TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 3/21/2016 1:40:15 PM

RACE 4 [3/19/2016] Handicap Series 3

Handicap 3 H4

Printed on : 3/21/2016 1:40:15 PM

505 Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 8922 Twenty One 32:25 M Lawrence 1.0 14:47:25

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 121 Fiz IV 41:42 P Wright 1.0 14:51:42
2 115 Swallow 42:30 S Burke 2.0 14:52:30
3 53 Old Salt 45:53 R Clinch 3.0 14:55:53
4 127 Edna May 48:03 M Lambiris 4.0 14:58:03
DNC 10 Ass Explorer   R Lamont 9.0  
DNC 47 Merlin   E Vorano 9.0  
DNC 78 Kalang   George Guiliani 9.0  
DNC 138 Sally   J Wilson 9.0  

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 9 James Pearl 46:17 L Hunt 1.0 14:56:17

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1333 Hissing Sid 36:59 P Behrendt 1.0 14:46:59
2 441 Phantom 37:59 T Burke 2.0 14:47:59
3 1591 Just A Boat 41:37 J Bunnett 3.0 14:51:37
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy 5.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 652 Scuppers 33:25 J Gibson 1.0 14:48:25
2 597 Electrafy 34:57 L Raymond 2.0 14:49:57
3 616 Fire in the Sky 35:02 S Gevers 3.0 14:50:02
4 448 Frantic 37:32 L Nagy 4.0 14:52:32

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNS 737 Kiss This   L Kiss 2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DUT 181907 Bees Knees   B Fentiman    

Mirror Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 8041 Piccolina   O Voogd 3.0  
DNS 451 Aquarius   G Martin 2.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 2667 JAAS 38:17 A O'Brien 1.0 14:53:17
2 2586 Rince Wind 39:22 D Vockler 2.0 14:54:22
3 2766 Spark Plug 43:10 K Ho 3.0 14:58:10
4 1764 Serendipity 43:56 E Stojkovich 4.0 14:58:56
DNC 1610 Reckless   S Forster 8.0  
DNC 2482 Manta   G Davison 8.0  
DUT 550 Shadowfax   C Wirtz    

RsAero7 Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
DNC 1387 LOL   G Charlesworth 2.0  

Sabre Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 1987 Sea Somfin 40:23 A Keil 1.0 14:55:23
2 1004 A Good Egg 43:27 J Meddings 2.0 14:58:27
DNC 100 Sabrage   P Behrendt 6.0  
DNC 255 Leaky   I Collins 6.0  
DNC 1589 Espada   F Ellis 6.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim
1 437 Pedina D'oro 51:58 J Rees 1.0 15:01:58
DNC 100 Neried   A Banks 4.0  
DUT 63 Gypsy Rose   P Endler