TopYacht: Williamstown Sailing Club - 17/02/2018 17:15:26

RACE 2 [17/02/2018] Class Handicap Series 2

Class Handicap Series 2 - Race 2

Printed on : 17/02/2018 17:15:26

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 8922 TWENTYONE 44:16 1.000 44:16 3 14.76 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:47:16

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 127 EDNA MAY 01:03:30 0.861 54:40 3 21.17 0.861 0.861 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:03:30
2 78 KALANG 58:47 0.980 57:36 3 19.59 0.930 0.967 George Giuliani   2.0 14:58:47
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   0.936   3 0.00     Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   0.877   3 0.00     Ray Clinch   8.0  
DNC 93 PALADIN   1.000   3 0.00     Ian Whelan   8.0  
DNC 115 SWALLOW   0.905   3 0.00     Susan Burke Tracie Ham 8.0  
DNC 121 FIZ IV   0.963   3 0.00     Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 54:52 0.912 50:02 3 18.29 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 14:54:52

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1588 SINULOG DANCER 47:58 1.000 47:58 3 15.99 1.001 1.000 Joe Dorrington   1.0 14:47:58
2 1333 HISSING SID 46:27 1.034 48:02 3 15.48 1.034 1.034 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 14:46:27
3 1452 RAVIN 48:49 1.019 49:45 3 16.27 0.984 1.007 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 3.0 14:48:49
4 1464 SEABISCUIT 54:42 0.921 50:23 3 18.23 0.878 0.909 Bryan Langworthy   4.0 14:54:42
5 800 WHISPERING 51:45 1.002 51:51 3 17.25 0.928 0.989 Trevor Burke   5.0 14:51:45
DNC 912 UP IN ARMS   0.942   3 0.00     Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0  
DNC 1208 WITH PRIDE   1.000   3 0.00     Warren Grosvenor   11.0  
DNC 1442 TRU-BLU   1.000   3 0.00     Michael Horvath   11.0  
DNC 1591 JUST A BOAT   0.965   3 0.00     John Bunnett Graham Taylor 11.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   1.000   3 0.00     Jason Whyte   11.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 575 GOOD VIBES 44:51 0.895 40:08 3 14.95 0.895 0.895 Stefan Gevers   1.0 14:47:51
DNC 448 FRANTIC   0.853   3 0.00     Louis Nagy   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   1.000   3 0.00     John Gibson   5.0  
DNC 689 SANDFLY   0.938   3 0.00     Leon Raymond   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 40:54 0.998 40:49 3 13.63 0.998 0.998 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 14:43:54
DNC 321 PHOTON   0.987   3 0.00     Ian Mcgrath   5.0  
DNC 333 NIGRETTA   1.000   3 0.00     John Barnett   5.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   0.987   3 0.00     Ivan Kiss   5.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 181907 BEES KNEES 47:11 1.000 47:11 3 15.73 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 14:50:11

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1.000   2 0.00     Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1610 RECKLESS 49:49 0.909 45:17 3 16.61 0.964 0.927 Steve Forster   1.0 14:52:49
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 50:25 0.952 48:00 3 16.81 0.952 0.952 Kim Ho   2.0 14:53:25
3 2667 JAAS 50:04 0.988 49:28 3 16.69 0.959 0.978 Allan O'Brien Basil Sharky 3.0 14:53:04
4 1764 SERENDIPITY 54:55 0.909 49:55 3 18.31 0.874 0.897 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 4.0 14:57:55
5 2482 MANTA 53:12 0.987 52:30 3 17.73 0.902 0.974 Gary Davison Andrew Graham 5.0 14:56:12
DNC 1 CLUB PACER 1   1.000   3 0.00     Casual Entrant1   13.0  
DNC 2 CLUB PACER 2   1.000   3 0.00     Casual Entrant2   13.0  
DNC 3 CLUB PACER 3   1.000   3 0.00     Casual Entrant3   13.0  
DNC 4 CLUB PACER 4   1.000   3 0.00     Casual Entrant4   13.0  
DNC 5 DOROTHLY L   1.000   3 0.00     Wil Mevissen   13.0  
DNC 6 CLUB PACER 6   1.000   3 0.00     Casual Entrant6   13.0  
DNC 7 CLUB PACER 7   1.000   3 0.00     Casual Entrant7   13.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 48:51 1.000 48:51 3 16.28 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 14:51:51

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 51:43 0.962 49:45 3 17.24 1.003 0.976 Olivier Davies   1.0 14:54:43
2 1710 MY DISTRACTION 55:34 0.899 49:57 3 18.52 0.933 0.910 Anthony Marsh   2.0 14:58:34
3 1987 SEASOMFIN 50:56 1.018 51:51 3 16.98 1.018 1.018 Andrew Keil   3.0 14:53:56
4 1589 ESPADA 55:45 0.945 52:41 3 18.58 0.930 0.940 Fiona Ellis   4.0 14:58:45
5 255 LEAKY 54:57 1.000 54:57 3 18.32 0.944 0.987 Ian Collins   5.0 14:57:57
6 1589A ESPADA 55:45 0.987 55:02 3 18.58 0.930 0.974 Alex Morton Brandon Morton 6.0 14:58:45
DNC 1004 A GOOD EGG   1.000   3 0.00     Jarrod Meddings   13.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   0.937   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
DNC 1411 KITE   0.983   3 0.00     John Mccall   13.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   1.000   3 0.00     Tony Hampton   13.0  
DNC 1589R ESPADA   1.000   3 0.00     Ruth Morton   13.0  
OCS 850 GOBLIN   0.919   3 0.00     Judy Holmes   8.0  

Tasar OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   1.000   3 0.00     Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 37 PEDINA DORO 01:07:53 0.871 59:08 3 22.63 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:07:53
DNC 27 ROCINANTE   1.000   3 0.00     Gary Martin   3.0