TopYacht: Williamstown Sailing Club - 05/11/2017 20:32:39

RACE 1 [14/10/2017] Class Handicap Series 1

Class Handicap 1 race 1

Printed on : 05/11/2017 20:32:39

505 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RET 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 115 SWALLOW 01:11:48 3 23.93 Susan Burke   1.0 15:26:48
2 127 EDNA MAY 01:16:22 3 25.46 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:31:22
3 53 OLD SALT 01:19:56 3 26.64 Ray Clinch   3.0 15:34:56
DNC 10 CAPTAIN PHASMA   3 0.00 Ric Lamont   6.0  
DNC 93 PALADIN   3 0.00 Ian Whelan   6.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 9 JAMES PEARL 01:18:25 3 26.14 Lois Hunt   1.0 15:33:25

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1333 HISSING SID 01:06:34 3 22.19 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:21:34
2 800 WHISPERING 01:07:09 3 22.38 Trevor Burke   2.0 15:22:09
3 1452 RAVIN 01:08:22 3 22.79 Brian Mcmahon   3.0 15:23:22
4 1464 SEABISCUIT 01:12:06 3 24.03 Bryan Langworthy   4.0 15:27:06

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 689 SANDFLY 01:00:48 3 20.27 Leon Raymond   1.0 15:10:48
2 575 GOOD VIBES 01:01:45 3 20.58 Stefan Gevers   2.0 15:11:45

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:20
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 01:05:53 4 16.47 Les Kiss Ivan Kiss 1.0 15:25:53
2 361 SUPER GROOVE 01:12:14 4 18.06 Ivan Kiss   2.0 15:32:14

Laser Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:00:00 3 20.00 Mark Smallwood   1.0 15:10:00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 181923 BEES KNEES 01:09:19 3 23.11 Brian Fentiman   1.0 15:19:19

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:20
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner   3.0  
DNC 7011 AQUARIUS   2 0.00 Alex Morton   3.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 2667 JAAS 01:06:03 3 22.02 Allan O;Brien Basil Sharky 1.0 15:16:03
2 2677 SPARK PLUG & TANGLEF 01:09:17 3 23.09 Kim Ho   2.0 15:19:17
3 1610 RECKLESS 01:10:50 3 23.61 Steve Forster   3.0 15:20:50
4 1764 SERENDIPITY 01:13:09 3 24.38 Eddie Stojkovich Lyn Nicholls 4.0 15:23:09

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:05:01 3 21.67 Glenn Charlesworth   1.0 15:15:01

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 SEASOMFIN 01:06:32 3 22.18 Andrew Keil   1.0 15:16:32
2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:14:32 3 24.84 Olivier Davies   2.0 15:24:32
3 1710 MY DISTRACTION 01:16:42 3 25.57 Anthony Marsh   3.0 15:26:42
4 1589 ESPADA 01:18:23 3 26.13 Fiona Ellis   4.0 15:28:23
5 1230 WAVELENGTH 01:26:48 3 28.93 Suzie Hunter   5.0 15:36:48
6 850 GOBLIN 01:28:36 3 29.53 Judy Holmes   6.0 15:38:36
DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   9.0  
DNC 1141 KITE   3 0.00 John Mccall   9.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 27 ROCINANTE   3 0.00 Gary Martin   3.0  
DNC 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   3.0