TopYacht: Williamstown Sailing Club - 06/02/2018 10:46:27

RACE 1 [20/01/2018] Class Handicap Series 2

Class Handicap Series 2 - Race 1

Printed on : 06/02/2018 10:46:27

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 115 SWALLOW 01:19:49 3 26.61 Susan Burke Tracie Ham 1.0 15:24:49
2 127 EDNA MAY 01:21:49 3 27.27 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:26:49
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   3 0.00 Ric Lamont   8.0  
DNC 53 OLD SALT   3 0.00 Ray Clinch   8.0  
DNC 78 KALANG   3 0.00 George Giuliani   8.0  
DNC 93 PALADIN   3 0.00 Ian Whelan   8.0  
DNC 121 FIZ IV   3 0.00 Peter Wright Virginia Wright 8.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 01:27:33 3 29.18 Lois Hunt   1.0 15:32:33

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1333 HISSING SID 01:08:41 3 22.89 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:13:41
2 1452 RAVIN 01:09:17 3 23.09 Brian Mcmahon Helen Mcmahon 2.0 15:14:17
3 800 WHISPERING 01:11:23 3 23.79 Trevor Burke   3.0 15:16:23
4 1591 JUST A BOAT 01:13:50 3 24.61 John Bunnett Graham Taylor 4.0 15:18:50
DNC 912 UP IN ARMS   3 0.00 Joe Dorrington Wil Mevissen 11.0  
DNC 1208 WITH PRIDE   3 0.00 Warren Grosvenor   11.0  
DNC 1442 TRU-BLU   3 0.00 Michael Horvath   11.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   11.0  
DNC 1588 SINULOG DANCER   3 0.00 Joe Dorrington   11.0  
DNC TS1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   11.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 689 SANDFLY 01:03:36 3 21.20 Leon Raymond   1.0 15:03:36
2 448 FRANTIC 01:09:36 3 23.20 Louis Nagy   2.0 15:09:36
DNC 575 GOOD VIBES   3 0.00 Stefan Gevers   5.0  
DNC 652 SCUPPERS   3 0.00 John Gibson   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 53:14 3 17.74 Les Kiss Stephen Kiss 1.0 15:03:14
DNC 321 PHOTON   3 0.00 Ian Mcgrath   5.0  
DNC 333 NIGRETTA   3 0.00 John Barnett   5.0  
DNC 361 SUPER GROOVE   3 0.00 Ivan Kiss   5.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:04:08 3 21.38 Mark Smallwood   1.0 15:04:08

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 181907 BEES KNEES 01:12:24 3 24.13 Brian Fentiman   1.0 15:12:24

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7011 AQUARIUS   1 0.00 Alex Morton   4.0  
DNC 5486G PICCOLINA   1 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
DNC 5486V PICCOLINA   1 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2667 JAAS 01:13:23 3 24.46 Allan O'Brien Basil Sharky 1.0 15:13:23
2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:13:31 3 24.51 Kim Ho   2.0 15:13:31
3 2482 MANTA 01:16:45 3 25.58 Gary Davison Andrew Graham 3.0 15:16:45
4 1764 SERENDIPITY 01:19:10 3 26.39 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 4.0 15:19:10
DNC 1 CLUB PACER 1   3 0.00 Casual Entrant1   13.0  
DNC 2 CLUB PACER 2   3 0.00 Casual Entrant2   13.0  
DNC 3 CLUB PACER 3   3 0.00 Casual Entrant3   13.0  
DNC 4 CLUB PACER 4   3 0.00 Casual Entrant4   13.0  
DNC 5 DOROTHLY L   3 0.00 Wil Mevissen   13.0  
DNC 6 CLUB PACER 6   3 0.00 Casual Entrant6   13.0  
DNC 7 CLUB PACER 7   3 0.00 Casual Entrant7   13.0  
DNF 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   6.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:12:12 3 24.07 Glenn Charlesworth   1.0 15:12:12

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 01:10:51 3 23.62 Andrew Keil   1.0 15:10:51
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:14:27 3 24.82 Olivier Davies   2.0 15:14:27
3 1589A ESPADA 01:18:07 3 26.04 Alex Morton Brandon Morton 3.0 15:18:07
DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   13.0  
DNC 1004 A GOOD EGG   3 0.00 Jarrod Meddings   13.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   13.0  
DNC 1511 EXCUSE ME TWO   3 0.00 Tony Hampton   13.0  
DNC 1589 ESPADA   3 0.00 Fiona Ellis   13.0  
DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   13.0  
DNC 1589R ESPADA   3 0.00 Ruth Morton   13.0  
RET 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   5.0  

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1663 TRUE BLUE II   3 0.00 Scott Lanyon   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   3 0.00 Gary Martin   3.0  
RET 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   2.0