TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/28/2017 4:04:56 PM

RACE 2 [2/25/2017] Handicap 3 series

Handicap 3 H2

Printed on : 2/28/2017 4:04:56 PM

505 Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DUT 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence     2 0.00

Explorer 16 Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 01:07:21 0.887 59:44 0.887 0.887 M Lambiris 1.0 16:30:21 2 33.68
2 115 Swallow 01:07:33 0.942 01:03:38 0.884 0.928 S Burke 2.0 16:30:33 2 33.77

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 WSC8 James Pearl 01:04:36 0.912 58:55 0.912 0.912 L Hunt 1.0 16:27:36 2 32.30

Hartley 16 Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1452 Ravin 55:51 1.007 56:14 1.007 1.007 B McMahon 1.0 16:18:51 2 27.93
2 441 Phantom 56:00 1.009 56:30 1.004 1.008 T Burke 2.0 16:19:00 2 28.00
3 1333 Hissing Sid 56:14 1.056 59:23 1.000 1.042 P Behrendt 3.0 16:19:14 2 28.12
DNS 912 Up In Arms   0.975       J Dorrington 5.0   2 0.00

Impulse Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 616 Fire in the Sky 53:32 0.920 49:15 0.920 0.920 S Gevers 1.0 16:19:32 2 26.77
2 689 Sandfly 53:16 0.964 51:21 0.925 0.954 L Raymond 2.0 16:19:16 2 26.63

LaserRadial Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNF 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman 2.0   2 0.00

Pacer Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1764 Serendipity 01:02:10 0.906 56:19 0.912 0.907 E Stojkovich 1.0 16:28:10 2 31.08
2 2667 JAAS 55:27 1.022 56:40 1.022 1.022 A O'Brien 2.0 16:21:27 2 27.73
3 1610 Reckless 01:03:50 0.937 59:49 0.888 0.925 S Forster 3.0 16:29:50 2 31.92
4 2766 Spark Plug 01:04:50 0.964 01:02:30 0.874 0.942 K Ho 4.0 16:30:50 2 32.42

PacerW/oSpin Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:29
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 CP3 Club Pacer 3 01:13:17 0.974 01:11:23 0.974 0.974 W Oswin 1.0 16:42:17 2 36.64
2 CP1 Club Pacer 1 01:20:26 0.923 01:14:14 0.887 0.914 D Kassner 2.0 16:49:26 2 40.22
DNS CP4 Club Pacer 4   1.000       C Seward 4.0   2 0.00

PursuitPacer Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNS 9 Tammy Norie   1.000       D Pennington 2.0   2 0.00

RS-X Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 01:02:59 1.000 01:02:59 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 16:28:59 2 31.49

Sabre Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1363 Lairy 57:43 0.988 57:01 0.988 0.988 M Tolhurst 1.0 16:23:43 2 28.86
2 1987 Sea Somfin 58:36 1.009 59:08 0.973 1.000 A Keil 2.0 16:24:36 2 29.30
DNF 970 Delusions   0.975       O Davies 6.0   2 0.00
DNS 850 Goblin   0.951       J Holmes 6.0   2 0.00
DUT 1710 My Distraction   0.911       A Marsh     2 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit 01:20:56 0.933 01:15:31 0.933 0.933 P Nancarrow 1.0 16:43:56 2 40.47
DNC 437 Pedina D'oro   0.871       J Rees 3.0   2 0.00