TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 3/21/2016 1:39:26 PM

RACE 4 [3/19/2016] Handicap Series 3

Handicap 3 H4

Printed on : 3/21/2016 1:39:26 PM

505 Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 8922 Twenty One 32:25 1.000 32:25 1.000 1.000 M Lawrence 1.0 14:47:25

Explorer 16 Class HC results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 115 Swallow 42:30 0.950 40:22 0.952 0.950 S Burke 1.0 14:52:30
2 121 Fiz IV 41:42 0.970 40:27 0.970 0.970 P Wright 2.0 14:51:42
3 53 Old Salt 45:53 0.913 41:54 0.882 0.905 R Clinch 3.0 14:55:53
4 127 Edna May 48:03 0.904 43:26 0.842 0.895 M Lambiris 4.0 14:58:03
DNC 10 Ass Explorer   0.998       R Lamont 9.0  
DNC 47 Merlin   0.990       E Vorano 9.0  
DNC 78 Kalang   0.980       George Guiliani 9.0  
DNC 138 Sally   0.990       J Wilson 9.0  

Explorer16W/oMotor Class HC results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 9 James Pearl 46:17 0.903 41:48 0.903 0.903 L Hunt 1.0 14:56:17

Hartley 16 Class HC results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 441 Phantom 37:59 1.018 38:40 1.018 1.018 T Burke 1.0 14:47:59
2 1333 Hissing Sid 36:59 1.062 39:17 1.046 1.058 P Behrendt 2.0 14:46:59
3 1591 Just A Boat 41:37 0.969 40:20 0.929 0.959 J Bunnett 3.0 14:51:37
DNC 1464 Sea Biscuit   0.957       B Longworthy 5.0  

Impulse Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 448 Frantic 37:32 0.851 31:56 0.860 0.853 L Nagy 1.0 14:52:32
2 652 Scuppers 33:25 0.966 32:17 0.966 0.966 J Gibson 2.0 14:48:25
3 597 Electrafy 34:57 0.946 33:04 0.924 0.940 L Raymond 3.0 14:49:57
4 616 Fire in the Sky 35:02 0.980 34:20 0.922 0.970 S Gevers 4.0 14:50:02

KittyCat Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNS 737 Kiss This   0.998       L Kiss 2.0  

LaserRadial Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DUT 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman    

Mirror Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 8041 Piccolina   1.000       O Voogd 3.0  
DNS 451 Aquarius   1.000       G Martin 2.0  

Pacer Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 2586 Rince Wind 39:22 0.995 39:10 1.000 0.996 D Vockler 1.0 14:54:22
2 2667 JAAS 38:17 1.028 39:21 1.028 1.028 A O'Brien 2.0 14:53:17
3 1764 Serendipity 43:56 0.919 40:22 0.896 0.913 E Stojkovich 3.0 14:58:56
4 2766 Spark Plug 43:10 0.982 42:23 0.912 0.972 K Ho 4.0 14:58:10
DNC 1610 Reckless   0.992       S Forster 8.0  
DNC 2482 Manta   0.944       G Davison 8.0  
DUT 550 Shadowfax   1.000       C Wirtz    

RsAero7 Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
DNC 1387 LOL   1.000       G Charlesworth 2.0  

Sabre Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 1004 A Good Egg 43:27 0.895 38:53 0.895 0.895 J Meddings 1.0 14:58:27
2 1987 Sea Somfin 40:23 1.018 41:07 0.963 1.008 A Keil 2.0 14:55:23
DNC 100 Sabrage   1.000       P Behrendt 6.0  
DNC 255 Leaky   0.983       I Collins 6.0  
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 6.0  

Ultimate 18 DK Class HC results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
1 437 Pedina D'oro 51:58 0.865 44:57 0.865 0.865 J Rees 1.0 15:01:58
DNC 100 Neried   0.936       A Banks 4.0  
DUT 63 Gypsy Rose   1.000       P Endler