TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/25/2016 1:10:18 PM

RACE 1 [10/29/2016] Handicap 1 series

Handicap H3

Printed on : 11/25/2016 1:10:18 PM

505 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence 2.0   3 0.00

Castle 550 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 3 White Knight   1.000       S Van den Berg 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 35:59 0.940 33:50 0.940 0.940 M Lambiris 1.0 14:35:59 3 11.99
2 115 Swallow 35:05 1.000 35:05 0.964 0.991 S Burke 2.0 14:35:05 3 11.69
DNC 53 Old Salt   0.911       R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 78 Kalang   0.980       G Guiliani 8.0   3 0.00
DNC 121 Fiz IV   0.970       P Wright 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   0.940       J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 10 Captain Phasma   0.960       R Lamont 4.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 38:35 0.912 35:11 0.912 0.912 L Hunt 1.0 14:38:35 3 12.86

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1452 Ravin 32:14 1.000 32:14 1.000 1.000 B McMahon 1.0 14:32:14 3 10.74
2 1333 Hissing Sid 30:48 1.062 32:43 1.047 1.058 P Behrendt 2.0 14:30:48 3 10.27
DNC 912 Up In Arms   0.991       J Dorrington 8.0   3 0.00
DNC 1208 With Pride   0.882       W Grosvenor 8.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   0.971       B Longworthy 8.0   3 0.00
DNC 1591 Just A Boat   0.999       J Bunnett 8.0   3 0.00
DNF 441 Phantom   1.019       T Burke 4.0   3 0.00

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 616 Fire in the Sky 28:48 0.931 26:49 0.931 0.931 S Gevers 1.0 14:31:48 3 9.60
2 652 Scuppers 27:29 0.999 27:27 0.976 0.993 J Gibson 2.0 14:30:29 3 9.16
DNC 597 Electrafy   0.960       L Raymond 4.0   3 0.00

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 25:28 0.998 25:25 0.998 0.998 L Kiss 1.0 14:28:28 3 8.49
DNC 14 Photon   1.000       I McGrath 4.0   3 0.00
DNC 333 Super Grove   0.939       I Kiss 4.0   3 0.00

Laser Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 163955 Vin Fiz   1.000       P Wright 2.0   3 0.00

LaserRadial Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman 2.0   3 0.00

Mirror Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 7011 Aquarius 25:56 1.000 38:54 1.000 1.000 R Moreton 1.0 14:28:56 2 12.97
DNC 8041 Piccolina   1.000       G Gardiner 3.0   2 0.00

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1764 Serendipity 32:43 0.919 30:04 0.954 0.928 E Stojkovich 1.0 14:35:43 3 10.91
2 2667 JAAS 30:10 1.034 31:12 1.034 1.034 A O'Brien 2.0 14:33:10 3 10.06
3 2766 Spark Plug 32:20 0.978 31:37 0.965 0.975 K Ho 3.0 14:35:20 3 10.78
4 1610 Reckless 33:16 0.964 32:04 0.938 0.957 S Forster 4.0 14:36:16 3 11.09
DNC 550 Shadowfax   0.965       C Wirtz 10.0   3 0.00
DNC 2482 Manta   0.935       G Davison 10.0   3 0.00
DNC 2586 Rince Wind   1.002       D Vockler 10.0   3 0.00
DNC 2959 Vivacious   1.043       A Pickard 10.0   3 0.00
DNF CP1 Club Pacer 1   1.000       D Kassner 6.0   3 0.00

RsAero7 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 31:19 1.000 31:19 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 14:34:19 3 10.44

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1363 Lairy 33:05 1.000 33:05 1.003 1.001 M Tolhurst 1.0 14:36:05 3 11.03
2 1710 My Distraction 35:37 0.931 33:10 0.931 0.931 A Marsh 2.0 14:38:37 3 11.87
3 255 Leaky 34:48 1.000 34:48 0.953 0.988 I Collns 3.0 14:37:48 3 11.60
4 1987 Sea Somfin 34:32 1.018 35:09 0.960 1.004 A Keil 4.0 14:37:32 3 11.51
DNC 622 Sea Legs   0.945       K Holland 10.0   3 0.00
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings 10.0   3 0.00
DNC 1411 Cutting Edge   0.951       J McCall 10.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 10.0   3 0.00
DNC 1902 RedFive   1.000       R Lamont 10.0   3 0.00

Spacesailor20 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 18 Lucy Bea   1.000       G Hinchcliffe 2.0   3 0.00

Tasar Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNF 1663 Tasar   1.000       S Lanyon 2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 437 Pedina D'oro 43:03 0.871 37:30 0.871 0.871 J Rees 1.0 14:43:03 3 14.35
DNC 100 Neried   0.836       A Banks 4.0   3 0.00
DNC 125 Free Spirit   0.945       P Nancarrow 4.0   3 0.00