.93
DNC 652 SCUPPERS   1.000       John Gibson   5.0   2 0.00

KittyCat OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 321 PHOTON   0.987       Ian Mcgrath   5.0   2 0.00
DNC 333 NIGRETTA   1.000       John Barnett   5.0   2 0.00
DNC 361 SUPER GROOVE   0.987       Ivan Kiss   5.0   2 0.00
DNC 737 KISS THIS   0.998       Les Kiss Stephen Kiss 5.0   2 0.00

Laser OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 15:52 1.000 15:52 1.000 1.000 Mark Smallwood   1.0 14:04:52 2 7.93

LaserRadial OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 BEES KNEES 16:48 1.000 16:48 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 14:05:48 2 8.40

Mirror OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 5486G PICCOLINA 41:36 1.000 41:36 1.000 1.000 Gayle Gardner Oliver Voogd 1.0 14:30:36 2 20.80
DNC 7011 AQUARIUS   1.000       Alex Morton   4.0   2 0.00
DNC 5486V PICCOLINA   1.000       Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00

Pacer OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1764 SERENDIPITY 18:38 0.916 17:04 1.029 0.916 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 1.0 14:07:38 2 9.32
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 20:09 0.951 19:10 0.951 0.951 Kim Ho   2.0 14:09:09 2 10.07
3 7 CLUB PACER 7 19:31 1.000 19:31 0.982 0.994 Casual Entrant7   3.0 14:08:31 2 9.76
4 1 CLUB PACER 1 24:46 0.974 24:07 0.774 0.974 Casual Entrant1   4.0 14:13:46 2 12.38
DNC 2 CLUB PACER 2   1.000       Casual Entrant2   14.0   2 0.00
DNC 3 CLUB PACER 3   1.000       Casual Entrant3   14.0   2 0.00
DNC 4 CLUB PACER 4   1.000       Casual Entrant4   14.0   2 0.00
DNC 5 DOROTHLY L   1.000       Wil Mevissen   14.0   2 0.00
DNC 6 CLUB PACER 6   1.000       Casual Entrant6   14.0   2 0.00
DNC 1610 RECKLESS   0.909       Steve Forster   14.0   2 0.00
DNC 2482 MANTA   1.000       Gary Davison Andrew Graham 14.0   2 0.00
DNF 2667 JAAS   0.988       Allan O'Brien Basil Sharky 6.0   2 0.00
DUT W10 ELISE   0.987       John Gibson       2 0.00

RSAero5 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 17:11 1.000 17:11 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 14:06:11 2 8.59

Sabre OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 18:09 0.962 17:28 0.977 0.967 Olivier Davies   1.0 14:07:09 2 9.07
2 850 GOBLIN 19:25 0.907 17:37 0.913 0.907 Judy Holmes   2.0 14:08:25 2 9.71
3 1710 MY DISTRACTION 19:37 0.904 17:44 0.904 0.904 Anthony Marsh   3.0 14:08:37 2 9.81
4 1411 KITE 18:46 0.970 18:12 0.945 0.970 John Mccall   4.0 14:07:46 2 9.38
5 1230 WAVELENGTH 20:54 0.937 19:35 0.848 0.925 Suzie Hunter   5.0 14:09:54 2 10.45
6 1589A ESPADA 19:38 1.000 19:38 0.903 0.987 Alex Morton Brandon Morton 6.0 14:08:38 2 9.82
DNC 255 LEAKY   1.000       Ian Collins   13.0   2 0.00
DNC 1004 A GOOD EGG   1.000       Jarrod Meddings   13.0   2 0.00
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   0.987       Tony Hampton   13.0   2 0.00
DNC 1589 ESPADA   0.932       Fiona Ellis   13.0   2 0.00
DNC 1589R ESPADA   1.000       Ruth Morton   13.0   2 0.00
DNF 1987 SEASOMFIN   1.042       Andrew Keil   8.0   2 0.00

Tasar OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:49
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 TRUE BLUE II   1.000       Scott Lanyon   2.0   2 0.00

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:46
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 37 PEDINA DORO 26:14 0.871 22:51 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 14:12:14 2 13.12
DNC 27 ROCINANTE   1.000       Gary Martin   3.0   2 0.00