TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/25/2016 1:11:17 PM

RACE 1 [10/29/2016] Handicap 1 series

Handicap H3

Printed on : 11/25/2016 1:11:17 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence 2.0   3 0.00

Castle 550 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 3 White Knight   S Van den Berg 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 35:05 S Burke 1.0 14:35:05 3 11.69
2 127 Edna May 35:59 M Lambiris 2.0 14:35:59 3 11.99
DNC 53 Old Salt   R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 78 Kalang   G Guiliani 8.0   3 0.00
DNC 121 Fiz IV   P Wright 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 10 Captain Phasma   R Lamont 4.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 38:35 L Hunt 1.0 14:38:35 3 12.86

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid 30:48 P Behrendt 1.0 14:30:48 3 10.27
2 1452 Ravin 32:14 B McMahon 2.0 14:32:14 3 10.74
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington 8.0   3 0.00
DNC 1208 With Pride   W Grosvenor 8.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy 8.0   3 0.00
DNC 1591 Just A Boat   J Bunnett 8.0   3 0.00
DNF 441 Phantom   T Burke 4.0   3 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 27:29 J Gibson 1.0 14:30:29 3 9.16
2 616 Fire in the Sky 28:48 S Gevers 2.0 14:31:48 3 9.60
DNC 597 Electrafy   L Raymond 4.0   3 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 25:28 L Kiss 1.0 14:28:28 3 8.49
DNC 14 Photon   I McGrath 4.0   3 0.00
DNC 333 Super Grove   I Kiss 4.0   3 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 163955 Vin Fiz   P Wright 2.0   3 0.00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 181907 Bees Knees   B Fentiman 2.0   3 0.00

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 7011 Aquarius 25:56 R Moreton 1.0 14:28:56 2 12.97
DNC 8041 Piccolina   G Gardiner 3.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS 30:10 A O'Brien 1.0 14:33:10 3 10.06
2 2766 Spark Plug 32:20 K Ho 2.0 14:35:20 3 10.78
3 1764 Serendipity 32:43 E Stojkovich 3.0 14:35:43 3 10.91
4 1610 Reckless 33:16 S Forster 4.0 14:36:16 3 11.09
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz 10.0   3 0.00
DNC 2482 Manta   G Davison 10.0   3 0.00
DNC 2586 Rince Wind   D Vockler 10.0   3 0.00
DNC 2959 Vivacious   A Pickard 10.0   3 0.00
DNF CP1 Club Pacer 1   D Kassner 6.0   3 0.00

RsAero7 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 31:19 G Charlesworth 1.0 14:34:19 3 10.44

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1363 Lairy 33:05 M Tolhurst 1.0 14:36:05 3 11.03
2 1987 Sea Somfin 34:32 A Keil 2.0 14:37:32 3 11.51
3 255 Leaky 34:48 I Collns 3.0 14:37:48 3 11.60
4 1710 My Distraction 35:37 A Marsh 4.0 14:38:37 3 11.87
DNC 622 Sea Legs   K Holland 10.0   3 0.00
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings 10.0   3 0.00
DNC 1411 Cutting Edge   J McCall 10.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   F Ellis 10.0   3 0.00
DNC 1902 RedFive   R Lamont 10.0   3 0.00

Spacesailor20 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 18 Lucy Bea   G Hinchcliffe 2.0   3 0.00

Tasar Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNF 1663 Tasar   S Lanyon 2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 437 Pedina D'oro 43:03 J Rees 1.0 14:43:03 3 14.35
DNC 100 Neried   A Banks 4.0   3 0.00
DNC 125 Free Spirit   P Nancarrow 4.0   3 0.00