TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/30/2016 11:54:47 AM

RACE 3 [11/26/2016] Handicap 1 series

Handicap H6

Printed on : 11/30/2016 11:54:47 AM

505 Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 8922 Twenty One 59:36 1.000 59:36 1.000 1.000 M Lawrence 1.0 15:04:36

Castle 550 Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 3 White Knight   1.000       S Van den Berg 2.0  

Explorer 16 Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 10 Captain Phasma 01:17:36 0.960 01:14:30 0.960 0.960 R Lamont 1.0 15:17:36
2 115 Swallow 01:16:53 0.982 01:15:30 0.969 0.979 S Burke 2.0 15:16:53
3 127 Edna May 01:22:16 0.940 01:17:20 0.906 0.931 M Lambiris 3.0 15:22:16
DNC 53 Old Salt   0.911       R Clinch 8.0  
DNC 78 Kalang   0.980       G Guiliani 8.0  
DNC 121 Fiz IV   0.970       P Wright 8.0  
DNC 138 Sally   0.940       J Wilson 8.0  

Explorer16W/oMotor Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 WSC8 James Pearl 01:30:10 0.912 01:22:14 0.912 0.912 L Hunt 1.0 15:30:10

Hartley 16 Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 912 Up In Arms 01:12:55 0.991 01:12:16 1.007 0.995 J Dorrington 1.0 15:12:55
2 441 Phantom 01:12:03 1.019 01:13:25 1.019 1.019 T Burke 2.0 15:12:03
3 1464 Sea Biscuit 01:15:42 0.971 01:13:30 0.970 0.971 B Longworthy 3.0 15:15:42
4 1452 Ravin 01:14:29 0.999 01:14:24 0.986 0.996 B McMahon 4.0 15:14:29
DNC 1208 With Pride   0.882       W Grosvenor 8.0  
DNC 1333 Hissing Sid   1.059       P Behrendt 8.0  
DNC 1591 Just A Boat   0.999       J Bunnett 8.0  

Impulse Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 616 Fire in the Sky 01:06:21 0.920 01:01:02 0.920 0.920 S Gevers 1.0 15:11:21
DNC 597 Electrafy   0.960       L Raymond 4.0  
DNC 652 Scuppers   0.992       J Gibson 4.0  

KittyCat Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 14 Photon   1.000       I McGrath 4.0  
DNC 333 Super Grove   0.939       I Kiss 4.0  
DNC 737 Kiss This   0.998       L Kiss 4.0  

Laser Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 163955 Vin Fiz   1.000       P Wright 2.0  

LaserRadial Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DUT 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman    

Mirror Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 451 Aquarius   1.000       R Moreton 3.0  
DNC 8041 Piccolina   1.000       G Gardiner 3.0  

Pacer Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 2667 JAAS 01:09:57 1.033 01:12:16 1.053 1.038 A O'Brien 1.0 15:14:57
2 2586 Rince Wind 01:13:29 1.002 01:13:38 1.002 1.002 D Vockler 2.0 15:18:29
3 2959 Vivacious 01:12:52 1.043 01:16:00 1.011 1.035 A Pickard 3.0 15:17:52
4 2482 Manta 01:21:22 0.935 01:16:05 0.905 0.927 G Davison 4.0 15:26:22
5 1764 Serendipity 01:22:07 0.933 01:16:37 0.897 0.924 E Stojkovich 5.0 15:27:07
DNC 550 Shadowfax   0.965       C Wirtz 10.0  
DNC 1610 Reckless   0.956       S Forster 10.0  
DNC 2766 Spark Plug   0.976       K Ho 10.0  
DNC CP1 Club Pacer 1   1.000       D Kassner 10.0  

PacerW/oSpin Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 CP2 G Taylor 01:29:06 1.000 01:29:06 1.000 1.000 J Zimmerman 1.0 15:34:06
DNF CP3 Club Pacer 3   1.000       W Oswin 3.0  

PursuitPacer Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 9 Tammy Norie 01:21:33 1.000 01:21:33 1.000 1.000 D Pennington 1.0 15:26:33

RsAero7 Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:10:25 1.000 01:10:25 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 15:15:25

Sabre Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 1987 Sea Somfin 01:12:57 1.008 01:13:32 1.008 1.008 A Keil 1.0 15:17:57
2 1710 My Distraction 01:22:11 0.927 01:16:11 0.895 0.919 A Marsh 2.0 15:27:11
DNC 255 Leaky   0.989       I Collns 11.0  
DNC 622 Sea Legs   0.945       K Holland 11.0  
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings 11.0  
DNC 1363 Lairy   0.998       M Tolhurst 11.0  
DNC 1411 Cutting Edge   0.951       J McCall 11.0  
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 11.0  
DNC 1902 RedFive   1.000       R Lamont 11.0  
DNF 850 Goblin   1.000       J Holmes 4.0  

Spacesailor20 Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 18 Lucy Bea   1.000       G Hinchcliffe 2.0  

Tasar Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 1663 Tasar 01:16:15 1.000 01:16:15 1.000 1.000 S Lanyon 1.0 15:16:15

Ultimate 18 DK Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 437 Pedina D'oro 01:33:49 0.871 01:21:43 0.871 0.871 J Rees 1.0 15:33:49
2 125 Free Spirit 01:26:59 0.945 01:22:12 0.939 0.944 P Nancarrow 2.0 15:26:59
DNC 100 Neried   0.836       A Banks 4.0