TopYacht: Williamstown Sailing Club - 17/02/2018 17:17:58

RACE 3 [17/02/2018] Class Handicap Series 2

Class Handicap Series 2 - Race 3

Printed on : 17/02/2018 17:17:58

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 40:36 3 13.53 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:54:36

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 127 EDNA MAY 55:06 3 18.37 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 16:12:06
2 78 KALANG 58:41 3 19.56 George Giuliani   2.0 16:15:41
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   3 0.00 Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   3 0.00 Ray Clinch   8.0  
DNC 93 PALADIN   3 0.00 Ian Whelan   8.0  
DNC 115 SWALLOW   3 0.00 Susan Burke Tracie Ham 8.0  
DNC 121 FIZ IV   3 0.00 Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 51:30 3 17.17 Lois Hunt   1.0 16:08:30

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1333 HISSING SID 46:09 3 15.38 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 16:03:09
2 1452 RAVIN 46:54 3 15.63 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 2.0 16:03:54
3 800 WHISPERING 50:10 3 16.72 Trevor Burke   3.0 16:07:10
4 1464 SEABISCUIT 53:31 3 17.84 Bryan Langworthy   4.0 16:10:31
DNC 912 UP IN ARMS   3 0.00 Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0  
DNC 1208 WITH PRIDE   3 0.00 Warren Grosvenor   11.0  
DNC 1442 TRU-BLU   3 0.00 Michael Horvath   11.0  
DNC 1588 SINULOG DANCER   3 0.00 Joe Dorrington   11.0  
DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett Graham Taylor 11.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   11.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 575 GOOD VIBES 43:53 3 14.63 Stefan Gevers   1.0 15:57:53
DNC 448 FRANTIC   3 0.00 Louis Nagy   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   3 0.00 John Gibson   5.0  
DNC 689 SANDFLY   3 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 40:42 3 13.57 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 15:54:42
DNC 321 PHOTON   3 0.00 Ian Mcgrath   5.0  
DNC 333 NIGRETTA   3 0.00 John Barnett   5.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   3 0.00 Ivan Kiss   5.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 181907 BEES KNEES 47:17 3 15.76 Brian Fentiman   1.0 16:01:17

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:20
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   1 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2482 MANTA 45:16 3 15.09 Gary Davison Andrew Graham 1.0 15:59:16
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 50:06 3 16.70 Kim Ho   2.0 16:04:06
3 1610 RECKLESS 50:11 3 16.73 Steve Forster   3.0 16:04:11
4 2667 JAAS 50:14 3 16.74 Allan O'Brien Basil Sharky 4.0 16:04:14
5 1764 SERENDIPITY 51:12 3 17.07 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 5.0 16:05:12
DNC 1 CLUB PACER 1   3 0.00 Casual Entrant1   13.0  
DNC 2 CLUB PACER 2   3 0.00 Casual Entrant2   13.0  
DNC 3 CLUB PACER 3   3 0.00 Casual Entrant3   13.0  
DNC 4 CLUB PACER 4   3 0.00 Casual Entrant4   13.0  
DNC 5 DOROTHLY L   3 0.00 Wil Mevissen   13.0  
DNC 6 CLUB PACER 6   3 0.00 Casual Entrant6   13.0  
DNC 7 CLUB PACER 7   3 0.00 Casual Entrant7   13.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 46:33 3 15.52 Glenn Charlesworth   1.0 16:00:33

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 50:24 3 16.80 Olivier Davies   1.0 16:04:24
2 255 LEAKY 51:48 3 17.27 Ian Collins   2.0 16:05:48
3 1710 MY DISTRACTION 53:47 3 17.93 Anthony Marsh   3.0 16:07:47
4 1589 ESPADA 55:15 3 18.42 Fiona Ellis   4.0 16:09:15
5 850 GOBLIN 01:01:30 3 20.50 Judy Holmes   5.0 16:15:30
DNC 1004 A GOOD EGG   3 0.00 Jarrod Meddings   13.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   13.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   3 0.00 Tony Hampton   13.0  
DNC 1987 SEASOMFIN   3 0.00 Andrew Keil   13.0  
DNC 1589A ESPADA   3 0.00 Alex Morton Brandon Morton 13.0  
DNC 1589R ESPADA   3 0.00 Ruth Morton   13.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   3 0.00 Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   3 0.00 Gary Martin   3.0  
DNC 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   3.0