TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 5/8/2016 5:55:02 PM

Class Championship

Printed on : 5/8/2016 5:55:02 PM

SERIES SCORES for Class ET up to Race 9 on 5/7/2016 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class ET] for 125 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   3158 Bullet Steel O O'Brien   6.0   [2.0C] [2.0C] [2.0C] 1.0 1.0C 1.0C 1.0C 1.0C 1.0C

Series Results [Class ET] for 505 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence   7.0   2.0C 1.0 1.0 [2.0F] 1.0 1.0 [2.0C] [2.0C] 1.0

Series Results [Class ET] for Castle 550 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   517 Imprimis H Schepers   7.0   2.0C [2.0C] [2.0C] [2.0C] 1.0 1.0 1.0C 1.0C 1.0C

Series Results [Class ET] for Explorer 16 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   121 Fiz IV P Wright   7.0   [6.0C] 1.0 1.0 [6.0C] 1.0 2.0 1.0 1.0 [2.0]
2   115 Swallow S Burke   8.0   1.0 [6.0C] 2.0 1.0 2.0 1.0 [2.0] [3.0] 1.0
3   127 Edna May M Lambiris   18.0   [6.0C] 3.0 4.0 2.0 3.0 3.0 3.0 [5.0C] [4.0]
4   53 Old Salt R Clinch   22.0   6.0C 2.0 3.0 6.0C [6.0C] [6.0C] [6.0C] 2.0 3.0
5   47 Merlin E Vorano   34.0   6.0C 6.0C 6.0C 6.0C [6.0C] [6.0C] [6.0C] 5.0C 5.0C

Series Results [Class ET] for Explorer16W/oMotor up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 James Pearl L Hunt   6.0   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [1.0] [1.0] [1.0]

Series Results [Class ET] for Gem 550 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   155 Zephyr A Wilson   11.0   2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C] [2.0C] [2.0C] 1.0

Series Results [Class ET] for Hartley 16 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1333 Hissing Sid P Behrendt   6.0   1.0 [8.0C] 1.0 1.0 [2.0] [7.0C] 1.0 1.0 1.0
2   441 Phantom T Burke   9.0   2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 [2.0] [2.0] [2.0]
3   1591 Just A Boat J Bunnett   20.0   [8.0C] 5.0F 3.0 3.0 [7.0C] 3.0 3.0 [6.0C] 3.0
4   1464 Sea Biscuit B Longworthy   24.0   [8.0C] [8.0C] [8.0C] 4.0 3.0 2.0 4.0 6.0C 5.0C
5   1208 With Pride W Grosvenor   28.0   [8.0C] 3.0 [8.0C] [8.0C] 4.0 4.0 7.0C 6.0C 4.0
6   912 Up In Arms J Dorrington   30.0 P Mullenger 3.0 2.0 [8.0C] [8.0C] 7.0C 7.0C [7.0C] 6.0C 5.0C
7   763 Myra 2 K Holland   37.0   [8.0C] [8.0C] [8.0C] 5.0 7.0C 7.0C 7.0C 6.0C 5.0C

Series Results [Class ET] for Impulse up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   652 Scuppers J Gibson   6.0   [5.0C] 1.0 1.0 1.0 1.0 [5.0C] 1.0 1.0 [1.0]
2   597 Electrafy L Raymond   11.0   [5.0C] [3.0] 2.0 2.0 2.0 1.0 [5.0C] 2.0 2.0
3   616 Fire in the Sky S Gevers   14.0   1.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 [5.0C] [3.0] [4.0C]
4   448 Frantic L Nagy   20.0   [5.0C] 4.0 4.0 4.0 [4.0] 3.0 2.0 [4.0] 3.0

Series Results [Class ET] for KittyCat up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss   8.4   [3.0C] 1.4W 2.0S 2.0F 1.0 1.0 [3.0C] [3.0C] 1.0
2   323 Nigretta J Barnett   17.0   3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C [3.0C] [3.0C] [3.0C] 2.0

