TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 4/27/2017 2:11:22 PM

Handicap 3 series

Printed on : 4/27/2017 2:11:22 PM

SERIES SCORES for Class HC up to Race 6 on 4/22/2017 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class HC] for 505 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence   7.0   1.0 1.0 2.0C [2.0C] 1.5W 1.5W

Series Results [Class HC] for Explorer 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 Swallow S Burke   6.0   1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 [2.0]
2   127 Edna May M Lambiris   8.0   2.0 2.0 [4.0C] 2.0 1.0 1.0
3   53 Old Salt R Clinch   15.0   3.0 3.0 [4.0C] 3.0C 3.0C 3.0C
4   10 Captain Phasma R Lamont   16.0   5.0C [5.0C] 2.0 3.0C 3.0C 3.0C

Series Results [Class HC] for Explorer16W/oMotor up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   WSC8 James Pearl L Hunt   5.0   [2.0F] 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Hartley 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1452 Ravin B McMahon   7.0   2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 [3.0]
2   1333 Hissing Sid P Behrendt   9.0   1.0 [4.0] 2.0 1.0 3.0 2.0
3   441 Phantom T Burke   13.0   4.0 3.0 [4.0] 3.0 2.0 1.0
4   1464 Sea Biscuit B Longworthy   22.0   5.0 2.0 5.0 5.0C 5.0C [5.0C]
5 4.0S 912 Up In Arms J Dorrington   23.0 P Mullenger 7.0C [7.0C] 3.0 4.0 5.0S 4.0
6   1591 Just A Boat J Bunnett   23.0   3.0 5.0 [6.0C] 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for Impulse up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   616 Fire in the Sky S Gevers   5.0   [2.0] 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   689 Sandfly L Raymond   10.0   [3.0] 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0
3   652 Scuppers J Gibson   12.3   1.0 3.0 3.0 2.3W 3.0C [3.0C]

Series Results [Class HC] for KittyCat up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss   5.0   [2.0S] 1.0 1.0 1.0 1.0C 1.0C

Series Results [Class HC] for LaserRadial up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman   7.0   2.0C 2.0C 1.0 1.0 [2.0F] 1.0

Series Results [Class HC] for Pacer up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2667 JAAS A O'Brien   8.0   1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 [5.0Q]
2 1.0S 2766 Spark Plug K Ho   15.0   6.0C [6.0C] 3.0 1.0 4.0 1.0
3   1610 Reckless S Forster   15.0   6.0C [6.0C] 2.0 2.0 3.0 2.0
4   1764 Serendipity E Stojkovich   23.0   6.0C 6.0C [6.0C] 5.0C 1.0 5.0Q
5   2482 Manta G Davison   25.0   6.0C [6.0C] 4.0 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for PacerW/oSpin up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 3.0S CP3 Club Pacer 3 W Oswin   23.0   7.0C 7.0C [7.0C] 5.0C 1.0 3.0
2 1.0S CP5 Club Pacer 5 T Steere   23.0   7.0C 7.0C [7.0C] 1.0 4.0C 4.0C
3 2.0S CP1 Club Pacer 1 D Kassner   23.0   7.0C 7.0C [7.0C] 5.0C 2.0 2.0
4   CP8 Club Pacer 8 S Kelly   23.0   7.0C [7.0C] 3.0F 5.0C 4.0C 4.0C
4   CP7 Club Pacer 7 M Morrisey   23.0   7.0C [7.0C] 3.0F 5.0C 4.0C 4.0C
6   CP4 Club Pacer 4 C Seward   24.0   7.0C 7.0C [7.0C] 5.0C 4.0S 1.0

Series Results [Class HC] for PursuitPacer up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 Tammy Norie D Pennington   8.0   2.0C 2.0C 2.0C 1.0 [2.0S] 1.0

Series Results [Class HC] for RS-X up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL G Charlesworth   5.0   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [1.0]

Series Results [Class HC] for Sabre up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1363 Lairy M Tolhurst   5.0   1.0 1.0 [2.0] 1.0 1.0 1.0
2   1987 Sea Somfin A Keil   16.0   2.0 2.0 8.0C [8.0C] 2.0 2.0
3 1.0S 1411 Cutting Edge J McCall   23.0   8.0C [8.0C] 1.0 2.0 6.0C 6.0C
4   1589 Espada F Ellis   23.0   4.0S 4.0F [8.0C] 3.0 6.0C 6.0C
5   850 Goblin J Holmes   32.0   8.0C 8.0C [8.0C] 4.0 6.0S 6.0S
6   1710 My Distraction A Marsh   32.6   8.0C 8.0C 3.0 [8.0C] 6.8W 6.8W
7   970 Delusions O Davies   33.0   8.0C 8.0C 8.0C [8.0C] 6.0F 3.0

Series Results [Class HC] for Ultimate 18 DK up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   125 Free Spirit P Nancarrow   9.0   4.0C [4.0C] 1.0 1.0 1.0 2.0
2   437 Pedina D'oro J Rees   16.0   4.0C 4.0C 4.0C [4.0Q] 3.0C 1.0
3   427 Recmarke G Martin   18.0   4.0C 4.0C 4.0C [4.0F] 3.0C 3.0C