TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/2/2016 10:31:02 AM

RACE 5 [1/30/2016] Class Championship

Class 5

Printed on : 2/2/2016 10:31:02 AM

505 Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 8922 Twenty One 01:18:19 M Lawrence 1.0 15:23:19  

Castle 550 Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 517 Imprimis 01:33:23 H Schepers 1.0 15:33:23  

Explorer 16 Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 121 Fiz IV 01:42:36 P Wright 1.0 15:42:36  
2 115 Swallow 01:43:13 S Burke 2.0 15:43:13  
3 127 Edna May 01:53:59 M Lambiris 3.0 15:53:59  
DNC 47 Merlin   E Vorano 6.0    
DNC 53 Old Salt   R Clinch 6.0    

Explorer16W/oMotor Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 9 James Pearl 01:52:48 L Hunt 1.0 15:52:48  

Gem 550 Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 155 Zephyr   A Wilson 2.0    

Hartley 16 Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 441 Phantom 01:32:34 T Burke 1.0 15:32:34  
2 1333 Hissing Sid 01:33:08 P Behrendt 2.0 15:33:08  
3 1464 Sea Biscuit 01:41:26 B Longworthy 3.0 15:41:26  
4 1208 With Pride 01:56:43 W Grosvenor 4.0 15:56:43  
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington 7.0   P Mullenger
DNC 1591 Just A Boat   J Bunnett 7.0    

Impulse Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 652 Scuppers 01:17:14 J Gibson 1.0 15:22:14  
2 597 Electrafy 01:19:00 L Raymond 2.0 15:24:00  
3 616 Fire in the Sky 01:22:07 S Gevers 3.0 15:27:07  
4 448 Frantic 01:26:26 L Nagy 4.0 15:31:26  

KittyCat Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 737 Kiss This 01:12:50 L Kiss 1.0 15:17:50  
DNC 323 Nigretta   J Barnett 3.0    

LaserRadial Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNF 181907 Bees Knees   B Fentiman 2.0    

Mirror Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 5 Coral Lee   B Morton 3.0    
DNF 8041 Piccolina   O Voogd 2.0    

Pacer Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 2586 Rince Wind 01:33:46 D Vockler 1.0 15:38:46  
2 2667 JAAS 01:38:16 A O'Brien 2.0 15:43:16  
3 2766 Spark Plug 01:38:26 K Ho 3.0 15:43:26  
4 1764 Serendipity 01:45:30 E Stojkovich 4.0 15:50:30  
5 2482 Manta 01:45:36 G Davison 5.0 15:50:36  
DNC 1610 Reckless   S Forster 13.0    
DNC 2115 Banana Split   G Parsons 13.0    
DNC 2959 Vivacious   A Pickard 13.0    
DNC CP1 Jack Maloney   R Lamont 13.0    
DNC CP5 Club pacer   A Morton 13.0    
DNC CP6 Club Pacer   Scott Lanyon 13.0    
DNC CP7 Club Pacer   Dirk Vassner 13.0    

RsAero7 Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 1387 LOL 01:22:52 G Charlesworth 1.0 15:27:52  

Sabre Class ET results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 1987 Sea Somfin 01:35:26 A Keil 1.0 15:40:26  
DNC 622 Sea Legs   K Holland 5.0    
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings 5.0    
DNC 1589 Espada   F Ellis 5.0    

Ultimate 18 DK Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 125 Free Spirit 01:56:52 P Nancarrow 1.0 15:56:52  
2 437 Pedina D'oro 02:03:02 J Rees 2.0 16:03:02  
DNC 63 Gypsy Rose   P Endler 4.0