TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/7/2017 10:57:09 AM

RACE 3 [1/21/2017] Handicap 2 series

Handicap2 H4

Printed on : 2/7/2017 10:57:09 AM

505 Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 121 Fiz IV 01:46:11 P Wright 1.0 15:51:11
2 10 Captain Phasma 01:48:03 R Lamont 2.0 15:53:03
3 115 Swallow 01:48:17 S Burke 3.0 15:53:17
4 53 Old Salt 01:52:57 R Clinch 4.0 15:57:57
DNC 127 Edna May   M Lambiris 6.0  

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC WSC8 James Pearl   L Hunt 2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1333 Hissing Sid 01:32:29 P Behrendt 1.0 15:37:29
2 1452 Ravin 01:39:15 B McMahon 2.0 15:44:15
3 1591 Just A Boat 01:45:50 J Bunnett 3.0 15:50:50
DNC 441 Phantom   T Burke 7.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy 7.0  
DNF 1624 Currency Loss   J Whyte 5.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 652 Scuppers 01:26:52 J Gibson 1.0 15:36:52
2 689 Sandfly 01:28:03 L Raymond 2.0 15:38:03
3 616 Fire in the Sky 01:30:12 S Gevers 3.0 15:40:12

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 737 Kiss This 01:17:27 L Kiss 1.0 15:32:27
DSQ 333 Super Grove   I Kiss 3.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 181907 Bees Knees 01:39:23 B Fentiman 1.0 15:49:23

Mirror Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 7011 Aquarius   R Moreton 2.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 2667 JAAS 01:39:20 A O'Brien 1.0 15:49:20
2 2766 Spark Plug 01:41:50 K Ho 2.0 15:51:50
3 1764 Serendipity 01:47:07 E Stojkovich 3.0 15:57:07
DNC 1610 Reckless   S Forster 6.0  
DNC 2482 Manta   G Davison 6.0  

PacerW/oSpin Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 CP3 Club Pacer 3 01:53:22 W Oswin 1.0 16:03:22
2 CP1 Club Pacer 1 01:56:32 D Kassner 2.0 16:06:32

RS-X Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:37:29 G Charlesworth 1.0 15:47:29

Sabre Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1987 Sea Somfin 01:40:31 A Keil 1.0 15:50:31
2 1363 Lairy 01:42:47 M Tolhurst 2.0 15:52:47
3 255 Leaky 01:53:52 I Collns 3.0 16:03:52
DNC 1710 My Distraction   A Marsh 6.0  
DNF 850 Goblin   J Holmes 5.0  

Tasar Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 1663 Tasar   S Lanyon 2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 125 Free Spirit 01:53:51 P Nancarrow 1.0 15:58:51
DNF 427 Recmarke   G Martin 4.0  
DNF 437 Pedina D'oro   J Rees 4.0