Series Results [Class ET] for LaserRadial up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman   6.4   1.2W 1.2W [1.2W] 1.0 [2.0F] 1.0 1.0 [2.0C] 1.0

Series Results [Class ET] for Mirror up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   451 Aquarius G Martin   13.0   [4.0C] [4.0C] 2.0S 2.0F 3.0C [3.0C] 2.0C 2.0C 2.0C
2   8041 Piccolina O Voogd   14.0   4.0C [4.0C] [4.0C] [4.0C] 2.0F 3.0C 2.0C 2.0C 1.0
3   5 Coral Lee B Morton   15.0   4.0C [4.0C] [4.0C] [4.0C] 3.0C 2.0F 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [Class ET] for Pacer up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2667 JAAS A O'Brien   8.0   1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 [9.0C] [9.0C] [2.0]
2   2586 Rince Wind D Vockler   9.0   2.0 [15.0C] 2.0 2.0 1.0 [3.0] 1.0 [9.0C] 1.0
3   1764 Serendipity E Stojkovich   17.0   3.0 4.0 4.0 3.0 [4.0] [7.0] 2.0 1.0 [6.0]
4   2766 Spark Plug K Ho   20.0   [15.0C] 3.0 3.0 5.0 3.0 4.0 [9.0C] 2.0 [7.0C]
5   2482 Manta G Davison   31.2   5.2W 6.0F [14.0C] 4.0 5.0 6.0 [9.0C] [9.0C] 5.0
6 1.0S 2115 Banana Split G Parsons   52.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 1.0 9.0C 9.0C 7.0C
7   1610 Reckless S Forster   52.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 5.0 9.0C 9.0C 3.0
8   1589 Espada G Charlesworth   53.0   [15.0C] 2.0 [14.0C] 13.0C 13.0C [13.0C] 9.0C 9.0C 7.0C
9   CP7 Club Pacer Dirk Vassner   59.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 8.0 9.0C 9.0C 7.0C
10   CP5 Club pacer A Morton   60.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 9.0 9.0C 9.0C 7.0C
11 4.0S CP1 Jack Maloney R Lamont   61.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 13.0C 9.0C 9.0C 4.0
12   CP6 Club Pacer Scott Lanyon   61.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 10.0 9.0C 9.0C 7.0C
13 7R 2959 Vivacious A Pickard   64.0   [15.0C] [15.0C] [14.0C] 13.0C 13.0C 13.0C 9.0C 9.0C 7.0C
14   550 Shadowfax C Wirtz   64.0   [15.0C] [15.0C] [15.0W] 13.0C 13.0C 13.0C 9.0C 9.0C 7.0C

Series Results [Class ET] for RsAero7 up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL G Charlesworth   8.0   2.0C 2.0C [2.0C] [2.0F] 1.0 1.0 [2.0C] 1.0 1.0

Series Results [Class ET] for Sabre up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 Sea Somfin A Keil   6.0   [6.0C] 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [4.0C] [3.0C] 1.0
2   1004 A Good Egg J Meddings   15.0   [6.0C] [6.0C] 2.0 5.0C [5.0C] 2.0 1.0 3.0C 2.0C
3   1710 My Distraction A Marsh   17.0   1.0 2.0 5.0C [5.0C] [5.0C] [5.0C] 4.0C 3.0C 2.0C
4   622 Sea Legs K Holland   22.0   [6.0C] [6.0C] 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0C 1.0 2.0C
5   1589 Espada F Ellis   23.0   [6.0C] [6.0C] 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0F 4.0C 3.0C 2.0C

Series Results [Class ET] for Ultimate 18 DK up to Race 9 (Drops = 3)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   437 Pedina D'oro J Rees   7.0   1.0 [4.0C] 1.0 1.0 2.0 [2.0] 1.0 1.0 [2.0C]
2   125 Free Spirit P Nancarrow   13.0   4.0C [4.0C] [4.0C] [4.0C] 1.0 1.0 3.0C 2.0 2.0Q
3   63 Gypsy Rose P Endler   16.4   [4.0C] [4.0C] 3.4W 2.0 [4.0C] 3.0 3.0C 3.0C 2.0C