TopYacht: Williamstown Sailing Club - 17/02/2018 17:17:15

RACE 3 [17/02/2018] Class Handicap Series 2

Class Handicap Series 2 - Race 3

Printed on : 17/02/2018 17:17:15

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 40:36 1.000 40:36 3 13.53 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:54:36

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 127 EDNA MAY 55:06 0.861 47:26 3 18.37 0.861 0.861 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 16:12:06
2 78 KALANG 58:41 0.967 56:45 3 19.56 0.808 0.954 George Giuliani   2.0 16:15:41
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   0.936   3 0.00     Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   0.877   3 0.00     Ray Clinch   8.0  
DNC 93 PALADIN   1.000   3 0.00     Ian Whelan   8.0  
DNC 115 SWALLOW   0.905   3 0.00     Susan Burke Tracie Ham 8.0  
DNC 121 FIZ IV   0.963   3 0.00     Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 51:30 0.912 46:58 3 17.17 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 16:08:30

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1452 RAVIN 46:54 1.007 47:14 3 15.63 1.017 1.010 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 1.0 16:03:54
2 1333 HISSING SID 46:09 1.034 47:43 3 15.38 1.034 1.034 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 16:03:09
3 1464 SEABISCUIT 53:31 0.909 48:39 3 17.84 0.892 0.903 Bryan Langworthy   3.0 16:10:31
4 800 WHISPERING 50:10 0.989 49:37 3 16.72 0.951 0.976 Trevor Burke   4.0 16:07:10
DNC 912 UP IN ARMS   0.942   3 0.00     Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0  
DNC 1208 WITH PRIDE   1.000   3 0.00     Warren Grosvenor   11.0  
DNC 1442 TRU-BLU   1.000   3 0.00     Michael Horvath   11.0  
DNC 1588 SINULOG DANCER   1.000   3 0.00     Joe Dorrington   11.0  
DNC 1591 JUST A BOAT   0.965   3 0.00     John Bunnett Graham Taylor 11.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   1.000   3 0.00     Jason Whyte   11.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 575 GOOD VIBES 43:53 0.895 39:16 3 14.63 0.895 0.895 Stefan Gevers   1.0 15:57:53
DNC 448 FRANTIC   0.853   3 0.00     Louis Nagy   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   1.000   3 0.00     John Gibson   5.0  
DNC 689 SANDFLY   0.938   3 0.00     Leon Raymond   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 40:42 0.998 40:37 3 13.57 0.998 0.998 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 15:54:42
DNC 321 PHOTON   0.987   3 0.00     Ian Mcgrath   5.0  
DNC 333 NIGRETTA   1.000   3 0.00     John Barnett   5.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   0.987   3 0.00     Ivan Kiss   5.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 181907 BEES KNEES 47:17 1.000 47:17 3 15.76 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 16:01:17

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:20
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1.000   1 0.00     Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1.000   1 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   1.000   1 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 2482 MANTA 45:16 0.974 44:05 3 15.09 1.015 0.988 Gary Davison Andrew Graham 1.0 15:59:16
2 1764 SERENDIPITY 51:12 0.897 45:56 3 17.07 0.897 0.897 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 2.0 16:05:12
3 1610 RECKLESS 50:11 0.927 46:31 3 16.73 0.915 0.923 Steve Forster   3.0 16:04:11
4 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 50:06 0.952 47:42 3 16.70 0.917 0.940 Kim Ho   4.0 16:04:06
5 2667 JAAS 50:14 0.978 49:08 3 16.74 0.914 0.965 Allan O'Brien Basil Sharky 5.0 16:04:14
DNC 1 CLUB PACER 1   1.000   3 0.00     Casual Entrant1   13.0  
DNC 2 CLUB PACER 2   1.000   3 0.00     Casual Entrant2   13.0  
DNC 3 CLUB PACER 3   1.000   3 0.00     Casual Entrant3   13.0  
DNC 4 CLUB PACER 4   1.000   3 0.00     Casual Entrant4   13.0  
DNC 5 DOROTHLY L   1.000   3 0.00     Wil Mevissen   13.0  
DNC 6 CLUB PACER 6   1.000   3 0.00     Casual Entrant6   13.0  
DNC 7 CLUB PACER 7   1.000   3 0.00     Casual Entrant7   13.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 46:33 1.000 46:33 3 15.52 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 16:00:33

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1710 MY DISTRACTION 53:47 0.910 48:57 3 17.93 0.914 0.911 Anthony Marsh   1.0 16:07:47
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 50:24 0.976 49:11 3 16.80 0.976 0.976 Olivier Davies   2.0 16:04:24
3 255 LEAKY 51:48 0.987 51:08 3 17.27 0.949 0.974 Ian Collins   3.0 16:05:48
4 1589 ESPADA 55:15 0.940 51:56 3 18.42 0.890 0.927 Fiona Ellis   4.0 16:09:15
5 850 GOBLIN 01:01:30 0.919 56:31 3 20.50 0.800 0.907 Judy Holmes   5.0 16:15:30
DNC 1004 A GOOD EGG   1.000   3 0.00     Jarrod Meddings   13.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   0.937   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
DNC 1411 KITE   0.983   3 0.00     John Mccall   13.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   1.000   3 0.00     Tony Hampton   13.0  
DNC 1987 SEASOMFIN   1.018   3 0.00     Andrew Keil   13.0  
DNC 1589A ESPADA   0.974   3 0.00     Alex Morton Brandon Morton 13.0  
DNC 1589R ESPADA   1.000   3 0.00     Ruth Morton   13.0  

Tasar OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:14
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   1.000   3 0.00     Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:17
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   1.000   3 0.00     Gary Martin   3.0  
DNC 37 PEDINA DORO   0.871   3 0.00     Jim Rees   3.0