TopYacht: Williamstown Sailing Club - 22/04/2018 09:57:40

RACE 2 [7/04/2018] Class Handicap Series 3

Class handicap - Series 3 Race 2

Printed on : 22/04/2018 09:57:40

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DUT 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy    

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 115 SWALLOW 48:11 0.916 44:08 3 16.06 0.916 0.916 Susan Burke Tracie Ham 1.0 13:53:11
2 127 EDNA MAY 51:01 0.874 44:35 3 17.01 0.865 0.871 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 13:56:01
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   0.928   3 0.00     Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   0.865   3 0.00     Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   0.967   3 0.00     George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   1.000   3 0.00     Ian Whelan   8.0  
DNC 121 FIZ IV   0.963   3 0.00     Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 52:38 0.912 48:00 3 17.54 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 13:57:38

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1591 JUST A BOAT 47:25 0.966 45:48 3 15.81 0.966 0.966 John Bunnett Graham Taylor 1.0 13:52:25
2 1333 HISSING SID 44:42 1.034 46:13 3 14.90 1.025 1.031 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 13:49:42
3 800 WHISPERING 47:46 1.006 48:03 3 15.92 0.959 0.993 Trevor Burke   3.0 13:52:46
DNC 912 UP IN ARMS   0.942   3 0.00     Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0  
DNC 1208 WITH PRIDE   1.000   3 0.00     Warren Grosvenor   11.0  
DNC 1442 TRU-BLU   1.000   3 0.00     Michael Horvath   11.0  
DNC 1452 RAVIN   1.016   3 0.00     Brian Mcmahon Helen Mcmahon 11.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   0.921   3 0.00     Bryan Langworthy   11.0  
DNC 1588 SINULOG DANCER   1.000   3 0.00     Joe Dorrington   11.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   1.000   3 0.00     Jason Whyte   11.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 689 SANDFLY 42:27 0.928 39:24 3 14.15 0.928 0.928 Leon Raymond   1.0 13:42:27
2 448 FRANTIC 47:01 0.850 39:58 3 15.67 0.838 0.846 Louis Nagy   2.0 13:47:01
DNC 575 GOOD VIBES   0.895   3 0.00     Stefan Gevers   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   1.000   3 0.00     John Gibson   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 37:15 0.998 37:10 3 12.42 0.998 0.998 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 13:47:15
DNC 321 PHOTON   0.987   3 0.00     Ian Mcgrath   5.0  
DNC 333 NIGRETTA   1.000   3 0.00     John Barnett   5.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   0.987   3 0.00     Ivan Kiss   5.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 181907 BEES KNEES 46:43 1.000 46:43 3 15.57 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 13:46:43

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1.000   2 0.00     Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1764 SERENDIPITY 49:42 0.909 45:11 3 16.57 0.929 0.916 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 1.0 13:49:42
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 48:33 0.951 46:10 3 16.18 0.951 0.951 Kim Ho   2.0 13:48:33
3 1 CLUB PACER 1 51:47 0.987 51:07 3 17.26 0.892 0.974 Casual Entrant1   3.0 13:51:47
4 W10 ELISE 52:03 1.000 52:03 3 17.35 0.887 0.987 John Gibson   4.0 13:52:03
DNC 2 CLUB PACER 2   1.000   3 0.00     Casual Entrant2   14.0  
DNC 3 CLUB PACER 3   1.000   3 0.00     Casual Entrant3   14.0  
DNC 4 CLUB PACER 4   1.000   3 0.00     Casual Entrant4   14.0  
DNC 5 DOROTHLY L   1.000   3 0.00     Wil Mevissen   14.0  
DNC 6 CLUB PACER 6   1.000   3 0.00     Casual Entrant6   14.0  
DNC 7 CLUB PACER 7   1.000   3 0.00     Casual Entrant7   14.0  
DNC 1610 RECKLESS   0.909   3 0.00     Steve Forster   14.0  
DNC 2482 MANTA   1.000   3 0.00     Gary Davison Andrew Graham 14.0  
DNF 2667 JAAS   0.988   3 0.00     Allan O'Brien Basil Sharky 6.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 45:30 1.000 45:30 3 15.17 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 13:45:30

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1710 MY DISTRACTION 52:25 0.899 47:07 3 17.47 0.915 0.904 Anthony Marsh   1.0 13:52:25
2 1987 SEASOMFIN 46:03 1.042 47:59 3 15.35 1.042 1.042 Andrew Keil   2.0 13:46:03
3 850 GOBLIN 58:19 0.919 53:36 3 19.44 0.823 0.907 Judy Holmes   3.0 13:58:19
4 1589 ESPADA 57:59 0.945 54:48 3 19.33 0.828 0.932 Fiona Ellis   4.0 13:57:59
DNC 255 LEAKY   1.000   3 0.00     Ian Collins   13.0  
DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   0.962   3 0.00     Olivier Davies   13.0  
DNC 1004 A GOOD EGG   1.000   3 0.00     Jarrod Meddings   13.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   0.937   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
DNC 1411 KITE   0.970   3 0.00     John Mccall   13.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   0.987   3 0.00     Tony Hampton   13.0  
DNC 1589A ESPADA   1.000   3 0.00     Alex Morton Brandon Morton 13.0  
DNC 1589R ESPADA   1.000   3 0.00     Ruth Morton   13.0  

Tasar OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   1.000   3 0.00     Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 37 PEDINA DORO 58:33 0.871 51:00 3 19.52 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 14:03:33
DNC 27 ROCINANTE   1.000   3 0.00     Gary Martin   3.0