TopYacht: Williamstown Sailing Club - 17/02/2018 17:43:48

Class Handicap Series 2

Printed on : 17/02/2018 17:43:48

SERIES SCORES for OTB up to Race 3 on 17/02/2018 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 3 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [OTB] for 505 up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy   4.0 1.0 1.0 2.0C

Series Results [OTB] for Explorer 16 up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   127 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner   3.0 1.0 1.0 1.0
2   78 KALANG George Giuliani     12.0 2.0 2.0 8.0C
3   115 SWALLOW Susan Burke Tracie Ham   18.0 8.0C 8.0C 2.0
4   121 FIZ IV Peter Wright Virginia Wright   24.0 8.0C 8.0C 8.0C
4   10 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont     24.0 8.0C 8.0C 8.0C
4   93 PALADIN Ian Whelan     24.0 8.0C 8.0C 8.0C
4   53 OLD SALT Ray Clinch     24.0 8.0C 8.0C 8.0C

Series Results [OTB] for Explorer16NoMotor up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   9 JAMES PEARL Lois Hunt     3.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Hartley 16 up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   1452 RAVIN Brian Mcmahon Helen Mcmahon   5.0 1.0 3.0 1.0
2   1333 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates   6.0 2.0 2.0 2.0
3   800 WHISPERING Trevor Burke     13.0 4.0 5.0 4.0
4   1464 SEABISCUIT Bryan Langworthy     18.0 3.0 4.0 11.0C
5   1588 SINULOG DANCER Joe Dorrington     23.0 11.0C 1.0 11.0C
6   1591 JUST A BOAT John Bunnett Graham Taylor   25.0 11.0C 11.0C 3.0
7   TS1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     33.0 11.0C 11.0C 11.0C
7   1208 WITH PRIDE Warren Grosvenor     33.0 11.0C 11.0C 11.0C
7   1442 TRU-BLU Michael Horvath     33.0 11.0C 11.0C 11.0C
7   912 UP IN ARMS Joe Dorrington Wil Mevissen   33.0 11.0C 11.0C 11.0C

Series Results [OTB] for Impulse up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   575 GOOD VIBES Stefan Gevers     7.0 1.0 1.0 5.0C
2   448 FRANTIC Louis Nagy     11.0 5.0C 5.0C 1.0
3   689 SANDFLY Leon Raymond     12.0 5.0C 5.0C 2.0
4   652 SCUPPERS John Gibson     15.0 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [OTB] for KittyCat up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   737 KISS THIS Les Kiss Stephen Kiss   3.0 1.0 1.0 1.0
2   361 SUPER GROOVE Ivan Kiss     15.0 5.0C 5.0C 5.0C
2   333 NIGRETTA John Barnett     15.0 5.0C 5.0C 5.0C
2   321 PHOTON Ian Mcgrath     15.0 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [OTB] for Laser up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   088 GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood   RYCV 5.0 2.0C 2.0C 1.0

Series Results [OTB] for LaserRadial up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 BEES KNEES Brian Fentiman     3.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Mirror up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   7011 AQUARIUS Alex Morton     12.0 4.0C 4.0C 4.0C
1   5486G PICCOLINA Gayle Gardner Oliver Voogd   12.0 4.0C 4.0C 4.0C
1   5486V PICCOLINA Oliver Voogd Gayle Gardner   12.0 4.0C 4.0C 4.0C

Series Results [OTB] for Pacer up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   2766 SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho     7.0 4.0 2.0 1.0
2   1764 SERENDIPITY Eddie Stojkovich Lyn Nicholls   8.0 2.0 4.0 2.0
3 3.0S 1610 RECKLESS Steve Forster     10.0 3.0 1.0 6.0F
4   2482 MANTA Gary Davison Andrew Graham   10.0 1.0 5.0 4.0
5   2667 JAAS Allan O'Brien Basil Sharky   11.0 5.0 3.0 3.0
6   6 CLUB PACER 6 Casual Entrant6     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
6   7 CLUB PACER 7 Casual Entrant7     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
6   4 CLUB PACER 4 Casual Entrant4     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
6   3 CLUB PACER 3 Casual Entrant3     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
6   2 CLUB PACER 2 Casual Entrant2     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
6   5 DOROTHLY L Wil Mevissen     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
6   1 CLUB PACER 1 Casual Entrant1     39.0 13.0C 13.0C 13.0C

Series Results [OTB] for RSAero5 up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL Glenn Charlesworth     3.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Sabre up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   970 DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies     4.0 2.0 1.0 1.0
2   1710 MY DISTRACTION Anthony Marsh     16.0 1.0 2.0 13.0C
3 2.0S 1987 SEASOMFIN Andrew Keil     18.0 13.0C 3.0 2.0
4   850 GOBLIN Judy Holmes     18.0 5.0 8.0O 5.0R
5 3.0S 255 LEAKY Ian Collins     21.0 3.0 5.0 13.0C
6   1589 ESPADA Fiona Ellis     21.0 4.0 4.0 13.0C
7   1589A ESPADA Alex Morton Brandon Morton   22.0 13.0C 6.0 3.0
8   1589R ESPADA Ruth Morton     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
8   1004 A GOOD EGG Jarrod Meddings     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
8   1511 EXCUSE ME TWO Tony Hampton     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
8   1230 WAVELENGTH Suzie Hunter     39.0 13.0C 13.0C 13.0C
8   1411 KITE John Mccall     39.0 13.0C 13.0C 13.0C

Series Results [OTB] for Tasar up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   1663 TRUE BLUE II Scott Lanyon     6.0 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Ultimate 18 DK up to Race 3
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   37 PEDINA DORO Jim Rees     6.0 3.0C 1.0 2.0R
2   27 ROCINANTE Gary Martin     9.0 3.0C 3.0C 3.0C