TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/25/2016 1:13:18 PM

RACE 2 [10/29/2016] Handicap 1 series

Handicap H4

Printed on : 11/25/2016 1:13:18 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence 2.0   3 0.00

Castle 550 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 3 White Knight   S Van den Berg 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 45:15 S Burke 1.0 15:38:15 3 15.08
2 127 Edna May 45:49 M Lambiris 2.0 15:38:49 3 15.27
DNC 53 Old Salt   R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 78 Kalang   G Guiliani 8.0   3 0.00
DNC 121 Fiz IV   P Wright 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 10 Captain Phasma   R Lamont 4.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 57:48 L Hunt 1.0 15:50:48 3 19.27

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid 39:37 P Behrendt 1.0 15:32:37 3 13.21
2 1452 Ravin 42:07 B McMahon 2.0 15:35:07 3 14.04
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington 8.0   3 0.00
DNC 1208 With Pride   W Grosvenor 8.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy 8.0   3 0.00
DNC 1591 Just A Boat   J Bunnett 8.0   3 0.00
DNF 441 Phantom   T Burke 4.0   3 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 34:47 J Gibson 1.0 15:30:47 3 11.59
2 616 Fire in the Sky 38:51 S Gevers 2.0 15:34:51 3 12.95
DNC 597 Electrafy   L Raymond 4.0   3 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 33:27 L Kiss 1.0 15:29:27 3 11.15
DNC 14 Photon   I McGrath 4.0   3 0.00
DNC 333 Super Grove   I Kiss 4.0   3 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 163955 Vin Fiz   P Wright 2.0   3 0.00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 181907 Bees Knees   B Fentiman 2.0   3 0.00

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:59
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 451 Aquarius   R Moreton 3.0   2 0.00
DNC 8041 Piccolina   G Gardiner 3.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS 40:09 A O'Brien 1.0 15:36:09 3 13.38
2 2766 Spark Plug 42:20 K Ho 2.0 15:38:20 3 14.11
3 1610 Reckless 43:37 S Forster 3.0 15:39:37 3 14.54
4 1764 Serendipity 43:45 E Stojkovich 4.0 15:39:45 3 14.58
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz 10.0   3 0.00
DNC 2482 Manta   G Davison 10.0   3 0.00
DNC 2586 Rince Wind   D Vockler 10.0   3 0.00
DNC 2959 Vivacious   A Pickard 10.0   3 0.00
DNC CP1 Club Pacer 1   D Kassner 10.0   3 0.00

RsAero7 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 42:42 G Charlesworth 1.0 15:38:42 3 14.23

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 42:23 A Keil 1.0 15:38:23 3 14.13
2 1363 Lairy 43:40 M Tolhurst 2.0 15:39:40 3 14.56
3 255 Leaky 43:47 I Collns 3.0 15:39:47 3 14.59
4 1710 My Distraction 47:26 A Marsh 4.0 15:43:26 3 15.81
DNC 622 Sea Legs   K Holland 10.0   3 0.00
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings 10.0   3 0.00
DNC 1411 Cutting Edge   J McCall 10.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   F Ellis 10.0   3 0.00
DNC 1902 RedFive   R Lamont 10.0   3 0.00

Spacesailor20 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 18 Lucy Bea   G Hinchcliffe 2.0   3 0.00

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNF 1663 Tasar   S Lanyon 2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 437 Pedina D'oro 57:29 J Rees 1.0 15:50:29 3 19.16
DNC 100 Neried   A Banks 4.0   3 0.00
DNC 125 Free Spirit   P Nancarrow 4.0   3 0.00