TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 4/12/2016 9:08:02 AM

RACE 6 [4/2/2016] Handicap Series 3

Handicap 3 H6

Printed on : 4/12/2016 9:08:02 AM

505 Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNF 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence 2.0    

Explorer 16 Class HC results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 115 Swallow 41:01 0.950 38:58 0.950 0.950 S Burke 1.0 15:37:01  
DNC 10 Ass Explorer   0.998       R Lamont 9.0    
DNC 47 Merlin   0.990       E Vorano 9.0    
DNC 53 Old Salt   0.905       R Clinch 9.0    
DNC 78 Kalang   0.980       George Guiliani 9.0    
DNC 121 Fiz IV   0.970       P Wright 9.0    
DNC 127 Edna May   0.895       M Lambiris 9.0    
DNC 138 Sally   0.990       J Wilson 9.0    

Explorer16W/oMotor Class HC results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 9 James Pearl 42:41 0.903 38:33 0.903 0.903 L Hunt 1.0 15:38:41  

Hartley 16 Class HC results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 1464 Sea Biscuit 40:39 0.957 38:54 0.957 0.957 B Longworthy 1.0 15:36:39  
DNC 1333 Hissing Sid   1.058       P Behrendt 6.0    
DNC 1591 Just A Boat   0.959       J Bunnett 6.0    
DNF 441 Phantom   1.008       T Burke 4.0    
DNF 912 Up In Arms   0.981       J Dorrington 4.0   P Mullenger

Impulse Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 448 Frantic 36:30 0.853 31:08 0.853 0.853 L Nagy 1.0 15:29:30  
2 616 Fire in the Sky 33:35 0.961 32:16 0.927 0.953 S Gevers 2.0 15:26:35  
3 597 Electrafy 34:49 0.931 32:25 0.894 0.922 L Raymond 3.0 15:27:49  
DNC 652 Scuppers   0.966       J Gibson 5.0    

KittyCat Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 737 Kiss This   0.998       L Kiss 2.0    

LaserRadial Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman 2.0    

Mirror Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 451 Aquarius   1.000       G Martin 3.0    
DNC 8041 Piccolina   1.000       O Voogd 3.0    

Pacer Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 1764 Serendipity 40:06 0.913 36:37 0.935 0.918 E Stojkovich 1.0 15:33:06  
2 2586 Rince Wind 37:52 0.990 37:29 0.990 0.990 D Vockler 2.0 15:30:52  
3 2667 JAAS 36:37 1.028 37:38 1.024 1.027 A O'Brien 3.0 15:29:37  
4 2482 Manta 40:32 0.935 37:54 0.925 0.932 G Davison 4.0 15:33:32  
5 2766 Spark Plug 39:57 0.962 38:26 0.938 0.956 K Ho 5.0 15:32:57  
DNC 550 Shadowfax   1.000       C Wirtz 8.0    
DNC 1610 Reckless   0.992       S Forster 8.0    

RsAero7 Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 1387 LOL   1.000       G Charlesworth 2.0    

Sabre Class HC results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 1987 Sea Somfin 37:49 1.008 38:07 1.008 1.008 A Keil 1.0 15:30:49  
DNC 100 Sabrage   1.000       P Behrendt 7.0    
DNC 255 Leaky   0.983       I Collins 7.0    
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings 7.0    
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 7.0    
DNF 1710 My Distraction   0.922       A Marsh 3.0    

Ultimate 18 DK Class HC results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 63 Gypsy Rose   1.000       P Endler 4.0    
DNC 100 Neried   0.936       A Banks 4.0    
DNC 437 Pedina D'oro   0.865       J Rees 4.0