TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 4/12/2016 9:10:38 AM

Handicap Series 3

Printed on : 4/12/2016 9:10:38 AM

SERIES SCORES for Class HC up to Race 6 on 4/2/2016 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class HC] for 505 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence   6.0   2.0F [2.0F] 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Explorer 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 Swallow S Burke   7.0   1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 [7.0C]
2   127 Edna May M Lambiris   16.0   9.0C [9.0C] 4.0 1.0 1.0 1.0
3   53 Old Salt R Clinch   30.0   9.0C [9.0C] 3.0 8.0C 8.0C 2.0
4   10 Ass Explorer R Lamont   32.0   9.0C 9.0C [9.0C] 8.0C 3.0 3.0
5 2.0S 121 Fiz IV P Wright   34.0   9.0C [9.0C] 2.0 8.0C 8.0C 7.0C
6   78 Kalang George Guiliani   34.0   9.0C 9.0C [9.0C] 4.0F 5.0F 7.0F
7   47 Merlin E Vorano   38.0   9.0C 9.0C [9.0C] 8.0C 8.0C 4.0
8   138 Sally J Wilson   39.0   9.0C 9.0C [9.0C] 8.0C 8.0C 5.0

Series Results [Class HC] for Explorer16W/oMotor up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 James Pearl L Hunt   6.0   1.0 2.0F 1.0 1.0 [2.0#] 1.0

Series Results [Class HC] for Hartley 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   441 Phantom T Burke   6.0   [4.0F] 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   1464 Sea Biscuit B Longworthy   10.5   1.0 1.0 [5.0C] 2.5 3.0 3.0C
3   1591 Just A Boat J Bunnett   15.5   6.0C [6.0C] 3.0 2.5 2.0 2.0
4   912 Up In Arms J Dorrington   18.0 P Mullenger 4.0F 3.0 [5.0C] 4.0C 4.0C 3.0C
5   1333 Hissing Sid P Behrendt   19.0   6.0C [6.0C] 2.0 4.0C 4.0C 3.0C

Series Results [Class HC] for Impulse up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   448 Frantic L Nagy   5.0   1.0 1.0 1.0 [2.0] 1.0 1.0
2   652 Scuppers J Gibson   12.0   5.0C [5.0C] 2.0 1.0 2.0 2.0
3   597 Electrafy L Raymond   15.0   3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 [3.0]
4   616 Fire in the Sky S Gevers   16.0   2.0 2.0 4.0 4.0 4.0 [4.0C]

Series Results [Class HC] for KittyCat up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss   7.0   2.0C 2.0C [2.0S] 1.0 1.0 1.0C

Series Results [Class HC] for LaserRadial up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman   7.0   2.0C 2.0C [2.0W] 1.0C 1.0C 1.0C

Series Results [Class HC] for Mirror up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 4R 451 Aquarius G Martin   12.0   3.0C 3.0C 2.0S 3.0C [3.0C] 1.0
2   8041 Piccolina O Voogd   12.0   3.0C 3.0C 3.0C [3.0C] 1.0 2.0C

Series Results [Class HC] for Pacer up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2667 JAAS A O'Brien   8.0   3.0 1.0 2.0 1.0 [3.0] 1.0
2   2586 Rince Wind D Vockler   10.0   2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 [3.0]
3 1.0S 1764 Serendipity E Stojkovich   17.0   1.0 2.0 3.0 6.0C [6.0C] 5.0C
4   2482 Manta G Davison   17.0   4.0 4.0 [8.0C] 2.0 2.0 5.0C
5   2766 Spark Plug K Ho   20.0   5.0 5.0 4.0 4.0 [5.0Q] 2.0
6   1610 Reckless S Forster   32.0   8.0C 8.0C [8.0C] 6.0C 6.0C 4.0
7   550 Shadowfax C Wirtz   33.0   8.0C 8.0C [8.0W] 6.0C 6.0C 5.0C

Series Results [Class HC] for RsAero7 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL G Charlesworth   7.0   2.0C 2.0C [2.0C] 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Sabre up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 Sea Somfin A Keil   6.0   1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 [2.0C]
2   1710 My Distraction A Marsh   17.0   3.0F 2.0 [6.0C] 5.0C 5.0C 2.0C
3   255 Leaky I Collins   19.0   7.0C [7.0C] 6.0C 2.0 2.0 2.0C
4   1004 A Good Egg J Meddings   20.0   7.0C [7.0C] 1.0 5.0C 5.0C 2.0C
5   1589 Espada F Ellis   23.0   7.0C [7.0C] 6.0C 5.0C 3.0 2.0C
6   100 Sabrage P Behrendt   24.0   7.0C [7.0C] 6.0C 5.0C 5.0C 1.0

Series Results [Class HC] for Ultimate 18 DK up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Crew Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   437 Pedina D'oro J Rees   10.0   4.0C [4.0C] 1.0 3.0C 1.0 1.0
2   63 Gypsy Rose P Endler   17.0   4.0C 4.0C [4.0W] 3.0C 3.0C 3.0C
2   100 Neried A Banks   17.0   4.0C 4.0C [4.0C] 3.0C 3.0C 3.0C