TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 4/17/2017 10:56:26 AM

RACE 4 [3/25/2017] Handicap 3 series

Handicap Series3 - H4

Printed on : 4/17/2017 10:56:26 AM

505 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 115 Swallow 01:16:23 S Burke 1.0 15:16:23
2 10 Captain Phasma 01:29:16 R Lamont 2.0 15:29:16
DNC 127 Edna May   M Lambiris 4.0  

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 WSC8 James Pearl 01:38:33 L Hunt 1.0 15:38:33

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1452 Ravin 01:12:59 B McMahon 1.0 15:12:59
2 1333 Hissing Sid 01:14:00 P Behrendt 2.0 15:14:00
3 441 Phantom 01:19:41 T Burke 3.0 15:19:41
4 912 Up In Arms 01:21:50 J Dorrington 4.0 15:21:50
5 1464 Sea Biscuit 01:36:28 B Longworthy 5.0 15:36:28

Impulse Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 689 Sandfly 01:06:52 L Raymond 1.0 15:11:52
2 652 Scuppers 01:07:24 J Gibson 2.0 15:12:24
3 616 Fire in the Sky 01:08:48 S Gevers 3.0 15:13:48

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 737 Kiss This 58:00 L Kiss 1.0 15:03:00

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 181907 Bees Knees 01:19:50 B Fentiman 1.0 15:24:50

Pacer Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 2667 JAAS 01:15:44 A O'Brien 1.0 15:20:44
2 2766 Spark Plug 01:21:20 K Ho 2.0 15:26:20
3 1610 Reckless 01:22:56 S Forster 3.0 15:27:56
4 2482 Manta 01:31:41 G Davison 4.0 15:36:41
DNC 1764 Serendipity   E Stojkovich 6.0  

PacerW/oSpin Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC CP1 Club Pacer 1   D Kassner 7.0  
DNC CP3 Club Pacer 3   W Oswin 7.0  
DNC CP4 Club Pacer 4   C Seward 7.0  
DNC CP5 Club Pacer 5   T Steere 7.0  
DNF CP7 Club Pacer 7   M Morrisey 3.0  
DNF CP8 Club Pacer 8   S Kelly 3.0  

PursuitPacer Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 9 Tammy Norie   D Pennington 2.0  

RS-X Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:15:12 G Charlesworth 1.0 15:20:12

Sabre Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1411 Cutting Edge 01:22:31 J McCall 1.0 15:27:31
2 1363 Lairy 01:22:38 M Tolhurst 2.0 15:27:38
3 1710 My Distraction 01:35:38 A Marsh 3.0 15:40:38
DNC 850 Goblin   J Holmes 8.0  
DNC 970 Delusions   O Davies 8.0  
DNC 1589 Espada   F Ellis 8.0  
DNC 1987 Sea Somfin   A Keil 8.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 125 Free Spirit 01:21:15 P Nancarrow 1.0 15:21:15
DNC 427 Recmarke   G Martin 4.0  
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees 4.0