TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/2/2016 10:27:26 AM

Handicap Series 2

Printed on : 2/2/2016 10:27:26 AM

SERIES SCORES for Class HC up to Race 6 on 1/30/2016 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class HC] for 505 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence   6.0 1.0 2.0C [2.0C] 1.0 1.0 1.0C

Series Results [Class HC] for Castle 550 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   517 Imprimis H Schepers   5.0 1.0 1.0C 1.0C 1.0C 1.0C [1.0C]

Series Results [Class HC] for Explorer 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 Swallow S Burke   7.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 [2.0]
2   127 Edna May M Lambiris   15.0 3.0 4.0 [4.0] 2.0 3.0 3.0
3   53 Old Salt R Clinch   16.0 [7.0C] 1.0 2.0 6.0C 2.0 5.0C
4   121 Fiz IV P Wright   21.0 1.0 7.0C [7.0C] 6.0C 6.0C 1.0
5   78 Kalang George Guiliani   23.0 [7.0C] 3.0 3.0 6.0C 6.0C 5.0C
6   47 Merlin E Vorano   30.0 7.0C 7.0C [7.0C] 6.0C 5.0F 5.0C

Series Results [Class HC] for Explorer16W/oMotor up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 James Pearl L Hunt   5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [1.0]

Series Results [Class HC] for Hartley 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1333 Hissing Sid P Behrendt   9.0 3.0 1.0 1.0 2.0 [5.0C] 2.0
2   441 Phantom T Burke   13.0 1.0 6.0C [6.0C] 1.0 4.0F 1.0
3   1208 With Pride W Grosvenor   17.0 4.0 2.0 2.0 4.0 5.0C [5.0C]
4   1464 Sea Biscuit B Longworthy   18.0 2.0 6.0C 6.0C [6.0F] 1.0 3.0
5   1591 Just A Boat J Bunnett   23.0 6.0C 6.0C [6.0C] 3.0 4.0F 4.0

Series Results [Class HC] for Impulse up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   448 Frantic L Nagy   6.0 1.0 1.0 1.0 [5.0C] 2.0 1.0
2   652 Scuppers J Gibson   11.0 2.0 2.0 2.0 [5.0C] 3.0 2.0
3   597 Electrafy L Raymond   13.0 3.0 5.0C [5.0C] 1.0 1.0 3.0C
4   616 Fire in the Sky S Gevers   21.0 4.0 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0 3.0C

Series Results [Class HC] for KittyCat up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss   6.0 1.0 1.0 1.0 2.0C [2.0S] 1.0C

Series Results [Class HC] for LaserRadial up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman   6.0 2.0F 1.0 1.0 [2.0C] 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Mirror up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8041 Piccolina O Voogd   8.0 2.0F 2.0C 2.0C [2.0C] 1.0 1.0C

Series Results [Class HC] for Pacer up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2586 Rince Wind D Vockler   9.0 1.0 [6.0Q] 4.0