TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/28/2017 4:02:32 PM

RACE 1 [2/25/2017] Handicap 3 series

Handicap3 H1

Printed on : 2/28/2017 4:02:32 PM

505 Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DUT 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence     2 0.00

Explorer 16 Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 58:13 0.887 51:38 0.887 0.887 M Lambiris 1.0 14:58:13 2 29.11
2 115 Swallow 56:53 0.953 54:13 0.908 0.942 S Burke 2.0 14:56:53 2 28.44

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 WSC8 James Pearl 57:23 0.912 52:20 0.912 0.912 L Hunt 1.0 14:57:23 2 28.69

Hartley 16 Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 441 Phantom 51:05 1.007 51:26 1.014 1.009 T Burke 1.0 14:51:05 2 25.54
2 1333 Hissing Sid 49:02 1.056 51:47 1.056 1.056 P Behrendt 2.0 14:49:02 2 24.52
3 1452 Ravin 51:30 1.007 51:52 1.006 1.007 B McMahon 3.0 14:51:30 2 25.75
4 912 Up In Arms 56:30 0.995 56:13 0.917 0.975 J Dorrington 4.0 14:56:30 2 28.25

Impulse Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 616 Fire in the Sky 48:21 0.920 44:29 0.920 0.920 S Gevers 1.0 14:51:21 2 24.18
2 689 Sandfly 47:05 0.971 45:43 0.945 0.964 L Raymond 2.0 14:50:05 2 23.54

LaserRadial Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 Bees Knees 53:11 1.000 53:11 1.000 1.000 B Fentiman 1.0 14:56:11 2 26.59

Pacer Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2766 Spark Plug 53:40 0.964 51:44 0.964 0.964 K Ho 1.0 14:56:40 2 26.83
2 1610 Reckless 56:35 0.945 53:28 0.914 0.937 S Forster 2.0 14:59:35 2 28.29
DSQ 1764 Serendipity   0.906       E Stojkovich 5.0   2 0.00
DSQ 2667 JAAS   1.022       A O'Brien 5.0   2 0.00

PacerW/oSpin Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 CP4 Club Pacer 4 38:27 1.000 01:16:54 1.000 1.000 C Seward 1.0 14:44:27 1 38.45
2 CP1 Club Pacer 1 01:01:26 0.947 01:56:21 0.626 0.923 D Kassner 2.0 15:07:26 1 61.43
3 CP3 Club Pacer 3 59:22 0.999 01:58:37 0.648 0.974 W Oswin 3.0 15:05:22 1 59.37

PursuitPacer Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 Tammy Norie 01:03:32 1.000 01:03:32 1.000 1.000 D Pennington 1.0 15:06:32 2 31.77

RS-X Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 51:30 1.000 51:30 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 14:54:30 2 25.75

Sabre Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1363 Lairy 51:37 0.988 51:00 0.988 0.988 M Tolhurst 1.0 14:54:37 2 25.81
2 1987 Sea Somfin 51:20 1.014 52:03 0.994 1.009 A Keil 2.0 14:54:20 2 25.67
3 970 Delusions 58:34 1.000 58:34 0.871 0.975 O Davies 3.0 15:01:34 2 29.28
DNS 850 Goblin   0.951       J Holmes 6.0   2 0.00
DUT 1710 My Distraction   0.911       A Marsh     2 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 437 Pedina D'oro 01:10:24 0.871 01:01:19 0.871 0.871 J Rees 1.0 15:10:24 2 35.20
2 125 Free Spirit 01:08:15 0.944 01:04:26 0.898 0.933 P Nancarrow 2.0 15:08:15 2 34.13