TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/14/2017 12:39:16 PM

Class Championship

Printed on : 2/14/2017 12:39:16 PM

SERIES SCORES for Class ET up to Race 2 on 1/21/2017 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 2 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class ET] for 505 up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence     3.0 2.0C 1.0

Series Results [Class ET] for Explorer 16 up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1 1.0S 115 Swallow S Burke     4.0 3.0 1.0
2   10 Captain Phasma R Lamont     4.0 2.0 2.0
3   121 Fiz IV P Wright     5.0 1.0 4.0C
4   53 Old Salt R Clinch     8.0 4.0 4.0C
5   127 Edna May M Lambiris     9.0 6.0C 3.0

Series Results [Class ET] for Explorer16W/oMotor up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   WSC8 James Pearl L Hunt     3.0 2.0C 1.0

Series Results [Class ET] for Hartley 16 up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   1452 Ravin B McMahon     5.0 2.0 3.0
2   1333 Hissing Sid P Behrendt     6.0 1.0 5.0C
3   1591 Just A Boat J Bunnett     8.0 3.0 5.0C
4   441 Phantom T Burke     9.0 8.0C 1.0
5 2.0S 912 Up In Arms J Dorrington P Mullenger   10.0 8.0C 2.0
6   1624 Currency Loss J Whyte     10.0 5.0F 5.0C
7   1464 Sea Biscuit B Longworthy     12.0 8.0C 4.0

Series Results [Class ET] for Impulse up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   652 Scuppers J Gibson     3.0 1.0 2.0C
2 1.0S 616 Fire in the Sky S Gevers     4.0 3.0 1.0
3   689 Sandfly L Raymond     4.0 2.0 2.0C

Series Results [Class ET] for KittyCat up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss     2.0 1.0 1.0C
2   333 Super Grove I Kiss     4.0 3.0Q 1.0C

Series Results [Class ET] for LaserRadial up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman     2.0 1.0 1.0W

Series Results [Class ET] for Pacer up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   2667 JAAS A O'Brien     2.0 1.0 1.0
2 2.0S 2766 Spark Plug K Ho     8.0 2.0 6.0C
3   1764 Serendipity E Stojkovich     8.0 3.0 5.0
4   2959 Vivacious A Pickard     9.0 7.0C 2.0
5   2586 Rince Wind D Vockler     10.0 7.0C 3.0
6   2482 Manta G Davison     11.0 7.0C 4.0

Series Results [Class ET] for PacerW/oSpin up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   CP3 Club Pacer 3 W Oswin     4.0 1.0 3.0F
2 1.0S CP2 Club Pacer 2 J Zimmerman     5.0 4.0C 1.0
3   CP1 Club Pacer 1 D Kassner     5.0 2.0 3.0C

Series Results [Class ET] for PursuitPacer up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   9 Tammy Norie D Pennington     3.0 2.0C 1.0

Series Results [Class ET] for RS-X up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   1387 LOL G Charlesworth     2.0 1.0 1.0

Series Results [Class ET] for Sabre up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   1987 Sea Somfin A Keil     2.0 1.0 1.0
2   1363 Lairy M Tolhurst     6.0 2.0 4.0C
3   255 Leaky I Collns     7.0 3.0 4.0C
4   1710 My Distraction A Marsh     8.0 6.0C 2.0
5   850 Goblin J Holmes     9.0 5.0F 4.0F

Series Results [Class ET] for Tasar up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   1663 Tasar S Lanyon     3.0 2.0C 1.0

Series Results [Class ET] for Ultimate 18 DK up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 2 Race 1
1   125 Free Spirit P Nancarrow     2.0 1.0 1.0
2   437 Pedina D'oro J Rees     6.0 4.0F 2.0
3   427 Recmarke G Martin     7.0 4.0F 3.0C