TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 1/28/2016 5:58:58 PM

RACE 4 [1/16/2016] Class Championship

Class 4

Printed on : 1/28/2016 5:58:58 PM

505 Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 8922 Twenty One 53:07 M Lawrence 1.0 14:53:07  

Castle 550 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 517 Imprimis 01:03:30 H Schepers 1.0 15:06:30  

Explorer 16 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 115 Swallow 01:05:26 S Burke 1.0 15:08:26  
2 121 Fiz IV 01:07:29 P Wright 2.0 15:10:29  
3 127 Edna May 01:13:40 M Lambiris 3.0 15:16:40  
DNC 47 Merlin   E Vorano 6.0    
DNC 53 Old Salt   R Clinch 6.0    

Explorer16W/oMotor Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 9 James Pearl 01:15:24 L Hunt 1.0 15:18:24  

Gem 550 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 155 Zephyr   A Wilson 2.0    

Hartley 16 Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 441 Phantom 01:02:06 T Burke 1.0 15:05:06  
2 1464 Sea Biscuit 01:04:07 B Longworthy 2.0 15:07:07  
3 1591 Just A Boat 01:07:39 J Bunnett 3.0 15:10:39  
4 1208 With Pride 01:09:05 W Grosvenor 4.0 15:12:05  
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington 7.0   P Mullenger
DNC 1333 Hissing Sid   P Behrendt 7.0    

Impulse Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 597 Electrafy 56:54 L Raymond 1.0 14:56:54  
2 616 Fire in the Sky 57:28 S Gevers 2.0 14:57:28  
3 448 Frantic 01:02:26 L Nagy 3.0 15:02:26  
DNC 652 Scuppers   J Gibson 5.0    

KittyCat Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 737 Kiss This 51:21 L Kiss 1.0 14:51:21  
DNC 323 Nigretta   J Barnett 3.0    

LaserRadial Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 181907 Bees Knees 01:03:30 B Fentiman 1.0 15:03:30  

Mirror Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 8041 Piccolina   O Voogd 3.0    
DNF 5 Coral Lee   B Morton 2.0    

Pacer Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 2115 Banana Split 01:01:40 G Parsons 1.0 15:01:40  
2 2667 JAAS 01:03:25 A O'Brien 2.0 15:03:25  
3 2586 Rince Wind 01:04:05 D Vockler 3.0 15:04:05  
4 2766 Spark Plug 01:05:55 K Ho 4.0 15:05:55  
5 1610 Reckless 01:07:21 S Forster 5.0 15:07:21  
6 2482 Manta 01:10:12 G Davison 6.0 15:10:12  
7 1764 Serendipity 01:10:15 E Stojkovich 7.0 15:10:15  
8 CP7 Club Pacer 01:13:53 Dirk Vassner 8.0 15:13:53  
9 CP5 Club pacer 01:18:18 A Morton 9.0 15:18:18  
10 CP6 Club Pacer 01:22:03 Scott Lanyon 10.0 15:22:03  
DNC 2959 Vivacious   A Pickard 13.0    
DNC CP1 Jack Maloney   R Lamont 13.0    

RsAero7 Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 1387 LOL 01:00:17 G Charlesworth 1.0 15:00:17  

Sabre Class ET results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 1987 Sea Somfin 01:02:20 A Keil 1.0 15:02:20  
2 1004 A Good Egg 01:09:46 J Meddings 2.0 15:09:46  
DNC 622 Sea Legs   K Holland 5.0    
DNF 1589 Espada   F Ellis 4.0    

Ultimate 18 DK Class ET results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim CREW
1 125 Free Spirit 01:14:40 P Nancarrow 1.0 15:17:40  
2 437 Pedina D'oro 01:17:58 J Rees 2.0 15:20:58  
3 63 Gypsy Rose 01:21:07 P Endler 3.0 15:24:07