TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 4/19/2016 11:05:41 AM

RACE 8 [4/16/2016] Class Championship

Class 8

Printed on : 4/19/2016 11:05:41 AM

125 Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 3158 Bullet Steel   O O'Brien 2.0    

505 Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 8922 Twenty One 01:07:21 M Lawrence 1.0 15:13:21  

Castle 550 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 517 Imprimis   H Schepers 2.0    

Explorer 16 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 121 Fiz IV 01:17:46 P Wright 1.0 15:20:46  
2 53 Old Salt 01:22:25 R Clinch 2.0 15:25:25  
3 127 Edna May 01:24:59 M Lambiris 3.0 15:27:59  
DNC 47 Merlin   E Vorano 6.0    
DNC 115 Swallow   S Burke 6.0    

Explorer16W/oMotor Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 9 James Pearl 01:22:07 L Hunt 1.0 15:25:07  

Gem 550 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 155 Zephyr   A Wilson 2.0    

Hartley 16 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 441 Phantom 01:09:49 T Burke 1.0 15:12:49  
2 912 Up In Arms 01:13:33 J Dorrington 2.0 15:16:33 P Mullenger
3 1208 With Pride 01:25:36 W Grosvenor 3.0 15:28:36  
DNC 763 Myra 2   K Holland 8.0    
DNC 1333 Hissing Sid   P Behrendt 8.0    
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy 8.0    
DNF 1591 Just A Boat   J Bunnett 5.0    

Impulse Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 652 Scuppers 59:26 J Gibson 1.0 15:05:26  
2 616 Fire in the Sky 01:02:10 S Gevers 2.0 15:08:10  
3 597 Electrafy 01:04:53 L Raymond 3.0 15:10:53  
4 448 Frantic 01:08:08 L Nagy 4.0 15:14:08  

KittyCat Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 323 Nigretta   J Barnett 3.0    
DUT 737 Kiss This   L Kiss      

LaserRadial Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DUT 181907 Bees Knees   B Fentiman      

Mirror Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 5 Coral Lee   B Morton 4.0    
DNC 451 Aquarius   G Martin 4.0    
DNC 8041 Piccolina   O Voogd 4.0    

Pacer Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 2667 JAAS 01:06:45 A O'Brien 1.0 15:12:45  
2 1589 Espada 01:14:51 G Charlesworth 2.0 15:20:51  
3 2766 Spark Plug 01:15:08 K Ho 3.0 15:21:08  
4 1764 Serendipity 01:17:40 E Stojkovich 4.0 15:23:40  
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz 15.0    
DNC 1610 Reckless   S Forster 15.0    
DNC 2115 Banana Split   G Parsons 15.0    
DNC 2586 Rince Wind   D Vockler 15.0    
DNC 2959 Vivacious   A Pickard 15.0    
DNC CP1 Jack Maloney   R Lamont 15.0    
DNC CP5 Club pacer   A Morton 15.0    
DNC CP6 Club Pacer   Scott Lanyon 15.0    
DNC CP7 Club Pacer   Dirk Vassner 15.0    
DNF 2482 Manta   G Davison 6.0    

RsAero7 Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 1387 LOL   G Charlesworth 2.0    

Sabre Class ET results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 1987 Sea Somfin 01:09:40 A Keil 1.0 15:15:40  
2 1710 My Distraction 01:21:09 A Marsh 2.0 15:27:09  
DNC 622 Sea Legs   K Holland 6.0    
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings 6.0    
DNC 1589 Espada   F Ellis 6.0    

Ultimate 18 DK Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 63 Gypsy Rose   P Endler 4.0    
DNC 125 Free Spirit   P Nancarrow 4.0    
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees 4.0