TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 3/18/2016 3:08:07 PM

RACE 3 [3/5/2016] Handicap Series 3

Handicap 3 H3

Printed on : 3/18/2016 3:08:07 PM

505 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 Twenty One 37:32 1.000 37:32 1.000 1.000 M Lawrence 1.0 15:40:32 3 12.51

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 127 Edna May 51:30 0.904 46:33 0.904 0.904 M Lambiris 1.0 15:57:30 3 17.17
2 115 Swallow 49:14 0.951 46:49 0.946 0.950 S Burke 2.0 15:55:14 3 16.41
DNC 10 Ass Explorer   0.998       R Lamont 8.0   3 0.00
DNC 47 Merlin   0.990       E Vorano 8.0   3 0.00
DNC 53 Old Salt   0.913       R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   0.990       J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 78 Kalang   0.980       George Guiliani 4.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 51:41 0.903 46:40 0.903 0.903 L Hunt 1.0 15:57:41 3 17.23

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:09
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 441 Phantom 41:58 1.018 42:43 1.018 1.018 T Burke 1.0 15:50:58 3 13.99
2 1464 Sea Biscuit 45:08 0.961 43:22 0.946 0.957 B Longworthy 2.5 15:54:08 3 15.04
2 1591 Just A Boat 44:34 0.973 43:22 0.958 0.969 J Bunnett 2.5 15:53:34 3 14.86

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 40:22 0.964 38:55 0.971 0.966 J Gibson 1.0 15:43:22 3 13.46
2 448 Frantic 46:03 0.851 39:11 0.851 0.851 L Nagy 2.0 15:49:03 3 15.35
3 597 Electrafy 42:39 0.955 40:44 0.919 0.946 L Raymond 3.0 15:45:39 3 14.22
4 616 Fire in the Sky 42:33 0.990 42:08 0.921 0.980 S Gevers 4.0 15:45:33 3 14.18

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 34:22 0.998 34:18 0.998 0.998 L Kiss 1.0 15:37:22 3 11.46

Mirror Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 451 Aquarius   1.000       G Martin 3.0   1 0.00
DNC 8041 Piccolina   1.000       O Voogd 3.0   1 0.00

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS 45:01 1.023 46:03 1.043 1.028 A O'Brien 1.0 15:48:01 3 15.01
2 2482 Manta 49:45 0.944 46:58 0.944 0.944 G Davison 2.0 15:52:45 3 16.58
3 2586 Rince Wind 47:32 0.997 47:23 0.988 0.995 D Vockler 3.0 15:50:32 3 15.84
4 2766 Spark Plug 48:10 0.984 47:24 0.975 0.982 K Ho 4.0 15:51:10 3 16.06
DNC 1610 Reckless   0.992       S Forster 6.0   3 0.00

RsAero7 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 47:45 1.000 47:45 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 15:50:45 3 15.92

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 47:54 1.018 48:46 1.018 1.018 A Keil 1.0 15:50:54 3 15.97
2 255 Leaky 53:14 0.993 52:52 0.916 0.983 I Collins 2.0 15:56:14 3 17.74
DNC 100 Sabrage   1.000       P Behrendt 5.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 5.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 15:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 100 Neried   0.936       A Banks 3.0   3 0.00
DNC 437 Pedina D'oro   0.865       J Rees 3.0   3 0.00