TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/14/2017 1:30:57 PM

RACE 4 [2/11/2017] Handicap 2 series

Handicap H2-6

Printed on : 2/14/2017 1:30:57 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 01:25:53 S Burke 1.0 15:50:53 3 28.63
2 121 Fiz IV 01:26:07 P Wright 2.0 15:51:07 3 28.71
3 127 Edna May 01:32:09 M Lambiris 3.0 15:57:09 3 30.72
DNC 10 Captain Phasma   R Lamont 6.0   3 0.00
DNC 53 Old Salt   R Clinch 6.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC WSC8 James Pearl   L Hunt 2.0   3 0.00

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid 01:18:06 P Behrendt 1.0 15:43:06 3 26.03
2 1452 Ravin 01:19:07 B McMahon 2.0 15:44:07 3 26.37
3 441 Phantom 01:22:13 T Burke 3.0 15:47:13 3 27.41
4 1591 Just A Boat 01:23:24 J Bunnett 4.0 15:48:24 3 27.80
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy 8.0   3 0.00
DNF 912 Up In Arms   J Dorrington 7.0   3 0.00
DNF 1624 Currency Loss   J Whyte 7.0   3 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 01:12:49 J Gibson 1.0 15:42:49 3 24.27
2 616 Fire in the Sky 01:13:26 S Gevers 2.0 15:43:26 3 24.48
DNC 689 Sandfly   L Raymond 4.0   3 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 01:07:45 L Kiss 1.0 15:37:45 3 22.58
2 321 Photon 01:13:13 I McGrath 2.0 15:43:13 3 24.41
DNC 333 Super Grove   I Kiss 4.0   3 0.00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 Bees Knees 01:20:09 B Fentiman 1.0 15:50:09 3 26.72

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 451 Aquarius 01:16:40 A Moreton 1.0 15:46:40 2 38.33
DNC 7011 Aquarius   R Moreton 3.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2766 Spark Plug 01:21:39 K Ho 1.0 15:51:39 3 27.22
2 1610 Reckless 01:24:45 S Forster 2.0 15:54:45 3 28.25
3 2482 Manta 01:25:28 G Davison 3.0 15:55:28 3 28.49
4 1764 Serendipity 01:25:36 E Stojkovich 4.0 15:55:36 3 28.53
DNC 2667 JAAS   A O'Brien 6.0   3 0.00

PacerW/oSpin Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 CP3 Club Pacer 3 01:26:30 W Oswin 1.0 15:56:30 3 28.83
2 CP1 Club Pacer 1 01:38:24 D Kassner 2.0 16:08:24 3 32.80

PursuitPacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 Tammy Norie 01:29:08 D Pennington 1.0 15:59:08 3 29.71

RS-X Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 01:19:20 G Charlesworth 1.0 15:49:20 3 26.44

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 01:19:32 A Keil 1.0 15:49:32 3 26.51
2 1363 Lairy 01:23:39 M Tolhurst 2.0 15:53:39 3 27.88
3 1411 Cutting Edge 01:26:11 J McCall 3.0 15:56:11 3 28.73
4 1589 Espada 01:27:41 F Ellis 4.0 15:57:41 3 29.23
5 1710 My Distraction 01:28:16 A Marsh 5.0 15:58:16 3 29.42
6 1230 Wave Length 01:32:23 S Hunter 6.0 16:02:23 3 30.79
7 850 Goblin 01:42:09 J Holmes 7.0 16:12:09 3 34.05
DNC 255 Leaky   I Collns 9.0   3 0.00

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1663 Tasar   S Lanyon 2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:25
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit 01:30:53 P Nancarrow 1.0 15:55:53 3 30.29
DNC 427 Recmarke   G Martin 4.0   3 0.00
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees 4.0   3 0.00