TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/25/2016 1:12:19 PM

RACE 2 [10/29/2016] Handicap 1 series

Handicap H4

Printed on : 11/25/2016 1:12:19 PM

505 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence 2.0   3 0.00

Castle 550 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 3 White Knight   1.000       S Van den Berg 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 45:49 0.940 43:04 0.940 0.940 M Lambiris 1.0 15:38:49 3 15.27
2 115 Swallow 45:15 0.992 44:53 0.952 0.982 S Burke 2.0 15:38:15 3 15.08
DNC 53 Old Salt   0.911       R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 78 Kalang   0.980       G Guiliani 8.0   3 0.00
DNC 121 Fiz IV   0.970       P Wright 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   0.940       J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 10 Captain Phasma   0.960       R Lamont 4.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 57:48 0.912 52:43 0.912 0.912 L Hunt 1.0 15:50:48 3 19.27

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid 39:37 1.059 41:57 1.059 1.059 P Behrendt 1.0 15:32:37 3 13.21
2 1452 Ravin 42:07 1.000 42:07 0.996 0.999 B McMahon 2.0 15:35:07 3 14.04
DNC 912 Up In Arms   0.991       J Dorrington 8.0   3 0.00
DNC 1208 With Pride   0.882       W Grosvenor 8.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   0.971       B Longworthy 8.0   3 0.00
DNC 1591 Just A Boat   0.999       J Bunnett 8.0   3 0.00
DNF 441 Phantom   1.019       T Burke 4.0   3 0.00

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 34:47 0.992 34:30 0.992 0.992 J Gibson 1.0 15:30:47 3 11.59
2 616 Fire in the Sky 38:51 0.931 36:10 0.888 0.920 S Gevers 2.0 15:34:51 3 12.95
DNC 597 Electrafy   0.960       L Raymond 4.0   3 0.00

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 33:27 0.998 33:23 0.998 0.998 L Kiss 1.0 15:29:27 3 11.15
DNC 14 Photon   1.000       I McGrath 4.0   3 0.00
DNC 333 Super Grove   0.939       I Kiss 4.0   3 0.00

Laser Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 163955 Vin Fiz   1.000       P Wright 2.0   3 0.00

LaserRadial Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman 2.0   3 0.00

Mirror Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:59
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 451 Aquarius   1.000       R Moreton 3.0   2 0.00
DNC 8041 Piccolina   1.000       G Gardiner 3.0   2 0.00

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1764 Serendipity 43:45 0.929 40:39 0.944 0.933 E Stojkovich 1.0 15:39:45 3 14.58
2 2766 Spark Plug 42:20 0.976 41:19 0.976 0.976 K Ho 2.0 15:38:20 3 14.11
3 2667 JAAS 40:09 1.034 41:31 1.029 1.033 A O'Brien 3.0 15:36:09 3 13.38
4 1610 Reckless 43:37 0.959 41:50 0.947 0.956 S Forster 4.0 15:39:37 3 14.54
DNC 550 Shadowfax   0.965       C Wirtz 10.0   3 0.00
DNC 2482 Manta   0.935       G Davison 10.0   3 0.00
DNC 2586 Rince Wind   1.002       D Vockler 10.0   3 0.00
DNC 2959 Vivacious   1.043       A Pickard 10.0   3 0.00
DNC CP1 Club Pacer 1   1.000       D Kassner 10.0   3 0.00

RsAero7 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 42:42 1.000 42:42 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 15:38:42 3 14.23

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 42:23 1.004 42:33 1.022 1.008 A Keil 1.0 15:38:23 3 14.13
2 255 Leaky 43:47 0.989 43:18 0.989 0.989 I Collns 2.0 15:39:47 3 14.59
3 1363 Lairy 43:40 1.000 43:40 0.992 0.998 M Tolhurst 3.0 15:39:40 3 14.56
4 1710 My Distraction 47:26 0.932 44:12 0.913 0.927 A Marsh 4.0 15:43:26 3 15.81
DNC 622 Sea Legs   0.945       K Holland 10.0   3 0.00
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings 10.0   3 0.00
DNC 1411 Cutting Edge   0.951       J McCall 10.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 10.0   3 0.00
DNC 1902 RedFive   1.000       R Lamont 10.0   3 0.00

Spacesailor20 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 18 Lucy Bea   1.000       G Hinchcliffe 2.0   3 0.00

Tasar Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNF 1663 Tasar   1.000       S Lanyon 2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 437 Pedina D'oro 57:29 0.871 50:04 0.871 0.871 J Rees 1.0 15:50:29 3 19.16
DNC 100 Neried   0.836       A Banks 4.0   3 0.00
DNC 125 Free Spirit   0.945       P Nancarrow 4.0   3 0.00