TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/14/2017 1:30:05 PM

RACE 4 [2/11/2017] Handicap 2 series

Handicap H2-6

Printed on : 2/14/2017 1:30:05 PM

505 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 01:32:09 0.887 01:21:44 0.887 0.887 M Lambiris 1.0 15:57:09 3 30.72
2 115 Swallow 01:25:53 0.953 01:21:51 0.952 0.953 S Burke 2.0 15:50:53 3 28.63
3 121 Fiz IV 01:26:07 0.989 01:25:10 0.949 0.979 P Wright 3.0 15:51:07 3 28.71
DNC 10 Captain Phasma   0.959       R Lamont 6.0   3 0.00
DNC 53 Old Salt   0.912       R Clinch 6.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC WSC8 James Pearl   0.912       L Hunt 2.0   3 0.00

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1452 Ravin 01:19:07 0.998 01:18:58 1.034 1.007 B McMahon 1.0 15:44:07 3 26.37
2 1591 Just A Boat 01:23:24 0.981 01:21:49 0.981 0.981 J Bunnett 2.0 15:48:24 3 27.80
3 1333 Hissing Sid 01:18:06 1.059 01:22:42 1.048 1.056 P Behrendt 3.0 15:43:06 3 26.03
4 441 Phantom 01:22:13 1.011 01:23:07 0.995 1.007 T Burke 4.0 15:47:13 3 27.41
DNC 1464 Sea Biscuit   0.951       B Longworthy 8.0   3 0.00
DNF 912 Up In Arms   0.995       J Dorrington 7.0   3 0.00
DNF 1624 Currency Loss   1.000       J Whyte 7.0   3 0.00

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 616 Fire in the Sky 01:13:26 0.920 01:07:34 0.920 0.920 S Gevers 1.0 15:43:26 3 24.48
2 652 Scuppers 01:12:49 0.983 01:11:35 0.928 0.969 J Gibson 2.0 15:42:49 3 24.27
DNC 689 Sandfly   0.971       L Raymond 4.0   3 0.00

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 01:07:45 0.998 01:07:37 0.998 0.998 L Kiss 1.0 15:37:45 3 22.58
2 321 Photon 01:13:13 1.000 01:13:13 0.924 0.981 I McGrath 2.0 15:43:13 3 24.41
DNC 333 Super Grove   0.939       I Kiss 4.0   3 0.00

LaserRadial Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 Bees Knees 01:20:09 1.000 01:20:09 1.000 1.000 B Fentiman 1.0 15:50:09 3 26.72

Mirror Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 451 Aquarius 01:16:40 1.000 01:55:00 1.000 1.000 A Moreton 1.0 15:46:40 2 38.33
DNC 7011 Aquarius   1.000       R Moreton 3.0   2 0.00

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1764 Serendipity 01:25:36 0.902 01:17:13 0.920 0.906 E Stojkovich 1.0 15:55:36 3 28.53
2 2766 Spark Plug 01:21:39 0.964 01:18:43 0.964 0.964 K Ho 2.0 15:51:39 3 27.22
3 2482 Manta 01:25:28 0.932 01:19:39 0.921 0.929 G Davison 3.0 15:55:28 3 28.49
4 1610 Reckless 01:24:45 0.950 01:20:31 0.929 0.945 S Forster 4.0 15:54:45 3 28.25
DNC 2667 JAAS   1.022       A O'Brien 6.0   3 0.00

PacerW/oSpin Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 CP3 Club Pacer 3 01:26:30 0.999 01:26:25 0.999 0.999 W Oswin 1.0 15:56:30 3 28.83
2 CP1 Club Pacer 1 01:38:24 0.970 01:35:27 0.878 0.947 D Kassner 2.0 16:08:24 3 32.80

PursuitPacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 Tammy Norie 01:29:08 1.000 01:29:08 1.000 1.000 D Pennington 1.0 15:59:08 3 29.71

RS-X Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 01:19:20 1.000 01:19:20 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 15:49:20 3 26.44

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1710 My Distraction 01:28:16 0.905 01:19:53 0.929 0.911 A Marsh 1.0 15:58:16 3 29.42
2 1987 Sea Somfin 01:19:32 1.008 01:20:10 1.031 1.014 A Keil 2.0 15:49:32 3 26.51
3 1411 Cutting Edge 01:26:11 0.951 01:21:58 0.951 0.951 J McCall 3.0 15:56:11 3 28.73
4 1363 Lairy 01:23:39 0.991 01:22:54 0.980 0.988 M Tolhurst 4.0 15:53:39 3 27.88
5 1589 Espada 01:27:41 0.975 01:25:30 0.935 0.965 F Ellis 5.0 15:57:41 3 29.23
6 1230 Wave Length 01:32:23 1.000 01:32:23 0.887 0.975 S Hunter 6.0 16:02:23 3 30.79
7 850 Goblin 01:42:09 0.975 01:39:36 0.802 0.951 J Holmes 7.0 16:12:09 3 34.05
DNC 255 Leaky   0.964       I Collns 9.0   3 0.00

Tasar Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 Tasar   1.000       S Lanyon 2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit 01:30:53 0.944 01:25:48 0.944 0.944 P Nancarrow 1.0 15:55:53 3 30.29
DNC 427 Recmarke   1.000       G Martin 4.0   3 0.00
DNC 437 Pedina D'oro   0.871       J Rees 4.0   3 0.00