TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 3/18/2016 3:09:05 PM

RACE 3 [3/5/2016] Handicap Series 3

Handicap 3 H3

Printed on : 3/18/2016 3:09:05 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 Twenty One 37:32 M Lawrence 1.0 15:40:32 3 12.51

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 49:14 S Burke 1.0 15:55:14 3 16.41
2 127 Edna May 51:30 M Lambiris 2.0 15:57:30 3 17.17
DNC 10 Ass Explorer   R Lamont 8.0   3 0.00
DNC 47 Merlin   E Vorano 8.0   3 0.00
DNC 53 Old Salt   R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 78 Kalang   George Guiliani 4.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 51:41 L Hunt 1.0 15:57:41 3 17.23

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:09
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 441 Phantom 41:58 T Burke 1.0 15:50:58 3 13.99
2 1591 Just A Boat 44:34 J Bunnett 2.0 15:53:34 3 14.86
3 1464 Sea Biscuit 45:08 B Longworthy 3.0 15:54:08 3 15.04

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 40:22 J Gibson 1.0 15:43:22 3 13.46
2 616 Fire in the Sky 42:33 S Gevers 2.0 15:45:33 3 14.18
3 597 Electrafy 42:39 L Raymond 3.0 15:45:39 3 14.22
4 448 Frantic 46:03 L Nagy 4.0 15:49:03 3 15.35

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 34:22 L Kiss 1.0 15:37:22 3 11.46

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 451 Aquarius   G Martin 3.0   1 0.00
DNC 8041 Piccolina   O Voogd 3.0   1 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS 45:01 A O'Brien 1.0 15:48:01 3 15.01
2 2586 Rince Wind 47:32 D Vockler 2.0 15:50:32 3 15.84
3 2766 Spark Plug 48:10 K Ho 3.0 15:51:10 3 16.06
4 2482 Manta 49:45 G Davison 4.0 15:52:45 3 16.58
DNC 1610 Reckless   S Forster 6.0   3 0.00

RsAero7 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 47:45 G Charlesworth 1.0 15:50:45 3 15.92

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 47:54 A Keil 1.0 15:50:54 3 15.97
2 255 Leaky 53:14 I Collins 2.0 15:56:14 3 17.74
DNC 100 Sabrage   P Behrendt 5.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   F Ellis 5.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 100 Neried   A Banks 3.0   3 0.00
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees 3.0   3 0.00