TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/28/2017 4:05:49 PM

RACE 2 [2/25/2017] Handicap 3 series

Handicap 3 H2

Printed on : 2/28/2017 4:05:49 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DUT 8922 Twenty One   M Lawrence     2 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 01:07:21 M Lambiris 1.0 16:30:21 2 33.68
2 115 Swallow 01:07:33 S Burke 2.0 16:30:33 2 33.77

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 WSC8 James Pearl 01:04:36 L Hunt 1.0 16:27:36 2 32.30

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1452 Ravin 55:51 B McMahon 1.0 16:18:51 2 27.93
2 441 Phantom 56:00 T Burke 2.0 16:19:00 2 28.00
3 1333 Hissing Sid 56:14 P Behrendt 3.0 16:19:14 2 28.12
DNS 912 Up In Arms   J Dorrington 5.0   2 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 689 Sandfly 53:16 L Raymond 1.0 16:19:16 2 26.63
2 616 Fire in the Sky 53:32 S Gevers 2.0 16:19:32 2 26.77

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNF 181907 Bees Knees   B Fentiman 2.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS 55:27 A O'Brien 1.0 16:21:27 2 27.73
2 1764 Serendipity 01:02:10 E Stojkovich 2.0 16:28:10 2 31.08
3 1610 Reckless 01:03:50 S Forster 3.0 16:29:50 2 31.92
4 2766 Spark Plug 01:04:50 K Ho 4.0 16:30:50 2 32.42

PacerW/oSpin Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:29
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 CP3 Club Pacer 3 01:13:17 W Oswin 1.0 16:42:17 2 36.64
2 CP1 Club Pacer 1 01:20:26 D Kassner 2.0 16:49:26 2 40.22
DNS CP4 Club Pacer 4   C Seward 4.0   2 0.00

PursuitPacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNS 9 Tammy Norie   D Pennington 2.0   2 0.00

RS-X Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 01:02:59 G Charlesworth 1.0 16:28:59 2 31.49

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:26
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1363 Lairy 57:43 M Tolhurst 1.0 16:23:43 2 28.86
2 1987 Sea Somfin 58:36 A Keil 2.0 16:24:36 2 29.30
DNF 970 Delusions   O Davies 6.0   2 0.00
DNS 850 Goblin   J Holmes 6.0   2 0.00
DUT 1710 My Distraction   A Marsh     2 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 15:23
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit 01:20:56 P Nancarrow 1.0 16:43:56 2 40.47
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees 3.0   2 0.00