TopYacht: Williamstown Sailing Club - 03/03/2018 14:19:19

RACE 1 [03/03/2018] Class Handicap Series 3

Class Handicap Series 3 - Race 1

Printed on : 03/03/2018 14:19:19

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 30:57 3 10.32 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:32:57

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 115 SWALLOW 38:57 3 12.98 Susan Burke Tracie Ham 1.0 15:37:57
2 10 CAPTAIN PHASMA 39:10 3 13.06 Ric Lamont   2.0 15:38:10
3 127 EDNA MAY 39:40 3 13.22 Michael Lambiris Jon Gwinner 3.0 15:38:40
4 78 KALANG 40:37 3 13.54 George Giuliani   4.0 15:39:37
5 53 OLD SALT 42:26 3 14.14 Ray Clinch   5.0 15:41:26
DNC 93 PALADIN   3 0.00 Ian Whelan   8.0  
DNC 121 FIZ IV   3 0.00 Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 40:37 3 13.54 Lois Hunt   1.0 15:39:37

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 800 WHISPERING   3 0.00 Trevor Burke   11.0  
DNC 912 UP IN ARMS   3 0.00 Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0  
DNC 1208 WITH PRIDE   3 0.00 Warren Grosvenor   11.0  
DNC 1333 HISSING SID   3 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 11.0  
DNC 1442 TRU-BLU   3 0.00 Michael Horvath   11.0  
DNC 1452 RAVIN   3 0.00 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 11.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   11.0  
DNC 1588 SINULOG DANCER   3 0.00 Joe Dorrington   11.0  
DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett Graham Taylor 11.0  
DNS TS1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   2.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 689 SANDFLY 32:06 3 10.70 Leon Raymond   1.0 15:34:06
2 575 GOOD VIBES 32:15 3 10.75 Stefan Gevers   2.0 15:34:15
3 448 FRANTIC 34:11 3 11.39 Louis Nagy   3.0 15:36:11
DNC 652 SCUPPERS   3 0.00 John Gibson   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 321 PHOTON   3 0.00 Ian Mcgrath   5.0  
DNC 333 NIGRETTA   3 0.00 John Barnett   5.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   3 0.00 Ivan Kiss   5.0  
DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss Stephen Kiss 5.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   2 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2667 JAAS 36:05 3 12.03 Allan O'Brien Basil Sharky 1.0 15:38:05
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 36:15 3 12.08 Kim Ho   2.0 15:38:15
3 1764 SERENDIPITY 38:54 3 12.97 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 3.0 15:40:54
4 1 CLUB PACER 1 44:51 3 14.95 Casual Entrant1   4.0 15:46:51
DNC 2 CLUB PACER 2   3 0.00 Casual Entrant2   13.0  
DNC 3 CLUB PACER 3   3 0.00 Casual Entrant3   13.0  
DNC 4 CLUB PACER 4   3 0.00 Casual Entrant4   13.0  
DNC 5 DOROTHLY L   3 0.00 Wil Mevissen   13.0  
DNC 7 CLUB PACER 7   3 0.00 Casual Entrant7   13.0  
DNC 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   13.0  
DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison Andrew Graham 13.0  
DNF 6 CLUB PACER 6   3 0.00 Casual Entrant6   6.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 34:30 3 11.50 Glenn Charlesworth   1.0 15:36:30

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 34:24 3 11.47 Andrew Keil   1.0 15:36:24
2 1589 ESPADA 39:40 3 13.22 Fiona Ellis   2.0 15:41:40
3 1511 EXCUSE ME TWO 40:13 3 13.41 Tony Hampton   3.0 15:42:13
4 1411 KITE 40:46 3 13.59 John Mccall   4.0 15:42:46
DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   13.0  
DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   3 0.00 Olivier Davies   13.0  
DNC 1004 A GOOD EGG   3 0.00 Jarrod Meddings   13.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   13.0  
DNC 1589A ESPADA   3 0.00 Alex Morton Brandon Morton 13.0  
DNC 1589R ESPADA   3 0.00 Ruth Morton   13.0  
DNF 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   6.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1663 TRUE BLUE II 33:48 3 11.27 Scott Lanyon   1.0 15:35:48

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 37 PEDINA DORO 49:30 3 16.50 Jim Rees   1.0 15:48:30
DNC 27 ROCINANTE   3 0.00 Gary Martin   3.0