TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 3/18/2016 12:43:04 PM

RACE 2 [3/5/2016] Handicap Series 3

Handicap3 H2

Printed on : 3/18/2016 12:43:04 PM

Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1     01:54:41   1.0 15:57:41 4 28.67

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 Twenty One 40:03 M Lawrence 1.0 14:40:03 3 13.35

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 53:37 S Burke 1.0 14:56:37 3 17.87
2 10 Ass Explorer 54:42 R Lamont 2.0 14:57:42 3 18.23
3 127 Edna May 56:33 M Lambiris 3.0 14:59:33 3 18.85
DNC 47 Merlin   E Vorano 8.0   3 0.00
DNC 53 Old Salt   R Clinch 8.0   3 0.00
DNC 138 Sally   J Wilson 8.0   3 0.00
DNF 78 Kalang   George Guiliani 5.0   3 0.00

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 441 Phantom 48:33 T Burke 1.0 14:51:33 3 16.18
2 1591 Just A Boat 51:52 J Bunnett 2.0 14:54:52 3 17.29
3 1464 Sea Biscuit 52:43 B Longworthy 3.0 14:55:43 3 17.57

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 43:23 J Gibson 1.0 14:43:23 3 14.46
2 616 Fire in the Sky 44:13 S Gevers 2.0 14:44:13 3 14.74
3 597 Electrafy 44:31 L Raymond 3.0 14:44:31 3 14.84
4 448 Frantic 48:12 L Nagy 4.0 14:48:12 3 16.07

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 37:12 L Kiss 1.0 14:37:12 3 12.40

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8041 Piccolina 38:13 O Voogd 1.0 14:38:13 1 38.22
DNC 451 Aquarius   G Martin 3.0   1 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2586 Rince Wind 48:38 D Vockler 1.0 14:48:38 3 16.21
2 2667 JAAS 49:08 A O'Brien 2.0 14:49:08 3 16.38
3 2482 Manta 52:46 G Davison 3.0 14:52:46 3 17.59
DNC 1610 Reckless   S Forster 6.0   3 0.00
DSQ 2766 Spark Plug   K Ho 5.0   3 0.00

RsAero7 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 47:12 G Charlesworth 1.0 14:47:12 3 15.73

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 48:57 A Keil 1.0 14:48:57 3 16.32
2 255 Leaky 52:57 I Collins 2.0 14:52:57 3 17.65
3 1589 Espada 58:59 F Ellis 3.0 14:58:59 3 19.66
DNC 100 Sabrage   P Behrendt 5.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 437 Pedina D'oro 01:01:10 J Rees 1.0 15:04:10 3 20.39
DNC 100 Neried   A Banks 3.0   3 0.00