TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/14/2017 1:31:30 PM

Handicap 2 series

Printed on : 2/14/2017 1:31:30 PM

SERIES SCORES for Class HC up to Race 4 on 2/11/2017 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class HC] for 505 up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence   6.0   2.0C 2.0C 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Explorer 16 up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   121 Fiz IV P Wright   9.0   3.0 4.0 1.0 1.0
2   115 Swallow S Burke   10.0   2.0 2.0 3.0 3.0
3   10 Captain Phasma R Lamont   13.0   6.0C 3.0 2.0 2.0
4   127 Edna May M Lambiris   15.0   1.0 6.0C 4.0 4.0
5   53 Old Salt R Clinch   17.0   6.0C 1.0 5.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for Explorer16W/oMotor up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   WSC8 James Pearl L Hunt   6.0   2.0C 2.0C 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Hartley 16 up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1452 Ravin B McMahon   7.0   1.0 2.0 3.0 1.0
2   1591 Just A Boat J Bunnett   9.0   2.0 3.0 2.0 2.0
3   1333 Hissing Sid P Behrendt   14.0   3.0 1.0 5.0C 5.0C
4   441 Phantom T Burke   18.0   4.0 7.0C 4.0 3.0
5   1464 Sea Biscuit B Longworthy   20.0   8.0C 7.0C 1.0 4.0
6   1624 Currency Loss J Whyte   22.0   7.0F 5.0F 5.0C 5.0C
7   912 Up In Arms J Dorrington   24.0 P Mullenger 7.0F 7.0C 5.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for Impulse up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   652 Scuppers J Gibson   6.0   2.0 2.0 1.0 1.0
2   616 Fire in the Sky S Gevers   8.0   1.0 1.0 3.0C 3.0C
3   689 Sandfly L Raymond   11.0   4.0C 3.0 2.0 2.0

Series Results [Class HC] for KittyCat up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss   4.0   1.0 1.0 1.0 1.0
2   321 Photon I McGrath   9.0   2.0 3.0C 2.0C 2.0C
3   333 Super Grove I Kiss   11.0   4.0C 3.0Q 2.0C 2.0C

Series Results [Class HC] for LaserRadial up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman   4.0   1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Mirror up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1.0S 7011 Aquarius R Moreton   7.0   3.0C 2.0C 1.0 1.0
2   451 Aquarius A Moreton   7.0   1.0 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [Class HC] for Pacer up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1764 Serendipity E Stojkovich   7.0   1.0 1.0 1.0 4.0
2   2766 Spark Plug K Ho   10.0   2.0 2.0 3.0 3.0
3   2482 Manta G Davison   12.0   3.0 6.0C 2.0 1.0
4   1610 Reckless S Forster   16.0   4.0 6.0C 4.0 2.0
5   2667 JAAS A O'Brien   19.0   6.0C 3.0 5.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for PacerW/oSpin up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   CP3 Club Pacer 3 W Oswin   5.0   1.0 2.0 1.0 1.0
2   CP1 Club Pacer 1 D Kassner   7.0   2.0 1.0 2.0 2.0

Series Results [Class HC] for PursuitPacer up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 Tammy Norie D Pennington   4.0   1.0 1.0C 1.0C 1.0C

Series Results [Class HC] for RS-X up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL G Charlesworth   4.0   1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Sabre up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1.0S 1710 My Distraction A Marsh   10.0   1.0 6.0C 1.0 2.0
2 2.0S 1987 Sea Somfin A Keil   10.0   2.0 1.0 2.0 5.0F
3   1363 Lairy M Tolhurst   10.0   4.0 2.0 3.0 1.0
4   1411 Cutting Edge J McCall   19.0   3.0 6.0C 5.0C 5.0C
5 4.0S 850 Goblin J Holmes   21.0   7.0 5.0F 4.0 5.0F
6   1589 Espada F Ellis   21.0   5.0 6.0C 5.0C 5.0C
7 3.0S 255 Leaky I Collns   22.0   9.0C 3.0 5.0C 5.0C
8   1230 Wave Length S Hunter   22.0   6.0 6.0C 5.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for Tasar up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1663 Tasar S Lanyon   6.0   2.0C 2.0C 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Ultimate 18 DK up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   125 Free Spirit P Nancarrow   4.0   1.0 1.0 1.0C 1.0C
2   437 Pedina D'oro J Rees   10.0   4.0C 4.0F 1.0C 1.0C
2   427 Recmarke G Martin   10.0   4.0C 4.0F 1.0C 1.0C